אסטמה לילדים

מהי אסתמה?

מחלה דלקתית של דרכי הנשימה שגורמת לחסימה של הסימפונות (שני צינורות הנשימה הראשיים שמתפצלים מקנה הנשימה ומובילים את האוויר והחמצן שאנחנו נושמים לריאות). לרוב מדובר על חסימה חלקית שמפריעה לנשום, אך לעיתים נדירות החסימה הזאת יכולה להיות מלאה. אחד הדברים שהכי מאפיינים אסתמה הוא הצפצופים אנחנו שומעים בזמן שהילדים נושמים. עוד פרט שחשוב לדעת הוא שאסתמה היא אולי מצב כרוני, אך יכולה לעבור תקופה ארוכה בין התפרצות אחת שלה לאחרת ובינתיים הילד חי כרגיל ללא תסימנים כלל.

מה קורה בגוף בזמן התקף אסתמה?
השרירים שמקיפים את הסימפונות מתכווצים והקוטר שלהן הופך קטן יותר, לזה מתווסף ריר סמיך שמפרישה בלוטת הריר. כל החיבור הזה גורם לקושי בנשימה, לשיעולים, לחירחורים עד לקוצר נשימה.

אל תקלו ראש בטיפול
האסתמה היא מחלה מסוכנת, וחשוב להיות עירניים, לטפל בה ולא להזניח אותה, אל תקלו ראש . במצב של התקף יש לפנות לרופא לקבלת טיפול. הרפואה המשלימה יודעת לסייע, להגדיל את הזמן שבין התקף או התפרצות אחת לשנייה, למתן את עוצמת ההתקפים ולעיתים אף לרפא את המחלה, אבל כאמור, לא מהווה תחליף במצב חריף והטיפולים ניתנים במקביל לטיפול הקונבנציונלי.

דיקור יכול לעזור גם לך!לפרטים וזימון תור לוחצים כאן >

רפואה משלימה והגורמים לאסתמה בילדים

אם קראתם מדריך אחד או שניים באתר שלנו (ואתם יותר ממוזמנים לעשות זאת) אז בטח שמתם לב שהראייה של הרפואה המשלימה ושל כללית רפואה משלימה בפרט היא ראייה הוליסיטית, שמנסה להגיע אל שורש הבעיה ושואפת להביא פתרון שיגרום לבעיה להיעלם כליל. עם זאת חלק מהטיפולים מציעים גם הקלה למי שמתמודד עם בעיה או מחלה.

אחרי שאמרנו את זה ננסה קודם להבין למשל מה יכול לגרום להתפרצות של אסתמה. אנחנו יודעים כיום כי יש עלייה במקרים של אסתמה אצל ילדים גם בגלל השפעות סביבתיות כמו:

עישון וזיהום האוויר שמקיף את חיי היומיום של רבים מאיתנו.

ניקיון יתר – כן כן, מה ששמעתם. הילדים שלנו חיים בסביבה מאוד נקייה (אנחנו משקיעים בכביסות ובהדחת כלים במדיח, מנגבים במגבונים לחים) וכך הם לא מתמודדים עם זיהומים שונים בגיל צעיר שבו המערכת החיסונית אמורה להתפתח וללמוד בדיוק איך נלחמים בדברים האלה.

סטרס – גורם נוסף שיכול להביא להתפרצות של אסתמה (ושלל בעיות אחרות) הוא לחץ – הסטרס משבש גם את הפעילות של המערכת החיסונית בגוף, היא לא מצליחה להתמודד עם הזיהומים שבאים מבחוץ והנה קיבלתם טריגר להתפרצות של אסתמה.

מסכים – צפייה, ובעיקר צפייה ממושכת במסכים מעוררת לחץ אצל ילדים (נסו לחשוב כמה הדמויות, הפרסומות והתכנים של הילדים תזזיתיים). לכן, ישיבה מול מסך בהחלט מסוגלת להעלות את הסיכון להופעה או התפרצות של אסתמה.

תחושת נטישה – זה אולי משפט שקשה לקריאה בעבור חלק מההורים, אך חשבו על הפעוטות שלנו בגילאים הצעירים מאוד שהולכים אל הפעוטון או המשפחתון. עד אז הם היו רגילים שיש בכל רגע מישהו שדואג להם וקשוב רק אליהם ולפתע הם צריכים להיות בין הרבה ילדים אחרים, הם חשים נטושים, הלחץ אצלם מתגבר וזה יכול להוות גורם נוסף לאסתמה.

רפואה משלימה וסוגי האסתמה

אחרי שהבנו את הגורמים נסביר כי הרפואה המשלימה מבחינה בין שני סוגים של אסתמה:
הראשונה היא עצבית-חושית ונובעת בעיקר מרגישות יתר של ילדים לחוויות שונות או לפעילות גופנית.
השנייה היא אסתמה מטבולית, שקשורה לקשיים במערכת העיכול ויכולה להתפרץ אצל ילדים עם בעיות כמו ריפלוקס למשל.

הטיפולים המשלימים לאסתמה בילדים
אם לוקחים את הסוגים השונים של האסתמה ואת כל הגורמים שפירטנו מבינים שלכל ילד שמתמודד עם אסתמה יש סיבה אחרת שהביאה אותו למצב הזה. לכן, קודם כל ננסה להבין מה הביא למצב הזה אצל הילד ואז הרופאים שלנו יבנו לו תוכנית טיפול מותאמת אישית. כאן אפשר לפנות להתייעצות אונליין עם הרופאים שלנו, וכאן אפשר להתרשם מחבילות הטיפול המומלצות של כללית רפואה משלימה לילדים.

דיקור סיני לאסתמה

אין כמעט תופעה, מחלה או בעיה שלא ניתן לטפל בה בעזרת דיקור סיני, וזה נכון מאוד גם לגבי אסתמה. אם זה עודף ליחה מטפלים בטחול כדי למנוע ייצור מוגבר ומיותר של ליחה. הדיקור יכול להתמקד גם בטיפול בתפקוד של הכליות שמעגנות את הנשימה על פי הרפואה הסינית וכמובן בריאות שאחראיות על הנשימה ועל מערכת החיסון ולעיתים גם על העור.

הומאופתיה לאסתמה

הרעיון כאן הוא לחזק את הגוף ולהחזיר אותו לפעילות התקינה שלו מתוך ההבנה שלגוף שלנו יש את כל מה שדרוש כדי לרפא את עצמו. טיפול הומאופתי טוב במיוחד לילדים שהאסתמה שלהם נובעת מסטרס.

הומוטוקסיקולוגיה לאסתמה

גם פה המטרה העיקרית של המטפל בהומוטקסולוגיה היא להחזיר את האיזון לגוף ולאפשר לו לנקז בעצמו את הרעלים שנכנסים אליו. הגוף משתמש בעיקר באיברי ההפרשה כמו: הכבד, הכליות, העור ומערכת הנשימה לסלק את הרעלים האלו, ואסתמה מעידה כי הגוף לא מאוזן מספיק ולא מצליח במשימה הזאת. הטיפול יכלול גם הדרכה על שינויים שכדאי לעשות בהרגלי החיים והקטנת החשיפה לרעלנים, וגם תרופות הומאופתיות מנקזות שעוזרות לגוף להיפטר מזיהומים.

טיפולי מגע לאסתמה

עיסוי יכול להתאים במיוחד לילדים, קודם כל הוא מרגיע, וכבר הסברנו קודם מדוע הסטרס יכול להיות טריגר רציני להתקפי אסתמה. העיסוי מאפשר ליצור הפרדה בין הילד לסביבה שלו ועוזר לו ולגוף שלו "לכבות את הסביבה" ולטפל בעצמו