מה זו הומוטוקסיקולוגיה?

הומוטוקסיקולוגיה היא שיטת טיפול העוסקת בקשר בין האדם לרעלנים השונים הפוגעים בבריאותו השיטה פותחה לפני כ-90 שנה ע”י ד”ר רייקביק בגרמניה ששילב בין המדע הקונבנציונלי לשיטת ההומאופתיה.

על פי גישה זו הגוף האנושי חשוף משך כל שנות קיומו למגוון רחב של רעלנים (טוקסינים) איתם הוא מתמודד בדרך כלל בהצלחה רבה באמצעות נטרול וניקוז החוצה, זאת מבלי שנחוש בכלל. נטרול זה מתבצע בעיקר באמצעות איברי ההפרשה בגוף, כמו: כבד, כליות, עור ומערכת הנשימה.

במצבים קיצוניים הגוף משתמש באמצעים חריפים כדי לנטרל את האיום וזהו בעצם המצב של המחלה.

במצבים קיצוניים, כמות הרעלנים גדולה יותר מיכולת גוף האדם להתמודד איתם באופן שגרתי. אז משתמש הגוף באמצעים חריפים כדי לנטרל את האיום. אמצעים אלה הם בעצם מצב של מחלה שבה הגוף מתרכז כל כולו בתהליך הנטרול ודורש מאיתנו שלא להפריע לו לבצע את תפקידו.

אי לכך, הומוטוקסיקולוגיה רואה במחלה תהליך חיובי אשר עלינו לעזור לו להתבצע בצורה הטובה והקלה יותר מבחינתנו. זהו תהליך אשר אם נדכא אותו ולא נטפל בו כיאות אנו עלולים להפוך תהליך קצר של מחלה אקוטית לתהליך כרוני ממושך.

לאילו מצבים יכול לסייע?

  • דלקות בדרכי השתן
  • דלקות פרקים
  • אלרגיות
  • טחורים
  • בעיות פוריות
  • בעיות במערכת העיכול
  • כאבי ראש
  • סחרחורות
  • עייפות
  • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

במהלך הטיפול ההומוטוקסיקולוגי יתמקד המטפל בשתי מטרות:
א. הפסקת החשיפה לרעלנים והכנסתם לגוף המטופל – על ידי הנחיות לשינוי בהרגלי החיים כמו שינוי תזונתי, פעילות גופנית, הימנעות מחשיפה למצבים קיצוניים ועוד.

ב. סיוע לגוף במצבי מחלה שונים (בעיקר במחלות כרוניות) בסילוק הרעלנים הקיימים בעזרת תרופות הומאופתיות שונות, המכונות תרופות מנקזות, שמעודדות את פעולתן של מערכות ההפרשה בגוף.
לדוגמה, שילוב הומאופתי של הצמחים סולידגו וברבריס משמש נקז מצוין לכליות. טיפול כזה עשוי לעזור לאנשים שסובלים מדלקות חוזרות בדרכי השתן או מנטייה לאבנים בכליות. בחלק מהמקרים הטיפול יכול להקל באופן משמעותי ובחלק אחר אף למנוע את התופעות האלה באופן מוחלט.

אחד הפיתוחים המעניינים של השיטה הזאת הוא השימוש באנזימים שונים הקיימים באופן טבעי בגופנו לאחר שעברו הכנה הומאופתית.

המפגש הראשון עם המטפל אורך 30-45 דקות וכולל אבחון מעמיק, תשאול והיכרות עם אורח החיים. המפגשים הבאים לעיתים יהיו קצרים יותר, אך לרוב אורכים גם כ- 30-45 דקות. יש צורך במספר מפגשים על מנת להגיע לתוצאה טובה.

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית המלאה שלכם – ניתוחים (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, בדיקות שערכתם לאחרונה, פציעות שעברתם, אלרגיות, בעיות הורמונאליות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.

 

חשוב מאוד לספר למטפל גם על הבעיות מהן אתם סובלים, על מאפייני התזונה שלכם ועל ההרגלים השונים. ככל שהתשובות יהיו ברורות יותר, למטפל יהיה קל יותר למצוא את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורכם.

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.