הפרעת קשב וריכוז

הורים רבים מבקשים לטפל בהפרעת קשב וריכוז של הילדים שלהם. במקביל, היפראקטיביות, הפרעת קשב וקושי בריכוז מהווים את הגורמים הנפוצים ביותר למתן תרופות באופן קבוע לילדים.

לפני שאתם ניגשים לקבל את המרשם, מומלץ לקרוא את הטיפים הפרקטיים שהכין לכם ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה, לטיפול והתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז:

צמצום חשיפת הילד למסכים

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם מבחינת שעות החשיפה של ילדים למסכי הטלוויזיה\ מחשב\ טלפון ועוד. עשרות מחקרים שנעשו בנושא, בהם נבדקו אלפי ילדים ובני נוער, הוכיחו כי קיים קשר חד משמעי בין משך החשיפה למסכים לבין הסיכוי לפתח הפרעות קשב וריכוז. כמו כן ככל שהחשיפה למסכים מתחילה בגיל צעיר יותר, כך גדל הסיכון של הילד לפתח הפרעות מסוג זה.

צמצום צריכת הסוכר

צריכת מזונות ומשקאות ממותקים עלולה לגרום לתנודות חדות ברמת הסוכר בדם. תנודות חדות שכאלה ברמת הסוכר עלולות להוביל למצבים של קושי בקשב ובריכוז ולהיפראקטיביות. לכן ההמלצה החשובה ביותר בטיפול בילדים היפר אקטיביים היא הפסקה או צמצום משמעותי בצריכה של מזונות המכילים סוכר תעשייתי כמו עוגות, ממתקים, דגני בוקר, משקאות ממותקים ועוד.

עודף חום מנקודת מבטה של הרפואה הסינית

התזונה המערבית עשירה בחומרים מזיקים כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים תוספים שונים ועוד. חומרים אלו, בראייה הסינית,  גורמים לעלייה בחום בדם ובכבד. על פי הרפואה הסינית, חום הגוף גורם אצל הילד לתופעות של פעלתנות יתר, קושי במנוחה, אדמומיות בעור, הזעה ועוד. בכדי לטפל בעודף החום בגוף, מציעה הרפואה הסינית שינוי תזונתי שכולל הימנעות ממזון תעשייתי, לצד דיקור סיני בנקודות שונות בגוף שמסייע בשחרור החום.

טיפול באמצעות מגע

לטיפול זה השפעה מיטיבה ומרגיעה על ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, בדגש על היפראקטיביות. מחקר שנעשה בתחום ובו השתתפו תלמידי תיכון, מצא כי תלמידים שעברו טיפולים בעיסוי על בסיס קבוע, שיפרו את מדדי הקשב והריכוז שלהם. טיפול רפלקסולוגי משפיע על מערכת העצבים האוטונומית ויכול למתן מצבים של פעלתנות יתר והיפראקטיביות.

הצפת יתר חושית

חלק מאותם ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, סובלים גם מהצפת יתר חושית. לכן, כשמדובר בילדים כאלה, ובמיוחד כשמדובר בילדים בגילאים צעירים, מומלץ לא לקחת אותם למקומות רועשים וסואנים מדי. באותה דרך מומלץ לנהוג כשמעצבים את חדר הילדים, שיש נטייה למלא אותם ביותר מדי חפצים ונוצר אי סדר. מומלץ לעצב את החדר כך שלא ישדר עודף גירוי וישרה אווירה רגועה על הילד. בגילאים הצעירים מומלץ להימנע מצעצועים אלקטרוניים רועשים ועם תאורה מהבהבת כדי לצמצם הצפה ולמנוע מצב בו מתרגלים לעודף גירויים.

ביופידבק

מדובר באחד מכלי הטיפול הטובים ביותר בתחום כיום. זוהי שיטה שפותחה בארה"ב ומתבססת על העיקרון של תרגום המצב הגופני לתמונה או לקול. במסגרת הטיפול בביופידבק, המטופלים מפתחים שליטה בתכונות שונות תוך קבלת משוב מידי על הצלחתם בתהליך. כך, ילד עם קשיים בריכוז ילמד לשפר את יכולותיו ולהירגע תוך כדי 'משחק' עם המחשב, שבו עליו לבצע פעולה כלשהי שאותה הוא יצליח לעשות רק כאשר יגיע לדרגת רגיעה והריכוז המתאימים.

חשוב לזכור

כאשר אתם מחליטים לפנות לרפואה המשלימה, יש להקפיד ולבחור מטפל מקצועי ומוסמך. בכללית רפואה משלימה ייקבע לכם ייעוץ רפואי מקדים שבאמצעותו תופנו ביחד עם ילדכם לטיפול המתאים ביותר.