מה זה ביופידבק?

שיטה לימודית-טיפולית בטוחה, לא פולשנית ולא תרופתית, המשלבת טכנולוגיית מחשבים מתקדמת עם עקרונות רפואיים, ביולוגיים ופסיכולוגיים. הטיפול בביופידבק מתבסס על הנחת העבודה שהמוח האנושי מסוגל להרגיע את הגוף. מטרת הטיפול היא לאמן את מודעות המטופל ולסייע לו להשיג שליטה מנטאלית על תפקודים שונים של גופו (ברובם בלתי רצוניים). פירוש המילה ביופידבק הוא משוב (פידבק) של הגוף (ביו) והוא פועל על עקרון הלמידה באמצעות משוב ביולוגי מיידי.  באמצעות חיישנים המוצמדים אל קצות אצבעותיו של המטופל, נקלטים אל תוכנת מחשב מיוחדת נתונים על פעילויות פיזיולוגיות המתרחשות במצבים שונים עימם מתמודד ולאחר ניתוחם, מציגה התוכנה תמונה ויזואלית המשקפת את מצבו על גביי מסך. הטיפול משמש כמעיין "תמונת ראי" ומציג למטופל את מצבו הנפשי-גופני בזמן אמת. המטופל יכול להיווכח בפער בין מה שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר. לכן, זהו כלי טיפולי בעל עוצמה העולה לעתים על טיפול וורבלי או הרפיה כללית. כיום השיטה מיושמת בהצלחה רבה ככלי טיפולי רב גוני, החל מטיפול במצבי מחלה וכלה בשיפור היכולת של ספורטאים ואנשי מקצוע שונים. היתרון בה הוא שברגע שנלמדה הטכניקה המתאימה המטופל לומד לשלוט בבעיה (כפי שלומדים לשחות או לרכב על אופניים) ויכולת זו אינה הולכת לאיבוד.

לאילו מצבים יכול לסייע?

 • בעיות קשב וריכוז
 • בעיות התנהגותיות
 • הפרעות שינה
 • היפראקטיביות
 • מתחים וחרדות
 • יתר לחץ דם
 • עייפות
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • מחלות בדרכי הנשימה
 • בעיות במערכת העיכול
 • אי שקט ועצבנות
 • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

טכניקת הטיפול באמצעות ביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לרכוש שליטה ולשפר את בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו. לשם הטיפול, מחברים את המטופל אל המחשב באמצעות הצמדת חיישנים שונים לקצות אצבעותיו, הקולטים תגובות פיזיולוגיות של הגוף כגון טונוס שרירים, לחות על העור, קצב נשימות, קצב לב ועוד ומאפשרים את חשיפת המצבים בהם המטופל נלחץ, או לא מרוכז למשל, והאופן בו זה משפיע עליו פיזיולוגית. במהלך המפגש המטופל מבצע תרגילים שונים בהתאם לבעיה ממנה הוא סובל. כל המדדים המתקבלים מן החיישנים עוברים לתוכנת מחשב המנתחת ומעבדת אותם לכדי תמונה ויזואלית אותה רואה המטופל על גביי מסך המחשב. תמונה זו היא המשוב הביולוגי למצבו הנפשי-גופני. כאשר התרגיל מבוצע כראוי התמונה שתתקבל תהיה שונה מאשר במקרה של תרגיל שלא בוצע כראוי. היכולת לקבל משוב מיידי, מאפשרת למטופל להבין ולשלוט בנפשו וגופו באמצעות דמיון מודרך, תרגילי נשימה והרפיה. עם הזמן לומד המטופל, כמובן תחת הדרכה מתאימה, להקטין עוצמות כאב, לשפר ריכוז, להוריד מתחים, להנמיך רמות של לחץ דם ועוד. השיטה מצוינת גם לטיפול בילדים מעל גיל 8, הסובלים מחרדות ובעיות התנהגות שונות. אך התרגול בילדים קצת שונה מן התרגול במבוגרים (ולמעשה הרבה יותר מהנה). כיוון שלילדים קל יותר להרפות ולצלול אל הדמיון תוך כדי משחק, הטיפול בהם מבוסס על תוכנות מיוחדות וידידותיות, המאפשרות להם לשחק, ליהנות ואף לנצח ברגע שמפגינים שליטה טובה יותר במדדים הפיזיולוגים. הטיפול לא כואב כלל. כל מפגש אורך בין 30-60 דקות. במפגש הראשון מתבצע אבחון ראשוני ותיאום ציפיות. לאחר מכן  נבנית למטופל תוכנית טיפולים אישית. בדרך כלל מדובר בטיפול קצר מועד של 12-6 מפגשים שבועיים.

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתספרו לו על הסיבה  בגללה הגעתם אליו ושתסכמו איתו את הציפיות שלכם מהטיפול. במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.