רפואה משלימה: מאיזה גיל אפשר להתחיל?

הטיפולים ברפואה המשלימה מתאימים בכל גיל ואף מומלצים ביותר עבור ילדים, פעוטות ואפילו תינוקות ויכולים במקרים רבים לסייע בנקודות בהן הרפואה הקונבנציונאלית לא מצליחה לגעת.
כללית רפואה משלימה מסייעת בהתמודדות הרגישה עם מחלות ובעיות שונות בקרב ילדים, באמצעות טיפולים בטוחים, לא פולשניים,אשר מצליחים לסייע בחלק גדול מהמקרים ללא תופעות לוואי וללא כאבים. מוזמנים לעבור על המדריך שלפניכם ולמצוא את הטיפולים שעשויים להתאים עבור ילדיכם.

דלקות אוזניים חוזרות וירידה בשמיעה

דלקות אוזניים הן בין המחלות היותר נפוצות, מטרידות וכואבות בקרב תינוקות וילדים. 75% מן הילדים יסבלו לפחות פעם אחת מדלקת אוזניים לפני גיל 3 – בעיקר בנים. בילדים שסבלו מדלקת האוזניים הראשונה שלהם עוד לפני גיל חצי שנה, ייתכן שתהיה אף נטייה לדלקות חוזרות.

מדובר בזיהום שמלוּוה בהצטברות של הפרשה בחלל האוזן התיכונה. בזמן דלקת חריפה ולעיתים קרובות גם בשל חסימת ניקוז האוזן, מצטברים נוזלים באוזן התיכונה וגורמים לירידה בשמיעה שבמקביל יכולה להפריע להתפתחות הדיבור.

הטיפול המשלים בדלקות אוזניים חוזרות יכלול:

לחצו כאן לקריאה נוספת על דלקות אוזניים בילדים

מחלות זיהומיות חוזרות

מחלות זיהומיות שכיחות מאוד בילדים בשלב של התחלת היציאה למסגרות חינוכיות כמו פעוטונים וגני ילדים. כל הורה ששלח את ילדו אל הגן מכיר את זה – הילד עובר הסתגלות של שבוע בגן ואז חוזר לחופשת מחלה של שבועיים בבית.

הטיפול המשלים במחלות זיהומיות חוזרות יכלול:

לחצו כאן לקריאה נוספת על מחלות זיהומיות חוזרות

בעיות עיכול, כאבי בטן ועצירות

כאבי בטן הם הסימפטום הנפוץ ביותר בקרב ילדים. למעשה 10%-15% מהילדים סובלים מכאבי בטן בשנים הראשונות לחייהם.
כאבי בטן ובעיות עיכול שכיחים מאוד בגיל הרך ונובעים מהסתגלות מערכת העיכול למזון המגוון שאנו צורכים.

לעיתים, הופעה של בעיות עיכול או עצירויות בגיל הגן ובית-הספר, יכולה לנבוע גם מגורם רגשי או חברתי – כמו קשיי הסתגלות או חרדות.
הטיפול המשלים בבעיות במערכת העיכול אצל ילדים יכלול:

לחצו כאן לקריאה נוספת על בעיות במערכת העיכול

בעיות עור ואסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס)

בעיות עור מטרידות ילדים רבים וגורמות לגרד וסבל נמשכים. 10%-20% מהתינוקות ומהילדים סובלים מאסטמה של העור (65% מהם חווים את דלקת העור הראשונה שלהם כבר בגיל הינקות). המחלה מאופיינת בפריחה אדמדמה על העור הגורמת לגרד וליובש או הפרשה מקומית מהפצע.

הטיפול המשלים בבעיות עור ואסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) אצל ילדים יכלול:

 • טיפול הומאופתי או הומוטוקסיקולוגי משולב בנטורופתיה יכול לסייע לבעיות עור ומתאים מאוד לילדים.
 • הטיפול כולל  גם שינויים בתזונה, שכן העור הוא אחד מאיברי פינוי הפסולת מהגוף ולכן מושפע מהרגלי התזונה של הילד.

 

אסטמה

כ-5%-7% מכלל האוכלוסייה סובלים מאסטמה. אצל כ-50% מתוכם המחלה תתפרץ עוד לפני גיל 3. שכיחות המחלה נמצאת במגמת עליה עקב זיהום האוויר והסביבה. התקף אסטמה יכול להתפרץ בעקבות חשיפה לאלרגנים שונים (קרדית אבק הבית, אבקנים וכדומה), מחלות זיהומיות, זיהום אוויר (הורים שימו לב- בכלל זה גם חשיפה לעשן של סיגריות), לחץ, מאמץ פיזי, שינויים הורמונאליים, שינויים קיצוניים במזג האוויר ועוד.

בהתקף אסטמה ריר צמיגי חוסם את הקנה ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות.
לכן הטיפול המשלים המומלץ בה יכלול:

 • דיקור סיני או שיאצו המשמשים לפתיחת דרכי הנשימה וניקוי הליחה שהצטברה בהם.
 • כאשר האסטמה נובעת מאלרגיה, יתווסף טיפול בהומאופתיה או הומוטוקסיקולוגיה לאיזון מערכת החיסון.

 

אלרגיה

האלרגיה נובעת מחוסר איזון של מערכת החיסון, המגיבה חזק לחומרים המצויים בסביבה ואינם משפיעים על אדם בריא אבל במי שסובל מאלרגיות תהיה תגובה חזקה עורית או בריריות .החומר הגורם לתגובה קרוי אלרגן, הוא נמצא במזונות, צמחים,אבק, פרוות בעלי חיים וכמעט בכל דבר שנמצא סביבנו. אצל הסובלים מאלרגיה, מערכת החיסון מתייחסת לאלרגנים כאילו היו פולשים זרים ומסוכנים לגוף והתגובה אליהם מתבצעת בהתאם ובמלא העוצמה, תוך שחרור של חומרים שונים בגוף, ביניהם חומר הנקרא היסטמין, הגורמים לתגובה דלקתית.

אלרגיה יכולה להתבטא בהתקפי שלשול, דמעת, נזלת כרונית או התקפית, פריחות מגרדות בעור ושיעול ממושך.

הטיפול המשלים באלרגיה בקרב ילדים יכלול:

 • הומאופתיה, או הומוטוקסיקולוגיה.
 • לעתים ישלב נטורופתיה ושינויים בתזונה.

 

הפרעות קשב וריכוז

תורשה, קצב החיים התזזיתי והמתח הנלווה להם מהווים גורמים משמעותיים להיווצרות בעיות קשב וריכוז אצל ילדים ונוער. בעוד שבעבר, ילדים שסבלו מן ההפרעה נחשבו ל"ילדים בעיתיים" ולא פעם נענשו על כך, היום כבר ישנה מודעות רחבה בנושא. את הפרעת הקשב חשוב לאבחן בהקדם ולטפל בה בהתאם, אחרת היא עלולה להקשות על הילד בכל תחומי החיים ולהוביל להפרעות רגשיות.

הטיפול המשלים בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים יכלול:

 • תרגילים לשיפור יכולת הריכוז באמצעות מערכת הביו-פידבק.
 • טיפול בנטורופתיה באמצעות מתן צמחי מרפא ושינויים בתזונה.
 • לעיתים יש צורך בטיפולי מגע כמו רפלקסולוגיה ,שיאצו או עיסוי הוליסטי.
 • בעיות של רגישות יתר יטופלו ע"י פרחי-באך, הומאופתיה או הומוטוקסיקולוגיה.

 

הפרעות שינה

יכולות להופיע בשלבים שונים של הילדות. לתינוקות מחזור שינה-ערות קצר המשתנה בהדרגה כדי להתאים למחזור היממה. ילדים בגיל בית הספר יוצאים ממחזור שינה-ערות סדיר בעקבות החופשים הארוכים מהלימודים.
הפרעות שינה מאפיינות מצבי ערות שונים – מילדים שלא נרדמים ועד כאלה שמתעוררים מוקדם מדי או מתעוררים במהלך הלילה מספר פעמים. ויש מי שסובלים מכל התופעות גם יחד. מחקר בנושא גילה שלילדים בגיל הגן הסובלים מהפרעות במהלך השינה, ישנה נטייה גדולה יותר לפתח בעיות התנהגותיות מאשר לילדים אחרים.

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בבעיות שינה וכפועל יוצא להביא את ילדכם לשיפור בריכוז, התנהגות, למידה, זיכרון, ויסות רגשי, איכות חיים, ובריאות נפשית וגופנית יחדיו!
הטיפול המשלים בהפרעות שינה בקרב ילדים יכלול:

 • דיקור סיני, רפלקסולוגיה והומיאופתיה.

 

היתרונות בטיפול משלים

 • רואה את הילד כשלם ולא רק את התסמין
 • מונע את חזרת המחלה
 • משפר את ביצועי מערכת החיסון
 • לא פולשני
 • ללא תופעות לוואי

בעיות נוספות

הרפואה המשלימה מסייעת בטיפול במגוון רחב של בעיות בריאות נוספות אצל ילדים, כגון: בעיות יציבה והתפתחות מוטורית (על ידי כירופרקטיקה ,שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז), בעיות הקשורות להתפתחות ההורמונאלית כמו מחזור לא סדיר או אקנה, (בדיקור סיני, הומיאופתיה, הומוטוקסיקולוגיה או רפלקסולוגיה) ועוד.

מה הבעיה? יש כללית רפואה משלימה!

הצעד הראשון בלהבטיח שילדכם יקבל טיפול משלים אחראי ומקיף, הוא להגיע עימו לפגישת ייעוץ עם רופא מוסמך  (MD)המוכשר גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבחון את המקרה שלו לגופו ולהתוות עבורו את תוכנית הטיפולים המתאימה לו באופן אישי.

כללית רפואה משלימה מציעה למטופליה מגוון עשיר של טיפולים משלימים ברשת מרפאותיה. פגישה מקדימה עם רופא מייעץ, תסייע לכם לבצע בחירה מושכלת בסדרת הטיפולים המתאימה בדיוק עבור ילדכם.