מה זו אוסטאופתיה?

אוסטאופתיה היא שיטת ריפוי המתבססת על עיסוי ומניפולציות ידניות שונות. האוסטאופת משתמש בשתי ידיו בלבד – גם לאבחון המגבלות והחסמים שבגוף וגם לשחרורם. השיטה פותחה בארה"ב במאה הקודמת על ידי רופא בשם אנדרו טיילור סטיל, שביסס את תורתו על ידע אנטומי ופיזיולוגי, לשם הסרת חסמים מכניים שונים המפריעים ליכולת הריפוי העצמית של הגוף.

לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחיל השיבוש התנועתי הגורם לפגיעה בתפקוד התקין של מכלול מערכות או איברים בגוף. שיבוש זה יכול להיגרם מטראומה או מחלה, מפגם מולד או אפילו מהרגלי תנועה לקויים, ועלול לגרום למגוון בעיות כמו למשל: כאבי ראש, קשיים בתהליך העיכול, בהפרשת הורמונים וכדומה. מטרת הטיפול האוסטאופתי היא להחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע ובכך להביא לשיפור בתפקודו ולעודד תהליך של ריפוי עצמי.

לאילו מצבים יכול לסייע?

 • כאבי צוואר וגב
 • כאבי פרקים ושרירים
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • סחרחורות
 • בעיות במערכת העיכול
 • כאבי מחזור
 • בעיות התפתחות ומוטוריקה
 • נוזלים באוזניים
 • טראומה לאחר תאונה
 • לידה טראומתית
 • פגיעות ספורט
 • בעיות קשב וריכוז
 • הכנה ללידה
 • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

ראשית מבצע האוסטאופת סדרת בדיקות ייחודיות, כמו: אבחון איכויות וטווחי תנועה, בדיקת שינויים בסימטריה של הגוף, רגישות יתר ברקמות השונות, הבדלים עדינים של נוקשות וגמישות, חום, תנועתיות, מרקם ולחות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות אורתופדיות. כמו כן, במידת הצורך האוסטאופת מתבסס גם על צילומי רנטגן והיסטוריה רפואית  מפורטת כדי להגיע לאבחון מדויק יותר. הטיפול המעשי מבוצע באמצעות ארטיקולציות (עיסוי מפרקים) ומניפולציות שונות, המאפשרות שחרור שרירים, החזרת חופש תנועה מלא למפרקים מוגבלים והרפיית כאבים.

כמו כן, אוסטאופתיה מייחסת חשיבות לאורח חיים בריא, המותאם לבעיותיו של המטופל. לכן המטפל יוסיף וידריך את המטופל כיצד לבצע את הפעילות היומיומית בבית ובעבודה בצורה מיטבית. כל מפגש נמשך עד כ-20 דקות. הטיפול מותאם תמיד למצב המטופל ולרוב אינו כואב.

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתספרו לו על התלונה העיקרית בגללה הגעתם אליו ושתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, בדיקות שערכתם לאחרונה, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה. כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם. במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.

איך פונים לטיפול?

מתייעצים אונליין עם הרופאים של כללית רפואה משלימה, בונים תוכנית טיפול ויוצאים לדרך.

שיטות הטיפול באוסטאופתיה

קיימות שלוש טכניקות טיפול שמקובלות על מטפלים ברחבי העולם. כולן טכניקות ידניות המציעות טיפול ישיר באזורים הבעייתיים:

אוסטאופתיה סטרוקטוראלית: הטיפול המסורתי בכאבים ובפגיעות בעמוד השדרה. בטכניקה זו מטפלים בפגיעות מתאונות ומפגיעות ספורט, בכאבים שנובעים מיציבה לא נכונה ובכאבים ראומטיים. הטיפול הידני כולל לחיצות ומניפולציות עדינות שמסייעות לתנועתיות ומקלות על כאבים.

אוסטאופתיה ויסרלית: טיפול לאיברי הבטן והחזה הפנימיים שמסייע גם למערכת העצבים האוטונומית. הטכניקה הזאת עוסקת בתנודות הסרעפת והשפעתן הישירה על האיברים השונים בגוף.

אוסטאופתיה קרניו סקראלית: טיפול לעצמות הגולגולת. בשיטה הזאת מתקנים תנודות מזעריות של העצמות ומשיבים אותן למקומן. סוג זה של אוסטאופתיה מתמקד ברקמות הגוף ובעצבים ונותן מענה נרחב ומקצועי לבעיות צוואר וכתפיים, גב, מפרקים, ראש, עייפות וכן גם לכאבים חוזרים.

מיהם המטפלים באוסטאופטיה

אוסטאופת הוא מטפל שעבר הכשרה ארוכה ומאתגרת הדורשת הבנה וידע בתחומים רבים, כבר בזמן הלימודים התיאורטיים משלבים הכשרה קלינית מעמיקה שמטרתה להקנות ידע רפואי נרחב וכמו כן את הכישורים הרלוונטיים לעסוק באוסטאופתיה באופן מקצועי. מטפל מוסמך נדרש לאבחן גם מצבים שבהם יש צורך בהתערבות רפואית מעולם הרפואה הקונבנציונלית באמצעות רופא כללי (רופא משפחה) או רופא מומחה.

לימודי אוסטאופתיה כוללים הרבה נושאים מעולם הרפואה הקונבנציונלית, רובם יסודות הרפואה המערבית: אנטומיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, פתולוגיה, ביומכניקה, פארמקולוגיה, אמבריולוגיה ועוד. כל אלו בנוסף על קורסי התוכן האורגניים של האוסטאופתיה – טכניקות ריפלוקס, אוסטאופתיה כללית ועוד מגוון עצום של טכניקות המותאמות אישית לכל בעיה ובעיה.

יעילות הטיפול האוסטאופטי לילדים ולתינוקות

אוסטאופתיה היא טיפול הנחשב יעיל במיוחד בעבור ילדים ותינוקות. את שיטת הטיפול לגיל הרך מחלקים לטיפולים בשלושה אזורי גוף שונים:

 • טיפול בעמוד השדרה והרקמות הרכות.
 • ריפוי אוסטאופטי של אברי הבטן הפנימיים.
 • טיפולי קרניו סקראל המתמקדים בטיפול בעצמות ובעצבי הגולגולת הפנים והלסת.

 

אוסטאופתיה היא גישה הוליסטית שלפיה ריפוי של אזור מסוים בגוף הוא ריפוי של הגוף כולו כשהמטרה היא לסייע בריפוי כלל המערכות בגוף. כאשר אנחנו באים לטפל בתינוקות ננסה לזהות ולטפל בליקויים בעצמות של הגולגולת וזה יסייע לרפא בעיות שקשורות למערכות העיכול או הנשימה של התינוק.

אוסטאופתיה לתינוקות מתחילה אצל האם ההריונית עוד לפני הלידה – טיפול אוסטאופתי מסייע לשחרור כאבי גב ומגמיש את האגן. הפעולה הזאת יכולה לסייע להפחית את הלחץ על הגולגולת של התינוק בזמן המעבר בתעלת הלידה. המבנה העצבי של הגולגולת כולל 12 עצבים שיוצאים מהמוח. הם קשורים לפעילות התחושתית והתנועתית מאזור הראש ועד לחלל הבטן ואחראים על הפעילות והתחושה של איברים כגון: עיניים, צוואר, כתפיים, לשון, לוע, גרון, מערכת העיכול, קנה הנשימה ובלוטת הרוק, אלה הם האזורים הרגישים ביותר בגוף התינוק. חשוב לזכור כי מדובר בטיפול מגע בלבד והוא לא מערב שימוש במכשירים או בתרופות.