דלקת האוזן התיכונה נפוצה מאוד בילדים, ונוטה לחזור שוב ושוב, והיא כואבת. בחלק מהמקרים אפילו כואבת מאוד. למה ואיך היא מתפתחת? יש לכך כמה סיבות, אבל העיקרית שבהן היא מצב דלקתי (בגלל חיידקים או וירוסים) באזור האף או הלוע, והמצב הזה מתפשט לכיוון האוזן דרך התעלה המתחברת לאוזן התיכונה, ובחלק מהמקרים גם גורם לחסימת התעלה. אם הילד או הילדה שלכם סובלים מדלקת אוזניים, בטח ובטח כשמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה – לרפואה המשלימה יש מגוון שיטות טיפול בשבילם. הן גם עוזרות להקל על הכאב והתופעות, אבל יותר חשוב – הן עוזרות למנוע את החזרה שלהם ובכך לשחרר אותם ואתכם אחת ולתמיד מהבעיה המציקה.

האוזן האנושית – איך היא בנויה?

האוזן היא איבר חשוב ביותר, והיא אחראית על שני נושאים: על השמיעה כמובן וגם על שיווי המשקל שלנו. האוזן מורכבת משלושה חלקים – אוזן חיצונית, תיכונה ופנימית. האוזן החיצונית: שכולנו רואים במראה או על אנשים אחרים בנויה כמעין משפך שיודע לאסוף אליו את גלי הקול שבחוץ. משם עוברים הגלים האלה אל עור התוף והוא מתנודד בהתאם אליהם ומעביר אותם לאוזן התיכונה. האוזן התיכונה: היא סוג מסוים של חלל שמוקף בעצמות (העצמות נקראים "עצמות השמע"). העצמות האלה עוזרים להעביר את התנודות המכניות שהגיעו מהאוזן החיצונית ומעור התוף אל האוזן הפנימית. החלל של האוזן התיכונה מחובר ללוע בעזרת תעלה קטנה שמאפשרת אוורור קבוע וחיוני של האוזן. האוזן הפנימית: מכילה רקמה עצבית מיוחדת שיודעת לתרגם את התנודות המכניות לאותות עצביים ואלה עוברים למוח.

איך מטפלים בדלקות אוזניים בילדים?

כמו שכבר אמרנו, הרפואה המשלימה מציעה כמה שיטות טיפול להקלה ולמניעה בדלקות אוזניים במדריך הזה אנחנו ננסה להסביר מה עושים בכל שיטה ובכל טיפול, אך כדי להשיג את התוצאות הטובות והמתאימות ביותר לילד שלכם חשוב להיפגש עם הרופא שלנו לייעוץ ולבנות איתו את תוכנית טיפול שתתאים לילד שלכם.

רוב המטופלים באוסטאופתיה מרגישים שיפור אחרי טיפול אחדלזימון תור לוחצים כאן >

 

הומאופתיה לדלקת אוזניים

נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקת אוזניים חוזרת ברפואה המשלימה. היא גם מקלה על הכאבים והתופעות הנלוות לדלקת אוזניים בזמן המחלה, וגם יכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תיעלם או לפחות תחזור לעיתים רחוקות יותר. בעוד שאנטיביוטיקה מסייעת במקרים של דלקת אוזניים שמקורה בחיידקים, טיפול הומאופתי יכול לעזור גם בדלקת אוזניים ויראלית (אנטיביוטיקה לא משפיעה על וירוסים). היתרון בתרופה ההומאופתית הוא בריכוז הנמוך מאוד של החומרים שהופך תרופות הומאופתיות לבלתי מזיקות גם לתינוקות בני מספר חודשים בלבד. יתרון נוסף הוא שחיידקים לא יכולים לפתח עמידות לטיפול.

טיפול הומאופתי מונע: ההומאופת מנסה ללמוד את הילד לעומק, ובוחן את האופי שלו, ההרגלים, צורת ההתנהגות, המבנה הגופני ועוד. לאחר שהמטפל מעבד את הנתונים ובונה תמונה מלאה הוא מתאים לילד תרופה הומאופתית שפועלת עליו כשלמות נפשית, רוחנית ופיזית ועוזרת לשפר את העמידות שלו. קחו דוגמה: "טיפוס כלנית" – מדובר בילד ביישן שנוטה להיעלב בקלות, קשור מאוד להורים ולבית ומתקשה להיפרד מהם מדי יום כשהוא הולך לגן. מדובר על ילד עדין מאוד שזקוק כל הזמן לחיזוקים ואהבה, ומעדיף בדרך כלל מעט חברים טובים. אצל ילד מסוג טיפוס כזה, יש נטייה לנזלות כל החורף, שיעול ודלקת אוזניים חוזרת. המטפלים שלנו יתאימו לו לרוב תרופה הומאופתית בשם PULSATILLA או כלנית. וזה כמובן לא הטיפוס היחיד. בהתאם לטיפוסים – קיימות תרופות הומאופתיות רבות ויעילות לטיפול בכאבי אוזניים בזמן המחלה, ורצוי גם להתייעץ עם רופא הומאופת ולהתאים את התרופה שהכי מתאימה לילד שלכם.

כירופרקטיקה ואוסטאופתיה לדלקת אוזניים

כאן אנחנו מציעים טיפול מונע לנוזלים באוזניים: אלו טיפולים שמסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה, וכך מונעים את הנטייה לזיהומים או לירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים.

דיקור סיני לדלקת אוזניים

גם הדיקור הסיני יכול לסייע הן בשיפור הפעילות של מערכת החיסון והן בצמצום הנטייה לליחה. הרפואה הסינית מסבירה שהמקור של הנוזלים באוזניים הוא בגלל חולשה בטחול. הטחול ברפואה הסינית אחראי על פיזור הצ'י בגוף ומכאן גם על הנעת נוזלים. לצד הדיקור הילד יקבל המלצות תזונתיות להימנע ממזונות מעודדי ליחה כמו בוטנים, בננות, סוכר ועוד. במקביל נעניק לו סדרה של טיפולי דיקור קצרים (ילד זקוק לפחות זמן טיפול כי הגוף שלו מגיב טוב ומהר יותר לטיפול ביחס למבוגר) אשר יכולים להתגבר על הנטייה לנזלות וליחה.

רפלקסולוגיה לדלקת אוזניים

הטיפול הרפלקסולוגי יעיל מאוד בהנעת נוזלים בגוף, הוא יכול לצמצם בצקות או אגירת נוזלים ולשחרר את הנטייה לצבור נוזלים באוזניים.

נטורופתיה לדלקת אוזניים

שיטת הטיפול הזאת מחנכת אותנו שאם רק נאמץ אורח חיים נכון ומאוזן הכולל תזונה נכונה, תנועה וחיים קרובים ככל האפשר למצב טבעי, נוכל לעזור לגוף שלנו להילחם טוב יותר בדלקות ונשפר את ביצועי המערכת החיסונית שלו כדי שתמנע מקרים עתידיים. אבל אנחנו לא רוצים רק להשאיר אתכם עם משפט כללי בלבד, בואו נהייה מעשיים – הנה כמה טיפים מעשיים שיעזרו לכם לגדל ילדים יותר בריאים: הנקה: מחקרים מוכיחים שתינוקות שינקו מספר חודשים נוטים לחלות פחות במגוון מחלות, החל מסוכרת ועד מחלות זיהומיות שונות כמו דלקת אוזניים. לכן, מומלץ מאוד להניק את הילד בחודשי חייו הראשונים.

סביבת המחיה של תינוקות וילדים: עישון הוא פשוט רע, גם לבריאות של ההורים, אבל לא פחות חשוב מכך לבריאות של הקטנים – העשן מגרה את הריריות, ומקטין את יכולת ההתנגדות הטבעית של הריריות לזיהומים. ילדים להורים מעשנים נוטים לחלות יותר בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקת אוזניים לעומת ילדים להורים לא מעשנים. גם הורה שיוצא למרפסת לעשן חוזר הביתה עם חלקיקי אפר בלתי נראים על הבגדים אותם הילד נושם כשהוא בקרבת ההורה.

חום ואהבה: נראה מובן מאליו שיש להעניק לתינוק חום ואהבה, אבל יש לזה אפילו חיזוק ממקור מדעי – מחקרים הראו כי הורים שהעניקו יחס חם לתינוק ודאגו לייצר עבורו קשר טוב עם אנשים, חברים ובני משפחה הקטינו אצלו את הנטייה למחלות. ההסבר הרפואי לכך הוא שרמת המתח של התינוק שכזה נמוכה יותר ולכן רמת ההורמונים המופרשים לדם במצבי מתח ולחץ נמוכה יותר (מדובר על הורמונים שמדכאים את מערכת החיסון של הגוף).

תזונה נכונה: לתזונה יש כמובן משקל רב – רצוי להפחית בצריכה של מאכלים עם סוכר תעשייתי כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכדומה. אלה גורמים לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינים את היעילות של מערכת החיסון ומכאן הדרך לדלקת אוזניים חוזרת וזיהומים אחרים קצרה. נסו לשים דגש ולשלב ירקות ופירות עשירים בוויטמינים, ובנוגדי חמצון שמשפרים את היכולת של הגוף להתמודד עם זיהומים.

שימוש בצמחי מרפא: צמחים כמו אכינצאה וחומרים כמו פרופוליס שמשתמשים בהם לתקופות קצרות, עשוי לסייע ולהקל על מערכת החיסון להתמודד עם מחלות כמו דלקת אוזניים, ועם חשיפה לילדים חולים בסביבה שלו.

שימוש מושכל בתרופות: שימו לב לשימוש באנטיביוטיקה. לפעמים כאשר הכאב הוא גדול או כאשר הרופא מאבחן כי המקור של הדלקת הוא מחיידקים הוא ימליץ על אנטיביוטיקה, אך מדיניות מערכת הרפואה מציעה להורים ולרופאים להשתמש שימוש מושכל באנטיביוטיקה. כל רופא יודע כיום כי מסתבר שרק 11% מהילדים המטופלים באנטיביוטיקה נגד דלקת אוזניים זוכים לטיפול יעיל במחלה. במספר מדינות כמו פינלנד השימוש באנטיביוטיקה ירד בצורה משמעותית, ונותנים אותו רק לילדים שבאמת זקוקים לטיפול. חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא ולא ללחוץ עליו לרשום תרופה מסוימת. חשוב גם להבין כי טיפול אנטיביוטי שלא לצורך עלול לגרום לעיתים לתוצאה הפוכה בה החיידק מפתח עמידות נגד האנטיביוטיקה. התוצאה במקרה כזה תהיה שביום בו הילד באמת יזדקק לאנטיביוטיקה היא לא תשפיע כראוי, לפעמים עד מצבים של סכנת חיים. חוקרים מומחים טוענים כי רצוי לתת טיפול אנטיביוטי רק לילדים שנמצאים בסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה. לסיכום, דלקת אוזניים היא מחלה מאוד לא נעימה, אבל כזאת שיש לרפואה המשלימה קשת שלמה של טיפולים שיודעים למנוע את הסבל הזה מהילדים עכשיו וגם בעתיד.