מהי מיגרנה?

מיגרנה וכאבי ראש

המיגרנה הינה הפרעה חמורה הנפוצה בקרב האוכלוסייה, 15%-10% מהגברים ו25%-30% מן הנשים סובלים ממיגרנה. מיגרנה היא אחד מסוגי כאבי הראש הנפוצים ביותר בעולם – וכנראה גם הכאב המטריד ביותר. ההיסטוריה מלמדת כי משחר האדם אנשים סבלו מכאבי ראש, ועד היום הרפואה אינה יודעת  מהי הסיבה להופעת כאבים אלה ומהי הדרך הנכונה לטפל בהם. לכן, רבים פונים אל הטיפולים השונים ברפואה משלימה, שמצליחה לפתור את בעיית כאבי הראש עבור חלק נרחב מהפונים, ולאחרים להפחית בצורה ניכרת את תדירות ועוצמת התקפי המיגרנות. מקור השם מיגרנה מיוון העתיקה HEMICRANIA (חצי ראש) מיגרנה מאופיינת בכאב ראש חד צידי, הולם חזק בד"כ, ומוחמר במאמץ. מדובר בהתקף של כאבי ראש שיכול להמשך בין כמה שעות לכמה ימים.  לחלק מן האנשים יש תופעות מקדימות למיגרנה שנקראות אאורה: רגישות לאור, הפרעות בראייה, סחרחורת ובחילה. יש קשר להתרחבות של כלי הדם במוח והתרופות המערביות הניתנות הן להיצרות כלי הדם או להפגת כאב.

התקפי המגרנה מתחילים בדרך כלל במחצית אחת של הראש ובהמשך יכולים להתפשט לראש כולו, ההתקפים יכולים להמשיך מפרק זמן של דקות ספורות ועד ימים אחדים. בזמן ההתקף החולה נמצא במצב של מתח ואי שקט, סובל מבחילה, הקאה, עצירות או שלשול, הפרעות ריכוז וחשיבה, רגישות לאור, תחושה של כבדות בראש ובעיניים. לפי הרפואה הסינית חלק מן הגורמים למיגרנה הם עבודה מרובה מסוג קריאה, עבודה על מחשב וכו'. גורמים נוספים כוללים מצבים אמוציונליים כגון: כעסים, פחדים וכו', ומזונות כמו אוכל שמן, מוצרי חלב, יין אדום, שוקולד, גבינה צהובה וכו'. האיברים המעורבים העיקריים בתופעת המיגרנה לפי הרפואה הסינית הם הכבד וכיס המרה, הקיבה והמעיים ושלפוחית השתן, לא מחייב שתהיה בעיה באיבר הפיסי אלא במסלול האנרגיה שלו- מרידאן ברפואה הסינית. מיגרנה הקשורה למרידאן הכבד- הכאב יתבטא בעיקר בצידי הראש ובלחץ באזור הרקות, אופייני למתח נפשי, חששות ודאגות, ומלווה בקשיי ראייה. הכאב אצל נשים יופיע בזמן  המחזור או לפני קבלתו. מיגרנות יכולות אף להיגרם מחוסר דם (לא מדובר באנמיה בשפת הרפואה המערבית) ומתבטאות ביום האחרון של הוסת עקב אובדן דם, הכאב יופיע בבוקר עם ההתעוררות או במשך הלילה. כאשר המיגרנה קשורה לקיבה, הכאב יתבטא יותר בחלק הקדמי של הראש, באזור המצח והגבות. המיגרנה מלוות בבחילות, הקאות ורגישות למזון: תפוזים, שוקולד, קפה, פרות, ביצים, יין אדום, ישנן מגרנות שמאופיינות באורכן הממושך המופיעות קבוע בסופי שבוע, ערבי שבת ונעלמות ביום ראשון, לכאב מתלווה חולשה כללית בגוף, כשהאדם נח ונרגע לאחר שבוע של עבודה.

דיקור יכול לעזור גם לך!לפרטים וזימון תור לחצו כאן >

 

מי בעיקר סובל ממיגרנה?

רוב התקפי המיגרנה שכיחים בקרב בני הגילאים עשרים עד ארבעים, אך ישנם מצבים בהם גם ילדים צעירים, לעיתים אף בגיל שלוש, סובלים ממיגרנות. למעשה, מיגרנה היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבי ראש אצל ילדים. אצל אנשים מעל גיל 50 הסובלים מכאבי ראש חזקים לרוב לא מדובר במיגרנה, אלא בבעיה רפואית אחרת הדורשת בדיקה רפואית.

מדוע נשים סובלות יותר ממיגרנה?

נשים סובלות ממיגרנה פי ארבע מגברים והסיבות לכך הן ככל הנראה הורמונליות. תימוכין לכך ניתן למצוא בקשר שבין העלייה בהתקפי המיגרנה אצל נערות לבין הופעת המחזור החודשי. בנוסף, נשים בהריון שסבלו ממיגרנה בעברן, מדווחות על העלמות כאבי הראש בתקופת ההיריון. כמו כן, נשים שהגיעו לגיל המעבר ומדווחות על הפסקת המחזור – מדווחות גם על היעלמות המיגרנה. הפתרון למיגרנה לפי הרפואה הסינית הוא איזון המרידאנים המעורבים בכאב ראש על ידי דיקור סיני, גם בזמן ההתקף עצמו, תזונה נכונה ושימוש בצמחי מרפא המותאמים באופן אינדיבידואלי לכל מטופל עם זיהוי גורמי המגרנה. לפי הרפואה הסינית לכל מזון יש טמפרטורה ואנרגטיקה שונה וכך אנו יודעים להתאים מזון לפי מצבו של האדם. חולים במיגרנה יודעים שמזונות מסוימים עלולים לעורר התקף. באופן כללי מזונות לא מומלצים הם: מזונות שומניים (מטוגנים, גבינות מותכות), חריפים, בשר אדום, אלכוהול, בננות, שוקולד ומתוקים )

מהו הקשר בין מתח למיגרנה?

מתח מהווה גורם משמעותי ליצירת מיגרנה ויוצר הפרעה בזרימה החופשית  של הצ'י (אנרגיה). כאשר האנרגיה לא זורמת טוב היא מתחממת ועולה למעלה אל הראש.  מומלץ לעשות פעילויות מפחיתות מתח כמו: ספורט, מדיטציה, רייקי, צ'י – קונג, יוגה ועוד.. חשוב כמובן גם להפחית את גורמי המתח באורח החיים.

כיצד מטפלים במיגרנה ברפואה סינית?

בתחומיה השונים של הרפואה המשלימה, ההסתכלות על האדם היא כעל שלם. ההתעניינות של המטפל היא לעומק האדם: מהו מצבו הרגשי, מה הוא אוכל, מהו אורח החיים שלו וכן הלאה. להבדיל, הרפואה המערבית מסתכלת בראיה צרה: מהו הסימפטום ואיזו תרופה מתאימה לטפל בו. הטיפול התרופתי  לסובלים ממיגרנה הם לרוב ממשפחת הטריפטמינים. תרופות אלו גורמות לשחרור של סרוטונין ומשפיעות על כיווץ והתרחבות של כלי הדם במוח – ועל כן הן גם מייצרות תופעות לוואי. מחקרים מראים שמעל 80% מהמשתמשים בתרופות כאלו אינם מרוצים מהתרופות, שאינן מצליחות בסופו של דבר להעביר את המיגרנה לחלוטין. הטיפול בדיקור סיני גורם לשחרור טבעי של חומרים כמו סרוטונין ואנדורפינים, אשר מטפלים בכאב בצורה טבעית וללא תופעות לוואי. הרפואה סינית בוחנת, כאמור, את האדם באופן הוליסטי ועושה שימוש במגוון של כלים לטיפול במיגרנה: אקופונקטורה (דיקור סיני)- שיטה עתיקת יומין של שימוש במחטים דקות להפחתת כאבים, בדיקור סיני, הגוף משחרר חומרים נוגדי כאב טבעיים לטיפול במיגרנה. צמחי מרפא, תזונה ושינוי אורח חיים. מטרת הטיפול ברפואה הסינית הוא לטפל בשורש המחלה ולא רק להפחית כאב. ע"י מציאת חוסר האיזון בגוף ולטפל בו. ברפואה הסינית יש טיפול מאוד יעיל למיגרנה בשילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא וטווינא (פיזיותרפיה סינית), כאשר מטפלים בשיטה כזו הרבה פעמים נפתרים גם מצבים שכביכול לא קשורים למיגרנה כמו: מתחים, כאבי מחזור, הפרעות שינה, עייפות וכד'. משך הטיפול במיגרנות נע בין חודש לחצי שנה על פי חומרת הבעיה ובסופו יש ירידה באופן משמעותי בתדירות ובעוצמת המיגרנה ואף היעלמותה.