מה זה דיקור סיני?

שורשיו של הדיקור הסיני (אקופנקטורה) נמצאים כבר לפני כ-2,500 שנה ויש האומרים שאף הרבה לפני כן.

על פי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים (הצ'י) זורמת בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו. לערוצים אלו קוראים מרידיאניים. מצב של בריאות מאופיין בזרימה חופשית ומשוחררת של האנרגיה בגוף, אם זה דם בכלי הדם, מזון במערכת העיכול, פסולת החוצה מהגוף וכדומה. חסימה כלשהי במרידיאניים ופגיעה בזרימה החופשית של האנרגיה, תתבטא במיחוש פנימי או מחלה. לדיקור במרידיאנים יכולת להשפיע על החסימות בזרימת הצ'י – ולפתוח אותן. וזו בעצם המשמעות של דיקור סיני.

מחקרים מראים כי דיקור בנקודות מסוימות בגוף, מביא לתהליך בו הגוף מטפל בעצמו ומשחרר חומרים כימיים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות כאב, אשר מקלים על התופעות ומעוררים תחושת נינוחות.
בשנת 1997 אישר לראשונה משרד הבריאות האמריקאי את יעילות הטיפול בדיקור סיני לאחר שבחן אלפי מחקרים בתחום. מאז הדיקור הסיני הפך להיות מאוד נפוץ ומקובל במוסדות רפואיים ברחבי העולם.

לאילו מצבים יכול לסייע?

  • כאבי ראש
  • בעיות שלד ושרירים
  • בעיות פריון
  • תסמונת קדם וסתית
  • תופעות גיל המעבר
  • בעיות במערכת העיכול
  • סוכרת
  • נטייה למחלות זיהומיות חוזרות
  • מגוון מחלות פנימיות
  • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

לאורך המרידיאניים קיימות נקודות שדרכן ניתן להשפיע על הצ'י. הדיקור נעשה במחטים דקות מאוד וסטריליות, בנקודות אלו. בדרך כלל, בוחרים כמה נקודות שיש ביניהן קשר או שהן תומכות בפעולה של אחת או חלק מהנקודות הנוספות. במקרה של כאבי בטן, למשל, לא חייבים לדקור בבטן. הרבה פעמים דיקור בגב או בנקודות על פני הידיים או הרגליים יעיל יותר מאשר טיפול במקום עצמו.

זה המקום לציין כי הטיפול אינו כרוך בתחושת כאב ובתופעות לוואי , בזכות המחטים העדינות הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.

אורך המפגש ומספר המפגשים תלוי בסוג הבעיה, ומשתנה בהתאם לחומרת מצבו של המטופל. כך לדוגמה במצבים כרוניים כגון עייפות כרונית, כאבי גב  וכדומה קובעים בדרך כלל סדרה של עשרה מפגשים אחת לשבוע. בעוד שבמצבים אקוטיים כגון התקף מיגרנה קובעים 3-2 מפגשים בשבוע. כל מפגש נמשך עד 35-40 דקות וכולל קודם כל אבחון של מצב המטופל ולאחר מכן טיפול בדיקור.

טיפול בילדים קצר יותר והמפגש נמשך כ-15-10 דקות.

חשוב לזכור כי הטיפול בדיקור סיני, כמו כל טיפול רפואי, הינו תהליך שדורש מספר טיפולים- נדרש זמן ואפקט מצטבר על מנת לחוש בשיפור המיוחל באופן המיטבי.
עם הופעת השיפור מצב המטופל מרווחים את המפגשים. לאחר סיום סדרת הטיפולים, מומלץ להישאר בטיפול תחזוקה של פעם בחודש לאורך השנה.

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים, תרופות שאתם נוטלים, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.

כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם.

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.