בעיות קשב וריכוז

הפעם אנחנו רוצים להתייחס למצב שמקשה מאוד על הילדים, אך גם על ההורים – היפראקטיביות, הפרעת קשב וקושי בריכוז מהווים את הגורמים הנפוצים ביותר למתן תרופות באופן קבוע לילדים. איך מציעים טיפול שלא יחייב אתכם לקבל את המרשם לתרופות האלה? פנינו לד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה, שיסביר לנו כיצד הטיפולים המשלימים יכולים לסייע וגם כדי שיעניק לנו כמה טיפים שאפשר לגזור ולשמור כדי לטפל והתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז.

מהן הסיבות להפרעות קשב וריכוז בילדים?

לרוב מדובר בסיבות גנטיות, אך בהסתכלות של הרפואה המשלימה על התופעה אנחנו מייחסים גם חשיבות גדולה לסביבה שבה גדל הילד – היא יכולה "לקבוע" אם הבעיה תופיע אצל הילד ובאיזו חומרה. כאשר ילד עם הפרעות קשב וריכוז מגיע אלינו למרפאה אנחנו מתחילים את הטיפול בתשאול ובדיקה – מהי הסביבה של הילד, כמה זמן ביום הוא נחשף לצפייה במסכים ובאופן כללי כמה הצפה חושית הוא חווה בכל יום. דגש נוסף אנחנו נותנים להיבט של תזונת הילד – זרחן למשל, סוכר, חומרים משמרים וצבעי מאכל מהווים גורם משמעותי להופעה של הפרעות קשב. גם מסגרת מלחיצה כמו גן עם הרבה ילדים או כיתה עמוסה יכולים להקשות.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לוחצים כאן >

 

רפואה משלימה וטיפול בהפרעות קשב וריכוז

לכל ילד גורמים משלו להתפרצות או לקביעת העצמה של הפרעות הקשב והריכוז, אנחנו שואפים להתאים לכל ילד את תוכנית הטיפול שתתאים רק לו אישית. התייעצו אונליין עם הרופאים שלנו כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר בעבורכם. סדרה מוצלחת של טיפולים יכולה לייתר את השימוש בתרופות בחלק מהילדים, ובילדים אחרים תאפשר להוריד את המינון. החשיבות בטיפול מהסוג הזה היא להמשיך אותו בבית – בשמירה על העקרונות והשגרה שמיטבים עם הילד – תזונה מאוזנת, חשיפה מבוקרת למסכים והקפדה על שעות שינה מספקות יעשו פלאים לילד המטופל, אם התקנתם בחדר של הילד תאורת לד חסכונית, פתחו קצת את הארנק והחליפו לתאורה רגילה שכן תאורת לד פוגעת ביכולת של הילד לפתח שינה עמוקה או מקשה עליו להירדם, וזה כבר אמרנו, יכול לשמש זרז להופעה של הפרעות הקשב.

טיפול באמצעות מגע להפרעות קשב וריכוז

לטיפול הזה השפעה מיטיבה ומרגיעה על ילדים ובני נוער שמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז, כולל היפראקטיביות. מחקר שנעשה בתחום ובו השתתפו תלמידי תיכון, מצא כי תלמידים שעברו טיפולים בעיסוי על בסיס קבוע, שיפרו את מדדי הקשב והריכוז שלהם בעשרות אחוזים. טיפול רפלקסולוגי משפיע על מערכת העצבים האוטונומית ויכול למתן מצבים של פעלתנות יתר והיפראקטיביות.

נטורופתיה לבעיות קשב וריכוז

הטיפול הטבעי בהפרעות קשב וריכוז ישים דגש על הימנעות מסוכרים ופחמימות פשוטות, תגבור אומגה 3, פוספטידילסרין וצמחי מרפא בהתאם למצב והתסמינים. הטיפול כאן יכול להתחיל למעשה עוד לפני שהילד או הילדה אובחנו עם הפרעות קשב וריכוז, ובטח שגם אחריו. הנטורופתים שלנו יתנו מענה גם לילדים שלא התחילו עדיין טיפול תרופתי וגם לאלו שכבר נוטלים את הטיפול ולא רואים הטבה, או לילדים שמעדיפים לטפל בדרך טבעית, עד כמה שאפשר.

אוסטאופתיה לבעיות קשב וריכוז

בבעיית קשב וריכוז נטפל בשיטה קרניו-סקראלית, המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית. הטיפול נעשה על עצמות הגולגולת בצורה עדינה והמטרה שלו היא לשחרר את הרקמות העוטפות את המח (meninges). בין המנינגות עוברים כלי דם והטיפול שואף להגדיל את אספקת הדם ולאזן את מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. התוצאה של טיפול כזה תהיה רגיעה כללית במערכת השריר והשלד ומשם נגיע לשלווה ורגיעה במערכת הקשב וריכוז.

ביופידבק לטיפול בבעיות קשב וריכוז בילדים

בשיטה הזאת אנחנו מייחדים לתשומת לב – כלומר לקשב וריכוז. מתחילת הפגישה ועד לסיומה אנחנו לומדים ומתאמנים בשליטה על קשב מול מסך המחשב עם חיישנים שמחוברים אל המטופל, בכל רגע שמצליחים לגייס קשב או לשמור עליו לאורך זמן מיד מתגמלים את הילד במשוב של תנועה או קול מהמסך וכך לאחר סדרת פגישות מצליחים בקלות גם בסביבת הבית ובית הספר לשלוט בקשב וגם בהתנהגות. מדובר באחד מכלי הטיפול הטובים ביותר בתחום כיום. זוהי שיטה שפותחה בארה"ב ומתבססת על העיקרון של תרגום המצב הגופני לתמונה או לקול.

עשו זאת בעצמכם – הטיפים של ד"ר מוטי לוי למניעה וצמצום של הפרעות הקשב והריכוז

צמצום חשיפת הילד למסכים ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם מבחינת שעות החשיפה של ילדים למסכי הטלוויזיה, המחשב או טלפון הנייד ועוד. עשרות מחקרים שנעשו בנושא, בהם בדקו אלפי ילדים ובני נוער, הוכיחו כי קיים קשר חד-משמעי בין משך החשיפה למסכים לבין הסיכוי לפתח הפרעות קשב וריכוז. כמו כן ככל שהחשיפה למסכים מתחילה בגיל צעיר יותר, כך גדל הסיכון של הילד לפתח הפרעות מסוג זה. צמצום צריכת הסוכר צריכת מזונות ומשקאות ממותקים עלולה לגרום לתנודות חדות ברמת הסוכר בדם. תנודות חדות שכאלה ברמת הסוכר עלולות להוביל למצבים של קושי בקשב ובריכוז ולהיפראקטיביות. לכן ההמלצה החשובה ביותר בטיפול בילדים היפראקטיביים היא הפסקה מוחלטת או צמצום משמעותי בצריכה של מזונות המכילים סוכר תעשייתי כמו עוגות, ממתקים, דגני בוקר, משקאות ממותקים ועוד. עודף חום מנקודת המבט של הרפואה הסינית התזונה המערבית עשירה בחומרים מזיקים כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים תוספים שונים ועוד. חומרים אלו, בראייה הסינית, גורמים לעלייה בחום בדם ובכבד. הרפואה הסינית מסבירה כי חום הגוף גורם אצל הילד לתופעות של פעלתנות יתר, קושי במנוחה, אדמומיות בעור, הזעה ועוד. כדי לטפל בעודף החום בגוף, היא מציעה שינוי תזונתי שכולל הימנעות ממזון תעשייתי, לצד דיקור סיני בנקודות שונות בגוף שמסייע בשחרור החום. הצפת יתר חושית חלק מאותם ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, סובלים גם מהצפת יתר חושית. לכן, כשמדובר בילדים כאלה, ובמיוחד כשמדובר בילדים בגילאים צעירים, מומלץ לא לקחת אותם למקומות רועשים וסואנים מדי. באותה דרך מומלץ לנהוג כשמעצבים את חדר הילדים, שיש נטייה למלא אותם ביותר מדי חפצים וליצור אי-סדר. מומלץ לעצב את החדר כך שלא ישדר עודף גירוי וישרה אווירה רגועה על הילד. בגילאים הצעירים מומלץ להימנע מצעצועים אלקטרוניים רועשים ועם תאורת לד או תאורה מהבהבת כדי לצמצם הצפה ולמנוע מצב בו מתרגלים לעודף גירויים.