מחלת הנשיקה מחלת הנשיקה, המכונה בעגה המקצועית מונונוקלאוזיס – או בקיצור "Mono", היא מחלה זיהומית הנגרמת כתוצאה מווירוס אפשטיין בר (EBV) המועבר באמצעות רוק, ולכן זכה לשמו "מחלת הנשיקה". עם זאת, EBV עלול להתפשט לא רק דרך הרוק, אלא גם דרך נוזלי גוף נוספים כדוגמת דם או מגע מיני. די ברסיסי רוק ספורים כדי להידבק במחלת הנשיקה, וכך ה-EBV עלול לדבק גם כתוצאה משיעול או עיטוש. הקלוּת בה הוא מדבק הופכת את ה-EBV לאחד הווירוסים הנפוצים ביותר להדבקה בקרב בני אדם ברחבי העולם. תינוק חשוף למחלת הנשיקה לאחר שהוא מפסיק לינוק, מאחר שהוא כבר לא נהנה מההגנה של המערכת החיסונית שקיבל עד אז מחלב האֵם. כך, כמחצית מכלל הילדים עד גיל חמש בעולם המערבי נדבקים ב-EBV, אולם בגילאים אלו פעמים רבות כלל לא מופיעים תסמינים – או שהם מופיעים בצורה מתונה ונחזים להיות שפעת חולפת. בגילאים מאוחרים יותר, בקרב מתבגרים ומבוגרים, ה-EBV גורם להופעת תסמינים בולטים בקרב שיעור הנע בין 35% ל-50% מהמקרים. לאחר הידבקות במחלת הנשיקה, תקופת הדגירה של ה-EBV נמשכת בין ארבעה לשבעה שבועות – ואז מופיעים התסמינים למשך תקופה הנעה בין חודש לחודשיים. גם לאחר היעלמות מוחלטת של התסמינים עדיין יש חשש שהחולה מדבק, לעתים אפילו למשך למעלה משנה. מי שנדבק במחלת הנשיקה יהיה לרוב חסין למחלה למשך שארית חייו, שכן ה-EBV יישאר רדום בגופו, וגם אם יתעורר מחדש – הוא לא יגרום להופעת התסמינים של מחלת הנשיקה.

מהם התסמינים של מחלת הנשיקה?

התסמינים של מחלת הנשיקה פעמים רבות דומים לאלו של שפעת. לכן, אם נראה לך שיש לך שפעת, אבל התסמינים מסרבים להרפות גם לאחר שבועיים – מומלץ לבקר אצל הרופא. התסמינים של מחלת הנשיקה:

  • חום גבוה.
  • בלוטות לימפה נפוחות בצוואר ובבית שחי.
  • כאבי ראש.
  • עייפות קיצונית וחולשת שרירים.
  • שקדים נפוחים.
  • כאב גרון.
  • זיעת לילה.

 

 • לעתים התנפחות הטחול או הכבד.

 

דיקור יכול לעזור גם לך!לפרטים וזימון תור לוחצים כאן >

 

מחלת הנשיקה ודיקור סיני

אלפי מחקרים כבר הוכיחו שדיקור סיני (אקופנקטורה) מסייע לתהליכי ריפוי טבעיים בגוף, וכך מקדם טיפול בכאבים ובבעיות בריאות רבות נוספות. מחקר שנערך בגרמניה בקרב 40,000 אנשים שסובלים מכאבים שונים, מצא שיפור בקרב שיעור של כ-89% מאלו שטופלו באמצעות דיקור סיני. דיקור סיני גורם לגוף להתניע תהליך ריפוי עצמי, באמצעות שחרור אנדרופינים וחומרים אנטי-דלקתיים ונוגדי כאב. אחד היתרונות של הדיקור הסיני הוא שאינו כרוך בטיפול תרופתי או גורם לתופעות לוואי כלשהן, והשימוש במחטים העדינות באיכות גבוהה ביותר גורם לכך שהדקירה כמעט שאינה מורגשת. כך הפך דיקור סיני לשיטת טיפול אינטגרטיבית פופולרית ביותר במטרה להקל ולרפא כאבים, והיא מתאימה ללא חשש לכל הגילאים – גם לתינוקות.

מפחית כאבים

מחלת הנשיקה גורמת לעייפות קיצונית ולכאבים רבים, ודיקור סיני מסייע להעלות את רמות האנרגיה בגוף ולהפחית את הכאבים. המטפל בוחר את הנקודות בהן יוחדרו המחטים בהתאם לתסמינים עליהם מדווח המטופל – כדוגמת חום גבוה וכאבי ראש. כדי להשיג תוצאות טובות ולהקל על התסמינים של מחלת הנשיקה, מומלץ לבצע סדרת טיפולים בדיקור סיני – בהתאם לסוג התסמינים ולדרגת חומרתם. עם זאת, ניתן לחוש בהקלה בכאבים ובהטבה ברמת האנרגיה בגוף כבר לאחר שניים-שלושה טיפולים בדיקור סיני. לאחר סיום הטיפול בדיקור סיני מדווחים מטופלים רבים על תחושה פיזית טובה יותר. משך הטיפול בדיקור סיני תלוי במצבו הבריאות והפיזי של המטופל – מטופל חלש יקבל בדרך כלל טיפול קצר יחסית, מאחר שדיקור הסיני מעורר את מערכות הגוף לתהליך של שיקום שדורש אנרגיה רבה.