תארו לכם עולם בו הילד המתוק שלכם הופך להיות מנהל קטן – המנהל של הרגשות שלו. הפרעת קשב וריכוז, חרדות, מתח, הפרעות שינה, התפרצויות – כל אלה עשויים להפוך לפיסת היסטוריה אם נדע איך להעניק לילד את הכלים הנכונים שיעזרו לו לנהל את עצמו מבחינה רגשית.

לומר לילד להירגע – זה כמו לומר לאדם עצוב לשמוח. חשוב לזכור שכאשר הילד נקלע למצב של חרדה או לקושי להקשיב ולהתרכז, לא פעם תוקפות אותו מחשבות לא טובות, ומאבק חיצוני או פנימי בהן רק מעצים אותן יותר ויותר. הילד זקוק לעזרה כדי להיחלץ משם.

ברגע ששרביט הניצוח על חיינו עובר מהאזור הרגשי והסוער אל האזור המתבונן והשקול, החיים שלנו הופכים להיות הרבה יותר פשוטים ונעימים. ולא רק החיים שלנו – אלא גם חיי היקרים לנו.

אז איך נוכל להעניק לילד שלנו כרטיס כניסה לעולם בו הלב פועם בקצב הנכון, המחשבות צלולות, רגשות חיוביים ניצבים בקדמת הבמה, והכל הופך להיות הרבה יותר רוגע ונינוח?

נא להכיר: ביופידבק

אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות ביופידבק – שיטה ייחודית שפיצחה את הנוסחה, בזכות שילוב לא שגרתי בין תחומי הרפואה, הפסיכולוגיה, הביולוגיה והטכנולוגיה. שיטה זו מעניקה לילד הזדמנות להבין – את עצמו, את הרגש שלו, את הגוף שלו. כך הילד לומד שהוא שולט בהתנהגות שלו, ולא להיפך.

הילד מבין שיש "אני" ויש "קושי", וההפרדה הזו מלמדת אותו שיעור חשוב ומעצים – הקושי אינו חלק ממנו, ולכן ניתן לנצח אותו. איך? באמצעות תמיכה וליווי מקצועי, שמתאימים לאישיות שלו ולצרכים הייחודיים שלו.

המודעות לקשר בין גוף לנפש מאפשרת לנו לפתור בעיות פיזיולוגיות באמצעות כלים פסיכולוגיים, ולהיפך. וזהו קסמה של שיטת ביופידבק – השילוב בין דיסיפלינות רבות יוצר ערך ייחודי, שמעניק לילד מעטפת טיפולית שמציעה פתרון ארוך טווח. או במילים אחרות – אנו מעניקים לילד צידה לדרך לכל החיים.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לוחצים כאן >

מה עושים בביופידבק?

ביופידבק זהו טיפול הדוגל בעיקרון הלמידה באמצעות משוב מיידי של הגוף. מכאן שמו:  ביו – קיצור של ביולוגי, ופידבק – משוב. הטיפול מעורר את מודעות הילד, וכך הוא מקבל שליטה מנטלית על פעולות גופו – גם כאשר מדובר בפעולות לא רצוניות.

כמו בכל תחומי הלמידה, גם ביופידבק מעניק לילד כלים שמלווים אותו לאורך חייו הבוגרים, ממש כמו ללמוד איך לרכב על אופניים.

אז איך זה עובד בדיוק? הילד מגיע למרפאת כללית רפואה משלימה, שם הוא פוגש מטפל אשר עבר  הסמכה מיוחדת שמסביר לו על הטיפול בגובה העיניים. לאחר מכן הילד יושב בצורה נינוחה, וחיישן מוצמד באופן חיצוני וללא כל כאב אל קצה האצבע שלו. החיישן מזהה ברמת רגישות גבוהה ביותר תגובות פיזיולוגיות מגוונות באמצעות מוליכות העור.

חוויה מלאה בכיף

במהלך הטיפול הילד מבצע פעולות שונות בהתאם לאתגרים איתם הוא מתמודד במהלך היומיום. הפעולות נעשות במסגרת משחקים חווייתיים, בהם הדרך לניצחון נסללת כאשר הילד מצליח לווסת את רגשותיו ואת יכולת המיקוד שלו. כך הוא לומד לזהות מתי הוא נמצא במצב רגוע וממוקד, במצב של עוררות או דריכות, או במצב של מתח והיעדר יכולת להתרכז בנעשה סביבו – ולפעול בהתאם.

הביופידבק הוא טיפול יחסית קצר, ובמהלכו הילד מתרגל גם בבית את כל הטכניקות שמלמד אותו המטפל במסגרת המפגשים. כעבור 6-12 שבועות הטיפול מסתיים, והילד יוצא עם ארגז כלים יקר מפז שמסייע לו להתמודד עם התרחשויות מורכבות למשך כל חייו.

ולמי מתאים הביופידבק? לילדים החל מגיל 8 שמתמודדים עם אתגרים מגוונים כדוגמת חרדות, הפרעות לימוד וקשב, בעיות התנהגותיות, הפרעות שינה, הפגת כאבים, קשיי נשימה, חרדת מבחנים ועוד.