אטופיק דרמטיטיס

מהי בכלל אטופיק דרמטיטיס?

קודם כל מחלה עם הרבה שמות: בעברית של רופאים היא נקראת "דלקת עור אטופית", רוב האנשים בכלל מכירים אותה כ"אסתמה של העור" ובלועזית מכנים אותה "אטופיק דרמטיטיס". כל השמות מתייחסים בסופו של דבר לסוג של אקזמה, שמאופיינת ביובש, בגירוד חזק ובדלקת מקומית. זוהי אחת מדלקות העור הכרוניות הנפוצות ביותר. מדובר במחלה או תופעה שעוברת לרוב בתורשה ושמזוהה בעיקר עם ילדים ותינוקות. היא מתפרצת בגיל הינקות, וברוב המקרים חולפת בגיל העשרה. אבל רוב המקרים זה לא כל המקרים וכ-20% מהאנשים שהתמודדו איתה יישארו עם התענוג המפוקפק הזה גם בחיים הבוגרים שלהם.

כיצד נראית ומרגישה אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס יכולה להופיע בכל מקום בגוף, יש תינוקות שהיא מתפרצת אצלם בפנים או בצוואר, ויש כאלו שסובלים מכך ברגליים, בבטן או בידיים. אצל מבוגרים היא מופיעה בדרך כלל בעורף, בחלק הפנימי של הברכיים ושל המרפקים וכן על הידיים ועל הרגליים.

"התפרצות" הוא המונח הרפואי למקרים שבהם התסמינים הם במצב הכי קיצוני או חמור שלהם. ההתפרצויות מתרחשות בדרך כלל באופן מחזורי: לאחר תקופה של תסמינים קלים או של היעדר תסמינים מופיעים תסמינים חמורים יותר.

אפילו שכל מקרה הוא שונה, יש כמה טריגרים (זרזים) שיכולים לגרום להתפרצות של אטופיק דרמטיטיס:

  1. טמפרטורות קיצוניות, לחות גבוה מאוד, יובש קיצוני ועשן סיגריות (הנה עוד סיבה להפסיק לעשן).
  2. חומרים: סבון, דטרגנטים (סבונים סינטטיים כמו סבון כלים לדוגמה), זיעה ובדים גסים.
  3. אלרגנים. זה יכול להיות מזון מסוים, אבק, פרוות חתולים או כלבים ועובש.

 

איך זה מרגיש?

בעיקר מגרד. גירוד הוא התסמין הנפוץ ביותר של אטופיק דרמטיטיס. תסמינים נוספים הם אדמומיות מסוימת, יובש וקטעי עור דמויי קשקשים או מפרישי נוזלים.

נטורופתיה: לפתור את הבעיה הרפואית מהשורשלזימון תור לוחצים כאן >

רפואה משלימה ואטופיק דרמטיטיס

הרפואה המשלימה מסתכלת בראייה הוליסטית ומחפשת את שורש הבעיה לאו דווקא על פני העור.  בעוד שהתסמינים של אטופיק דרמטיטיס מופיעים על העור שם מצויים טריגרים סביבתיים מסוימים שמגרים אותו, ההערכה היא כי מה שגורם להתפרצות שלהם נמצא דווקא מתחת לפני השטח או לעור במקרה הזה, ונעוץ בשינויים המתחוללים במערכת החיסון וגורמים לדלקת. השינויים הללו פוגעים בעור – שהוא המחסום המגונן של הגוף – והופכים אותו לרגיש יותר לטריגרים חיצוניים.

הרפואה המשלימה מבחינה בין שני סוגים או של אטופיק דרמטטיס, בהתאם למקור שלהם המחליש את מערכות הגוף: אטופיק "יבש" ואטופיק "לח".

אטופיק יבש נובע בעיקר מסטרס, והוא אופייני לילדים שנוטים לקחת אחריות או שנוטים יותר להיכנס ללחץ מהסביבה. לעומת זאת, אטופיק לח נובע מחוסר איזון במערכת העיכול ולכן שינוי תזונתי ישפיע לטובה.

איך תדעו איזה סוג אטופיק יש לילד שלכם? קודם כל תסתכלו על העור ותראו האם הגירויים יבשים או פצעים מודלקים. עדיין לא בטוחים? אתם רואים את שני הסוגים יחד? הרופאים והמטפלים שלנו כבר יאבחנו את התינוק או הילד שלכם ויתאימו לו את הטיפול.

איזה טיפול מומלץ לאטפיק דרמטיטיס?

העור נחשב לאחד מאיברי פינוי הפסולת מהגוף, וזה גם המפתח לטיפול בדלקת שלו. אם התינוק או הילד שלכם סובל מאטופיק דרמטיטיס הרופאים שלנו ימליצו לכם לרוב לשלב טיפול שמתמקד בתזונה של הילד באמצעות נטורופתיה וגם בהומאופתיה והומוטקסולוגיה כדי לסייע בפינוי הרעלים ומעודדי הדלקת שאנחנו מכניסים לגוף, לעיתים ייתכן שיציעו גם לשלב דיקור סיני.

איך פונים לרופאים של כללית רפואה משלימה? אפשר להתייעצות אונליין עם הרופאים שלנו, ואפשר גם להתרשם מחבילות הטיפול המומלצות של כללית רפואה משלימה לילדים.

הומאופתיה לאטופיק דרמטיטיס

התורה פה היא לפי עיקרון שנקרא "דומה בדומה ירפא" – אם אדם נחשף לחומר שגורם לתופעה מסוימת כמו גירוד, המטפל בהומאופתיה ימליץ לו על חומר מרפא שמבוסס על אותו החומר. לכן חומרים שמגרים את העור כמו גופרית או ארסן יהיו מאוד מוצלחים לטיפול בבעיות עור לאחר שהם עוברים דילול והכנה הומאופתית.

אלו חומרים מאוד שכיחים לטיפול בבעיות עור, אבל הם ממש לא לבד וקיימות עוד עשרות תרופות מעולם הצומח והמינרלים שיכולים לסייע לתופעות של אטופיק דרמטיטיס. תחילה המטפלים שלנו מנסים לאפיין את הפריחה ושמים לב למספר רב של תסמינים כמו האם יש גרוד, מה מחמיר אותו, מה קורה לעור במגע עם מים, האם יש קשר לעונות השנה ועוד.

נטורפותיה לאטופיק דרמטיטיס

שינוי בהרגלי התזונה של הילד עשוי להשפיע בצורה משמעותית על בריאות העור, מחקרים מראים כי פרוביוטיקה יכולה לצמצם ב-50% את הנטייה לאטופיק דרמטיטיס. לכן בעת ההריון ובזמן ההנקה חשוב לשים דגש מיוחד בתזונת האם על שילוב של מזונות עם חיידקים מועילים כמו יוגורט, וגם על תזונה מאוזנת המכילה הרבה סיבים (חיידקים פרוביוטיים ניזונים מסיבים ולכן התזונה חשובה). נטילה של פרוביוטיקה בחודשי ההריון האחרונים ובמהלך חצי השנה הראשונה לחיי התינוק יכולה לשנות את התמונה מקצה לקצה. תזונה לא מאוזנת או בריאה שמתבססת על קמח לבן וסוכר או מזון מתועש יכולים להחמיר את הנטייה לאטופיק דרמטיטיס.

הומוטקסולוגיה לאטופיק דרמטיטיס

חדי האבחנה שביניכם ישימו לב שהדגשים הטיפוליים חוזרים בשיטות הטיפול השונות מתוך ראייה כוללת כי המזון שאנחנו אוכלים (גם ההורים) ואורח החיים שלנו משפיע על הגוף ועל תופעות כמו אטופיק דרמטיטיס והתסמינים שלו. לכן גם הגישה ההומוטוקסיקולוגית מסבירה כי שאנחנו מבססים את התפריט שלנו על מזונות מתועשים או חומרים לא בריאים אז אנחנו למעשה מעלים את הסיכון לאטופיק דרמטיטיס. דגש מיוחד אנחנו שמים על צריכה של סוכר מזוקק שהוא מעמסה רצינית על הכבד, ולכן מומלץ מאוד להימנע כמה שאפשר מממתקים, גלידות, שוקולדים וכל המוצרים עתירי הסוכר.

אז מה כן? בהומוטוקסיקולוגיה משתמשים בתרופות טבעיות הנקראות נקזים. הנקזים האלו מסייעים לגוף להפריש החוצה רעלנים. באטופיק דרמטיטיס נשתמש בנקזים למערכת העיכול והעור. חשוב להדגיש כי גם למצבי לחץ יש השפעה מזיקה והם נחשבים טוקסינים (רעילים), אם הילד שלכם סובל מאטופיק דרמטיטיס נסו לוודא כי הוא לא נחשף למצבים האלה באופן מוגזם.

טיפ לסיום – כאשר מטפלים בילד

אם הילד הולך לגן או לבית הספר כדאי לספר לחברים לכיתה ולמורים ואולי להורים האחרים על השפעות  של אטופיק דרמטיטיס, במיוחד בעת התפרצויות. זה ירגיע את שאר הילדים ואת אנשי הצוות לדעת שאטופיק דרמטיטיס אינה מידבקת ושאין שום סכנה שהיא "תעבור" אליהם.