בעיות בהנקה או ביניקה נתחיל בקביעה המובנת מאליה, הבחירה אם להניק את התינוק היא של האם בלבד, אנחנו לא רוצים לשפוט אף אחת ויודעים כי לחלק מהאימהות מדובר בפעולה קשה או כואבת, אבל, והאבל פה הוא גדול מאוד – הנקה היא הדרך הבריאה והטובה ביותר לדאוג למזון של התינוק, יש לה אינספור יתרונות גם לאם וגם לתינוק.

הנקה – למה זה כל כך חשוב?

היא שומרת מפני מחלות וזיהומים (מיד נרחיב על כך), מחזקת את הקשר בין האם ליונק, מסייעת להתפתחות שכלית תקינה של התינוק ומורידה את הסיכון ל"מוות בעריסה". רוצים עוד? נתחיל עם היתרונות לתינוק: הנקה מפחיתה את הסיכון להשמנה וגם את הסיכון למחלות שקשורות בה כמו סוכרת ולחץ דם גבוה. היא מחזקת את מערכת החיסון של התינוק ומסייעת בהגנה מפני מחלות, זיהומים ודלקות. גם האימהות מניקות יוצאות ברווח בריאותי: ההנקה מסייעת להפחית את הדימום שלאחר הלידה ועוזרת גם לרחם להתכווץ. לאם מניקה סיכוי נמוך יותר לסרטן השד או סרטן השחלות.

רפואה משלימה והנקה

הרפואה משלימה מתייחסת גם היא לאם ולתינוק, אך שמה את הדגש על הערך הגבוה שמקבל הילד היונק לעומת המקבילים שלו שניזונים רק מתחליפי חלב. תינוק נולד למעשה בלי חיידקים במעיים, וכבר במהלך הלידה כאשר הוא עובר בתעלת הלידה ואחר כך כאשר הוא מתחיל לינוק ובא במגע עם הפטמה של האם הוא מקבל חשיפה לבערך 600 חיידקים שונים. החיידקים האלה חשובים מאוד לפעילות התקינה של המעיים, ואולי תופתעו לקרוא כי גם חלב האם עצמו מכיל בתוכו מזון לחיידקים הפרוביוטיים האלה וכך הם יוכלו לשגשג, כלומר המזון כאילו מיועד לחיידקים ולא לתינוק עצמו. חשיבות נוספת היא למגע שנוצר בהנקה, ככלל טיפולי מגע מומלצים מאוד לילדים ולתינוקות, הם משרים ביטחון רב ועוזרים לילד ליצור הפרדה בין הגוף שלו לסביבה. ההמלצה שלנו היא שגם אימהות שבחרו לא להניק חשוב שיישבו עם התינוק בזמן האוכל ויעניקו לו את המגע. אבל מה עושים כשהדברים משתבשים? לעיתים התינוק לא מצליח להתחבר טוב לפטמה, או שהאם סובלת מכאבים עזים, מגודש בשד או ממחסור בחלב. אלו רק חלק מהבעיות שחוות האימהות, אם מוסיפים לזה את העייפות שמתלווה לתינוק חדש ואת ההתאוששות הגוף מהלידה מקבלים הרבה תסכול ותחושות קשות. אנחנו כאן כדי לסייע לפתור את כל אלו. אם את מתמודדת עם קשיים בהנקה או שהתינוק שלך מגיב לא טוב להנקה תוכלי להתייעץ אונליין עם הרופאים שלנו ולהתאים בעבורכם את תוכנית הטיפול האישית שתסייע לכם לצאת לדרך חדשה.

רוב המטופלים באוסטאופתיה מרגישים שיפור אחרי טיפול אחדלזימון תור לוחצים כאן >

 

הומאופתיה לבעיות הנקה ויניקה

הומאופתיה יכולה להיות יעילה מאוד לנשים עם בעיות הנקה. כל טיפול כזה יחל בתשאול של ההומאופת לבירור המצב והתאמת הטיפול. ברוב המקרים יש מענה טיפולי מוגדר: במצב בו כמות החלב אינה מספקת ניתן לשלב גם טיפול בתמצית אם הומאופתית של צמחים כמו ALFALFA, שיבולת שועל וסרפד, גם מורינגה וחילבה נמצאו יעילים בהגברת חלב. לאימהות שחוות ירידה פתאומית בכמות החלב ללא סיבה נראית לעין, המטפלים שלנו ימליצו על RICINUS בפוטנציה הומאופתית נמוכה. כאשר מופיעים סדקים וכאב בפטמה חשוב לנסות לא להפסיק את ההנקה וכמובן להתייעץ מיידית באחות תומכת הנקה או ברופא בהתאם לחומרת המצב. ההומאופיה יכולה לסייע גם במצבים כאלה וניתן להשתמש בה ללא חשש במקביל להמלצות גורמי המקצוע. לנשים כאלה מומלץ ליטול קמומילה הומאופתית בכל שעה כדי להקל על הכאבים והגודש. במצב בו יש אודם וגודש של השד יש ליטול BELLADONNA הומאופתית כל רבע שעה עד לשיפור המצב (מצפים להטבה בדרך כלל תוך 8-6 שעות) ניתן לשלב עם ARNICA לשיפור התוצאות.

נטורופתיה לבעיות הנקה ויניקה

נשים מניקות או כאלה ששואבות חלב אם הצליחו להבחין בהבדל משמעותי בתהליך העיכול של התינוקות לאחר שהן עצמן ביצעו שינוי תזונתי משלהן. בטיפול הנטורופתי נוכל לסייע להתאים את התזונה לאם כך שתקל על עיכול התינוק, ותתמוך בירידה במשקל בלי לפגוע בייצור החלב (טיפול מהסוג הזה מבצעים רק לאחר ייצוב ראשוני ולא לפני שלתינוק מלאו 6 שבועות המכונים "משכב הלידה"). אנחנו מסייעים גם לתינוקות שסובלים מאלרגיה ומתאימים את התזונה לאם המניקה, ויודעים גם לשפר את תנובת החלב לאימהות מניקות באמצעות שילוב של תוזנה מעודדת חלב ושימוש בצמחי מרפא גלקטוגוגים (מרבי חלב).

דיקור סיני לבעיות הנקה ויניקה

הרפואה הסינית נחשבת יעילה מאוד להגברת חלב אם, לגודש בחזה, ולדלקות באזור. מניקות שמגיעות אלינו יעברו אבחון מדויק שיתבסס על אבחנה אישית ותשאול. אחר כך נמשיך את הטיפול בעזרת פורמולת צמחים סינים, המלצות תזונה ספציפיות למצב האישי של האם וכמובן דיקור סיני שיעזרו לפתור את הבעיה. אנחנו מחלקים את הבעיות הקשורות בהנקה לשלושה סוגים:

  1. בעיות ביצירת חלב אם – במצב כזה נבצע דיקור שמתפעל נקודות מתאימות בגוף וגורם ליצירה של חלב אם.
  2. גודש בחזה – כאן נבצע דיקור בנקודות ספציפיות כדי למנוע את הגודש, ליצור תנועה חלקה של חלב אם ולהפחית את הרגישות במקום.
  3. זיהומים ודלקות מקומיות – נבצע דיקור של מערכת החיסון ודיקור מקומי וכך נמנע מצבים של זיהום ודלקת בשד מה שיכולים לגרום סבל רב לאישה.

 

אוסטאופתיה לבעיות הנקה או יניקה

אוסטאופת יטפל בבעיית יניקה באבחנה ובשיטה "קרניו סקראלית" שבה אנחנו מוצאים לחץ של שרירים שיכולים להשפיע לרעה על התפקוד העצבי של איבר המטרה הבעייתי. אם מדובר על בעיית יניקה נטפל בשרירי בסיס הלשון והלוע ועצמות הגולגולת, כדי להפחית לחץ על המערך העצבי או השרירי – מה שיוביל לתנועה תקינה לשרירים ולעצמות הגולגולת ככלל.