מהי סוכרת?

מחלה שמתמודדים איתה יותר מ-600 אלף ישראלים. סוכרת היא מצב כרוני שבו הגוף מאבד את הרגישות שהיתה לו לאינסולין – הורמון שמחדיר את הסוכר לתאים כדי להפיק אנרגיה. במצב כזה הסוכר נשאר בדם, וכך נוצרת הפרה של איזון רמות הסוכר.

טיפול משלים לסוכרת

סיבוכי הסוכרת הרסניים ביותר: כלי הדם נפגעים, תפקוד הגפיים משתבש ובחוסר טיפול יכול להגיע עד כריתה, סוכרת יכולה להוביל גם לירידה בראייה עד עיוורון מוחלט ופגיעה בכליות.

סוכרת מתחלקת לשני סוגים עיקריים – סוכרת סוג 1, או "סוכרת נעורים" המופיעה בשל חוסר היכולת של הגוף לייצר אינסולין, וסוכרת סוג 2, שבה הגוף מייצר אינסולין, אך האינסולין הזה לא מצליח למלא את תפקידו בצורה מספקת. סוכרת סוג 2 היא הנפוצה ביותר ומכסה כ-85% ממקרי הסוכרת. במאמר זה נתייחס לסוכרת סוג 2.
למדריך המלא על סוכרת באתר כללית.

רפואה משלימה וסוכרת

הרפואה המשלימה מחפשת אחר הגורמים שהביאו להפרת האיזון בגוף. מי שבשגרת היומיום שלו אין תזונה מאוזנת, מי שנמצא במצב של חוסר תנועה מתמשך ויותר מהכל – מי שחווה לחץ, מתח וסטרס בצורה משמעותית הוא מועמד רציני לחלות בסוכרת, מחלה שכאמור אין לה ריפוי ומצריכה חיים שלמים של שמירה על איזון.

חשוב לציין כי סטרס, חוסר תנועה ותזונה לקויה (כל אחד בנפרד וגם בשילוב) יכולים להוביל לסוכרת גם אצל אנשים שאינם סובלים מעודף משקל.

הטיפול הטוב ביותר בסוכרת הוא להימנע מלהגיע אליה, וזה ברוב המכריע של המקרים נמצא בידיים שלכם – אמצו אורח חיים מאוזן של אכילה הכוללת כמה שפחות מזון מעובד וקמח וסוכר לבן, אך עם הרבה ירקות ירוקים, שמרו על משקל גוף תקין. שלבו תנועה ופעילות גופנית, הימנעו או הפסיקו לעשן והכי חשוב – נסו למתן את הופעת הסטרס בחיים שלכם, זה כולל שינה טובה, פחות פקקים, ריבים וכל דבר שמקשה עליכם מהותית ברמה הנפשית.

הרפואה המשלימה מתמקדת בשלושה היבטים טיפוליים המחפשים להשיב לגוף איזון ואת הכוחות לרפא ולטפל בעצמו. תזונה, תנועה ובעיקר מתן הדרכות וטיפולים להורדת הלחץ. סטרס גורם לגוף להפריש קורטיזול אשר מעלה את רמת הסוכר בדם.

רוצים להוריד את הלחץ בעצמכם? מתה מנטה על הבוקר עד ריקוד ספונטני – המומחים של כללית רפואה משלימה עם טיפים שווים להפגת חרדות.

הומאופתיה לטיפול בסוכרת

מתמקדת בהורדת הסטרס, ובשל כך מסייעת לאנשים באופן כללי עם דגש על ההרסנות של הלחץ למצב הסוכרתי. ההומאופת ממליץ על תרופות הומאופתיות טבעיות שמעוררות את כוח הריפוי הטבעי של הגוף, מסייעות בהורדת רמת הסוכר בדם ועוזרות גם ליכולת העתידית של הגוף להתמודד עם הסוכרת.

דיקור סיני לטיפול בסוכרת

דיקור סיני מציע מענה לשלושת ההיבטים אותם סקרנו. הטיפול יתחיל בתשאול ולקיחת מדדים אישיים (דופק לב והתבוננות על הלשון), אחר כך נתאים טיפול שכולל דיקור המרידיאניים הרלוונטיים, המלצות תזונה ומתן של צמחי מרפא. הכל כדי לסייע לגוף להתמודד עם המחלה ועם התופעות הנלוות: בעיות עיכול, נוירופתיה, תפקודי כליות, לחץ הדם.

יש לציין כי הרפואה הסינית משייכת את הסוכרת לשלושה איברים: קיבה, טחול וכליות. המטרה בדיקור סיני למטופלים עם סוכרת נעורים (סוג 1) היא לשמור על איזון המצב, אך בסוכרת 2 במקרים התחלתיים מסוימים – הטיפול יכול למנוע את הידרדרות המחלה.

טיפולי מגע לסוכרת

באופן כללי טיפולי מגע הם פתרון מצוין להורדת סטרס, הם מייצרים בידוד בין הגוף לעולם החיצון ולגירויים, ומאפשרים לנו להתבונן פנימה ולהגיע למצב של רגיעה. כל טיפול מציע צורה שונה של מגע, אך כולם מחפשים אחר אותה התוצאה – פחות לחץ ויותר בריאות ואיזון. טיפולים כאלה יכולים להיות רפלקסולוגיה, טווינא, עיסוי רפואי, שיאצו ועיסוי לימפטי.

טיפולי מגע

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

נטורופתיה לטיפול בסוכרת

הנטורופתיה רואה את האדם כמכלול ומנסה לזהות את שורש הבעיה ולטפל בה (לא רק בסוכרת, אלא בכל מצב). לסוכרתיים היא מציעה התאמה תזונתית של מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך ובעלי תכולת סיבים מלאים ומסיסים, שומנים איכותיים מהצומח וכמובן ויטמינים ומינרלים. במהלך הטיפול הנטורופת יוכל להתאים גם תוספי תזונה לשיפור ערכי הסוכר בדם או כאלה שאפשר ליטול יחד עם תרופות המרשם שקיבלתם מהרופא (למשל ויטמין B12 בצורה הפעילה של מתילקובלאמין).

אפשרות נוספת היא להתאים פורמולת צמחים המכילה צמחים כמו חילבה, ג'ימנמה וצמחים נוספים שהוכחו מחקרית כמורידי רמות סוכר בדם ולא פחות חשוב – מפחיתי חשק למתוק.

עיסוי לימפטי לטיפול בסוכרת

עיסוי לימפטי נקרא גם "ניקוז לימפטי". תכליתו של הניקוז הלימפטי הוא להגביר משמעותית את זרימת הדם בגוף ולאפשר לו להיפטר מרעלים שהצטברו. הטיפול נחשב יעיל לא רק לסוכרתיים, ואף מקטין את הסיכון לצלוליטיס ולקרישי דם שנובעים מזרימת דם לקויה.

הבשורה בטיפול שכזה היא לסוכרתיים להם יש בעיות בגפיים, הניקוז הלימפטי מזרים את הדם לאזורים הפגועים ויכול במקרים מסוימים למנוע כריתת גפיים.

ביופידבק לטיפול בסוכרת

מציע מעקב והבנה על המצבים שגורמים לסרטס לכל מטופל באופן פרטני. טיפול מתחיל בתשאול והבנת המצב הבסיסי של המטופל – כיצד הוא מגיב למצבי לחץ שונים במהלך שגרת יומו. זאת מתוך ההבנה שסטרס גורם לחוסר איזון הורמנולי (אינסולין) ואם נדע לתת כלים להוריד את הלחץ הזה נוכל להשיב את האיזון ההורמנלי.

ביופידבק מתבסס על חיישן אותו מחברים לגוף שנותן משוב על התגובות שלנו למצבים שונים. בסדרת הטיפולים המטפל נעזר במשוב הזה כדי להקנות מיומניות לוויסות עצמי במצבי לחץ שונים, לקראת הסוף רואים איך לוקחים את המיומנויות הללו ומיישמים אותן בפועל בכל מצב ומצב, עד לרגע שבו המטופל הופך אותם להרגלים של ממש בעזרתם הוא מצליח לשלוט בלחצים בחיי היומיום ללא צורך בעזרת המטפל.