דלקת האוזן התיכונה נפוצה מאוד בילדים, ונוטה לחזור שוב ושוב תוך גרימת סבל רב לילד ולהוריו. מדוע מתפתחת דלקת אוזניים? קיימות מספר סיבות, כאשר העיקרית היא מצב דלקתי באזור האף או הלוע שמתפשט לכיוון האוזן דרך התעלה המתחברת לאוזן התיכונה, או גורם לחסימת התעלה. ברוב המקרים מדובר במצב זיהומי הנגרם על ידי חיידקים או וירוסים.

לרפואה המשלימה מגוון שיטות טיפול בדלקת אוזניים, לצורך הקלה ובעיקר מניעה של דלקת אוזניים חוזרת בילדים.

 

כמה מילים על האוזן וכיצד היא בנויה

האוזן היא איבר השמיעה ושיווי המשקל ובנויה מאוזן חיצונית, תיכונה ופנימית.
האוזן החיצונית: בנויה כמעין משפך האוסף אליו את גלי הקול. משם עוברים הגלים אל עור התוף אשר מתנודד בהתאם לכך ומעביר אותם לאוזן התיכונה.
האוזן התיכונה: בנויה מחלל המכיל את עצמות השמע. בעזרת עצמות אלה, מועברות התנודות המכאניות של עור התוף אל האוזן הפנימית. חלל זה מחובר ללוע בעזרת תעלה קטנה המאפשרת אוורור קבוע של האוזן.
האוזן הפנימית: מתרגמת בעזרת רקמה עצבית מיוחדת את התנודות המכאניות לאותות עיצביים המועברים למוח.

שיטות הטיפול להקלה, מניעה וטיפול בדלקות אוזניים

נטורופתיה
הנטורופתיה מחנכת אותנו לאורח חיים נכון הכולל תזונה נכונה, תנועה וחיים קרובים ככל האפשר למצב טבעי. הנה כמה דברים שמומלץ לאמץ:

הנקה: מחקרים מוכיחים שתינוקות שינקו מספר חודשים נוטים לחלות פחות במגוון מחלות, החל מסכרת וכלה במחלות זיהומיות שונות, בהן דלקת אוזניים. על כן, יש חשיבות רבה להניק את הילד בחודשי חייו הראשונים.

סביבת המחייה של תינוקות וילדים: ילדים להורים מעשנים נוטים לחלות יותר בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקת אוזניים ביחס לילדים להורים שאינם מעשנים. העשן מגרה את הריריות, ומקטין את יכולת ההתנגדות הטבעית של הריריות לזיהומים.

חום ואהבה: נראה מובן מאליו שיש להעניק לתינוק חום ואהבה, אבל יש לזה אפילו חיזוק ממקור מדעי – על פי המחקרים, הענקת יחס חם לתינוק וקשר טוב עם אנשים, חברים ובני משפחה מקטין את הנטייה למחלות אצל ילדים. ההסבר לכך הוא שרמת המתח של התינוק המקבל יחס טוב, נמוכה יותר ולכן רמת ההורמונים המופרשים לדם במצבי מתח ולחץ נמוכה יותר (הורמונים אלו מדכאים את מערכת החיסון).

תזונה נכונה: לתזונה יש כמובן משקל רב – צריכת רבה של סוכר תעשייתי כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכדומה, גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילות מערכת החיסון, מכאן הדרך לדלקת אוזניים חוזרת וזיהומים אחרים קצרה. קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות עשירים בוויטמינים, ובעיקר באנטי-אוקסידנטים המשפרים את היכולת להתמודד עם זיהומים.

שימוש מושכל בתרופות וצמחי מרפא
אנטיביוטיקה: מדיניות מערכת הרפואה מציעה להורים ולרופאים להשתמש שימוש מושכל באנטיביוטיקה. על פי הנתונים המצויים כיום בידי כל רופא מסתבר כי רק 11 אחוז מהילדים המטופלים באנטיביוטיקה נגד דלקת אוזניים מקבלים טיפול יעיל במחלה.

במספר מדינות כמו פינלנד השימוש באנטיביוטיקה ירד בצורה משמעותית, והוא ניתן רק לילדים שבאמת זקוקים לטיפול. חשוב מאוד שההורים לא ילחצו על הרופא בכל מקרה לאשר את מתן התרופה, ולהבין כי טיפול אנטיביוטי יגרום לעמידות החיידק כנגד האנטיביוטיקה. כתוצאה מכך, ביום בו הילד באמת יזדקק לה היא לא תשפיע ואז הדבר עלול להיות כרוך בסכנת חיים. חוקרים מומחים גורסים כי רצוי לתת טיפול אנטיביוטי רק לילדים המצויים בסיכון להסתבכויות כתוצאה מהמחלה.

שימוש בצמחי מרפא: שימוש בצמחים כמו אכינצאה וחומרים כמו פרופוליס לתקופות קצרות, עשוי לסייע ולהקל על מערכת החיסון להתמודד עם מחלות כדוגמת דלקת אוזניים, ועם חשיפה לילדים חולים בסביבתנו.

הומאופתיה
ההומיאופתיה נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקת אוזניים חוזרת ברפואה המשלימה. היא מקלה על הכאבים והתופעות הנלוות לדלקת אוזניים בזמן המחלה ומאידך, יכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תעלם או לפחות תהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה.

טיפול הומאופתי – חשוב לציין – יכול לעזור גם בדלקת אוזניים ויראלית (אנטיביוטיקה לא משפיעה על וירוסים).

היתרון בתרופה ההומאופתית הוא בריכוז הנמוך מאוד של החומרים שהופך תרופות הומאופתיות לבלתי מזיקות גם לתינוקות בני מספר חודשים. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול.

טיפול הומאופתי מונע: ההומאופת מנסה להגיע להבנת הטיפוס של הילד על ידי בחינה מדוקדקת של אופיו, הרגליו, צורת התנהגותו, מבנהו הגופני ועוד. עם קבלת התמונה השלמה בעקבות הנתונים הללו, מותאמת לילד תרופה הומאופתית שפועלת על הילד כשלמות נפשית, רוחנית ופיזית ומשפרת את העמידות שלו.

לדוגמה: "טיפוס כלנית" – מדובר בילד ביישן הנוטה להיעלב בקלות, קשור מאוד להורים ולבית ומתקשה להיפרד מהם מדי יום כשהוא הולך לגן. ילד זה עדין מאוד בהתנהגותו, זקוק כל הזמן לחיזוקים ואהבה, ומעדיף בדרך כלל מעט חברים טובים.

אצל ילד מטיפוס כזה, קיימת נטייה לנזלות כל החורף, שיעול ודלקת אוזניים חוזרת. ילד זה יטופל בהצלחה רבה על ידי תרופה הומיאופתית בשם PULSATILLA או כלנית.

וזה אינו הטיפוס היחיד כמובן. בהתאם לטיפוסים – קיימות תרופות הומאופתיות רבות ויעילות לטיפול בכאבי אוזניים בזמן המחלה ורצוי להתייעץ עם רופא הומאופת על מנת לבצע את ההתאמה המלאה למצב הילד.

כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה
טיפול מונע לנוזלים באוזניים: כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה מסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה, וכך מונעים את הנטייה לזיהומים או לירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים.

דיקור סיני
גם הדיקור הסיני יכול לסייע הן בשיפור הפעילות של מערכת החיסון והן בצמצום הנטייה לליחה שעל פי הרפואה הסינית מקורה בחולשה בטחול.

הילד יקבל המלצות תזונתיות להימנע ממזונות מעודדי ליחה כמו בוטנים, בננות, סוכר ועוד ובמקביל יעבור סדרה של טיפולי דיקור קצרים (ילד זקוק לפחות זמן טיפול בשל תגובה טובה יותר ביחס למבוגר) אשר יכולים להתגבר על הנטייה לנזלות וליחה.

רפלקסולוגיה
הטיפול הרפלקסולוגי יעיל מאוד בהנעת נוזלים בגוף, הוא יכול לצמצם בצקות או אגירת נוזלים ולשחרר את הנטייה לצבור נוזלים באוזניים.

לסיכום, דלקת אוזניים היא בין המחלות המגיבות בהצלחה לטיפול על ידי רפואה משלימה, ומומלץ לנסות באמצעותה למנוע את הסבל הרב שהן גורמות לילד.