דורבן בכף הרגל

מהו דורבן בכף הרגל?

דלקת בחלק התחתון של העקב, ובשפת הרפואה גם דלקת של הרקמה החיתולית כפית. הדלקת הזאת היא הגורם הנפוץ ביותר לכאבים ברגליים (בדגש על כף הרגל). השם "דורבן" ניתן לה מפני שבצילום רנטגן שעושים לאבחון אפשר לראות בליטה של עצם עודפת שמזכירה קוץ או מחט של דורבן.

מה מרגישים?

כאב. רוב המטופלים מתלוננים על כאבים, צריבות או דקירות באזור העקב, בעיקר אחרי שיושבים/שוכבים ונחים במשך הרבה זמן. אם במהלך הצעדים הראשונים אתם מרגישים דקירה או כאבים כאלה ייתכן שאתם סובלים מדורבן.

אנשים רבים מרגישים את הכאבים האופייניים של דורבן, אך חושבים כי מדובר בכאב חולף ולכן הם לא פונים לטיפול בזמן. אם כן, מהם סימני האזהרה שיגידו לנו שצריך לגשת ולבדוק שמדובר ביותר מכאב חולף? אם אתם מרגישים כאבים בעקב או בכף הרגל גם בזמן מנוחה, אם הכאבים האלה לא מגיבים לטיפול, חלקם יכולים להיות מלווים גם בתסמינים נוספים כמו אדמומיות, שטפי דם. לעיתים גם נמלול או זרמים ברגל יכולים להוות סימן המחייב התייחסות.

ללכת על קוצים

רפואה משלימה ודורבן בכף הרגל

לפי הרפואה המשלימה ועקרונות הרפואה הסינית אפשר לטפל בדורבן שגורם לכאבים. את זה עושים קודם כל בעזרת חיזוק מסיבי של מערכת החיסון של הגוף. הכל בחיים זה עניין של איזון – כאשר האיזון בגוף מופר מערכת החיסון לא מצליחה לטפל בדלקת ואז נוצרים הכאבים של הדורבן (או כל תופעה רפואית אחרת), לכן הטיפולים שמיד נפרט איך הם מתבצעים, מחפשים כולם להשיב את האיזון לגוף, להוריד ולהקל על הכאבים ולרפא את הדלקת שהיא התגובה לדורבן.

רוצים לדעת איזה טיפול יהיה יעיל יותר בעבורכם? לא צריך לקום ולדרוך על הרגל הכואבת – התייעצו אונליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה שיתאימו לכם תוכנית טיפולים אישית.

רפואה משלימה לטיפול בדורבןלזימון תור לחצו כאן >

 

רפלקסולוגיה לדורבן בכף הרגל

נתחיל בטיפול הרלוונטי ביותר – רפלקסולוגיה – כי מה מתאים יותר מטיפול שמתמקד בכפות הרגליים כדי לטפל בבעיה בכף ברגל… הטיפול הרפלקסולוגי בדורבן מתחלק לשניים: טיפול פיזי וטיפול הוליסטי המתמקד גם בפן הרגשי, המנטלי והרוחני.

תחילה לטיפול הפיזי, שגם הוא מתחלק לשניים, המטפלים שלנו יציעו טיפול ממוקד בעקב לפיזור הגודש שנוצר מסביב לדלקת. העבודה על העקב תהיה עמוקה עם תנועות של פיזור, שימו לב כי החלק הזה של הטיפול מעט כואב ואפשר להקל על העוצמה בעזרת חימום של המקום. בשלב השני ננסה להגמיש את האזור עם עבודה על הגידים בכף הרגל והשוקיים, בעיקר על גיד הפלנטר פאשייה. העבודה הזאת כוללת עיסוי ומתיחות בזמן הטיפול וכן מתן "שיעורי בית" – תרגילים לביצוע בבית כדי לשמור על עקומת שיפור גם בין הטיפולים.

מטופלים שסובלים מדלקת אקוטית וחשים בכאב רב, רצוי שיבואו לטיפול בין פעם לפעמיים בשבוע, תלוי בעוצמת הכאב ובלוח הזמנים שלהם. את העבודה בבית חשוב לתרגל בכל יום לפחות פעם אחת ואם אפשר יותר.

כעת לעבודה ההוליסטית על "הרבדים הגבוהים". כאן ננסה לבדוק עם המטופל מדוע הדלקת התפרצה דווקא עכשיו או מה גרם להגברת הכאב. אם הדפוס הוא רק פיזי כמו בהתחלה של פעילות ספורטיבית בלי הכנות מוקדמות (כמו חימום ומתיחות) או לא הדרגתית נציע למטופל להוריד את העצימות באימון ולפנות לגורם מקצועי כמו מאמן כושר למניעת פציעות עתידיות. אם הצלחנו למצוא הסבר אחר כמו תקיעות בעבודה, רגש קשה או בעיה משפחתית נוכל להתאים את הטיפול ולתת מענה גם לאלה דרך המערכות השונות בכף הרגל וכמובן נמליץ על שילוב של טיפול נוסף כמו הומאופתיה לשם חתירה לעומק הנושא. לעמוד הטיפול רפלקסולוגיה

טווינא לכאבים בכף הרגל ולדורבן

דורבן הוא בעיה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה, בין אם מדובר על אנשים שעוסקים בספורט או כאלה שלא עושים ספורט בכלל – דורבן יכול להופיע אצל כולם. הטיפול בטווינא ממולץ מאוד מכמה סיבות:

בטווינא מבצעים אבחון מעמיק שבוחן את המצב על פי עקרונות הרפואה הסינית. ברוב המקרים אנחנו מזהים מעורבות של בעיה אנרגטית שמשפיעה על היווצרות הדורבן. משם אנחנו ממשיכים לבדיקת יציבה ומנח כף הרגל, ובהתאם נותנים גם תרגילים לביצוע ו"שיעורי בית".

לאחר האבחון – נמקד את הטיפול במספר אזורים:

לאורך שריר התאומים, בכף הרגל, טיפול נקודתי באזור הדורבן, וטיפול מרידאני שיכול לחלוש על כל הגוף כדי לאזן את המצב האנרגטי שנפגע. רוב המטופלים מדווחים על שיפור משמעותי בבעיה לאחר 3 עד 8 טיפולי טווינא. לעמוד הטיפול טווינא

דיקור סיני לכאבים בכף הרגל ולדורבן

דיקור סיני נחשב יעיל מאוד לטיפול בכאבים שונים בכף הרגל, בין אם מדובר בדורבן, בדלקת בגיד האכילס או בכאבים במפרק כף רגל. המטפל מחדיר את המחטים בנקודות מקומיות ובמקביל בנקודות שנמצאות באזורים שונים בגוף וכך עוזר לנפחית משמעותית את הכאבים ולהוריד את הדלקת. אם פונים בזמן לדיקור אפשר למנוע ברוב המקרים את הצורך לטיפול תרופתי או לשימוש בסטרואידים וכדומה. לעמוד הטיפול דיקור סיני

שיאצו לכאבים בכף הרגל ולדורבן

המטפלים בשיאצו עובדים על הרגל, על השוק, על גיד האכילס ועל כפות הרגליים. באמצעות המגע במרדיאנים (ערוצי האנרגיה) הם מפזרים את הדלקת ואת החום הפנימי וכך מקלים על הכאבים. לעמוד הטיפול שיאצו

ביופידבק לכאבים ברגליים

הקשר בין טיפול ביופידבק לכאבים ברגליים אולי עקיף אך קיים. השימוש במכשיר הביופידבק מלמד אותנו לרכוש מודעות מעמיקה למצבי בריאות גופנית וההשפעה היומימית שלה. דרך תרגול הרפיית שרירים הדרגתית ויומיומית נשיג הפחתה בדריכות וכך שיפור בתפקוד והפחתה בכאבים. לעמוד הטיפול ביופידבק