ביעותי לילה
איזה מתוקים הילדים כשהם ישנים נכון? אחרי יום עמוס פעילות או חוויות בגן או בבית שלרוב מלווה במשחקים, בצעקות ובהשתוללויות מגיע השלב שבו הם עוצמים את העיניים והשקט משתלט על הבית. אבל גם השקט הזה מופר לפעמים אצל ילדים שסובלים או מתמודדים עם הפרעות שינה. אחת מההפרעות האלה, ללא ספק זאת עם אפקט הדרמה הגדול ביותר, היא ביעותי לילה.

מהם ביעותי לילה?

מדובר על הפרעה די שכיחה אצל ילדים ומבלבלת מאוד עד מפחידה עבור ההורים. לרוב מדובר על ילדים בגילאי 5-3 (אך זה לא מחייב לגמרי, והביעותים יכולים להופיע גם אצל פעוטות בני שנה ומעלה). היא מתרחשת בדרך כלל בחלק הראשון של הלילה, עד ארבע שעות מההירדמות: הילד מתעורר בפתאומיות, בוכה או צועק ולעיתים מדבר בהברות לא ברורות. חלק מהילדים יכולים גם לקום מהמיטה ולנוע בחדר או בבית. מדובר על אירוע מאוד אינטנסיבי – הילד יכול להזיע, לבכות, לדבר ובאופן כללי הוא נראה חסר מנוחה, מבוהל ואינו משתף פעולה עם ההורים, הוא אפילו לא מזהה אותם – ואחרי כל זה, בבוקר שלמחרת הוא לא זוכר שום דבר מהאירוע.

הסברה היא שהילד בוהה עם עיניים פקוחות לרווחה ורואה מחזות מזעזעים או מתעתעים. ההבדל בין ביעותי לילה לסיוטי לילה הוא העובדה שילד שחווה ביעותי לילה לא יזכור את האירוע בבוקר שלמחרת, בעוד מי שחווה סיוטי לילה (שאופייניים יותר לחלק השני של הלילה) זוכר וסוחב איתו את התחושה המפחידה והמבלבלת לתוך הבוקר.

מה עושים כאשר הילד חווה ביעותי לילה?

המצוקה הגדולה במקרה הזה היא גם של הילד וגם של ההורים, מכיוון שבמהלך האירוע הילד לא מזהה את ההורים או משתף פעולה, כל מה שניתן לעשות הוא להישאר רגועים, לחבק את הילד בעדינות ולחכות כמה דקות עד שהאירוע יחלוף מעצמו והילד פשוט יחזור לישון ויירדם, בבוקר כאמור הוא לא יזכור מכך דבר.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

רפואה משלימה וביעותי לילה

טיפול משלים כמעט לעולם לא יתמקד רק בתופעה או בתסמינים שלה. מטפלים ברפואה משלימה מבינים שהביעותים לא מגיעים מעצמם, אלא מהווים ביטוי לחרדה או לסטרס שמלווה את הילד ביומיום שלו. כדי לטפל בביעותי הלילה ננסה להפחית את רמות הסטרס הללו, זה יכול להיות באמצעות טיפולי מגע שמצוינים להרגעה וגם באמצעות טיפול הומאופתי.

לכל ילד אופי ואישיות מיוחדים, כדי לאפשר את הטיפול עם התוצאות הטובות ביותר אנחנו תמיד ממליצים להתייעץ אונליין עם הרופאים שלנו ולהתאים את תוכנית הטיפול האישית לילד שלכם.

רפלקסולוגיה לביעותי לילה

נופר רון, רכזת תחום הרפלקסולוגיה בכללת רפואה משלימה, מסבירה כי הטיפול הזה, מעצם היותו טיפול מגע יעיל מאוד כאשר מנסים להרגיע את מערכת העצבים. הרגעה כזאת מורידה את רמות הסטרס והחרדה, ועצם המגע גורם למוח להפריש אנדורפינים (חומר שגורם לתחושת טובה וחשוב מאוד בשליטה על התנהגויות רגשיות).

בטיפול עצמו הרפלקסולוג יתמקד לרוב בנקודות לחיצה בכמה אזורים:

  • בהונות כף הרגל שמייצגות את הראש.
  • לאורך כל הקשת הפנימית של כף הרגל שמייצגת את עמוד השדרה (שגם הוא חלק ממערכת העצבים).
  • מקלעת השמש שהיא נקודה חשובה מאוד שמביאה להרגעה כללית של מערכת העצבים ומעבר למצב רגיעה מתמשך.
  • רפלקסולוגיה של כף היד – עובדת מאוד על הפן הרגשי בטיפול ומסייעת לשחרר, גם בלי לדבר, פחדים וחרדות ש"נתקעו" לאורך השנים.

את הטיפול וההישגים אפשר ורצוי להמשיך גם בבית. המטפל יראה להורים מספר נקודות לחיצה שעליהן ניתן ללחוץ לפי ההוראות כמה דקות לפני השינה. כך מייצרים עוגן רגשי חזק של ביטחון אצל הילד ושולחים אותו לשינה רגועה ובטוחה.

הומאופתיה לביעותי לילה

לטיפול הזה יש מגוון רחב של חומרים להציע כדי להתמודד עם הבעיה. לדוגמה פוספורוס יסייע לילדים שנוטים להתרגש מדי מרשמים סביבתיים, צמח הסטרמוניום יעזור גם לסיוטים וגם לביעותים החוזרים, קלציום קרבוניקום יסייע לילדים עם מגוון פחדים וחרדות ועוד.