בלוטת התריס

מהי בלוטת התריס ומה התפקיד שלה?

בלוטת התריס ממוקמת בצוואר שלנו, היא אחת הבלוטות הגדולות ביותר בגוף, והיא מאוד משמעותית לתפקוד היומיומי שלנו. התפקיד של בלוטת התריס (שנקראת גם בלוטת התירואיד או בלוטת המגן) הוא להפריש שני סוגים של הורמונים – T3 ו-T4 בעברית הם נקראים תירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). יש לה צורה כשל פרפר והיא מחולקת לשתי אונות. היא צורכת מהגוף בעיקר יוד שמהווה את המרכיב העיקרי בהורמונים שהיא מייצרת.

למעשה, הצורה שבה בלוטת התריס מפרישה את ההורמונים האלה מכתיבה את ההרגשה וההתנהלות שלנו. כל עוד הכל פועל כשורה אנחנו לא שמים לב, אבל כמו בתחומים אחרים בחיים כשהפעילות משתבשת אפשר לראות את ההשפעה העצומה של הבלוטה הקטנה הזו על החיים שלנו. שני המצבים הנפוצים בהם בלוטת התריס יוצאת מאיזון הם תת-פעילות של בלוטת התריס – היפותאירואיד ויתר פעילות של בלוטת התריס – היפרתאירואיד.

מי שסובל ממצב של יתר פעילות עשוי להרגיש אי-שקט, עצבנות, הזעה, אי-סבילות לחום, הרבה רעב אך בלי עלייה או ירידה במשקל שמתאימה לכמות האוכל שהוא צורך, ובהתאם גם יציאות רכות או תכופות. תסמינים נוספים הם דופק מהיר, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה ובמחלת גרייבס (שהיא מחלה אוטואימונית ואחד הגורמים ליתר פעילות) גם מראה בולט מהרגיל של העיניים. ליתר פעילות יש גם תסמינים נוספים, חלקם אפילו דורשים התערבות מיידית, לכן אם אובחנתם עם התופעה חשוב לפנות לטיפול אצל רופא המשפחה ורופא אנדוקרינולוג.

לזימון תור לאנדוקרינולוג באתר כללית

תת-פעילות בלוטת התריס

מכאן אנחנו עוברים למצב הנפוץ יותר – היפותאירואיד, או תת-פעילות, זה מצב שלרפואה המשלימה יש טיפולים שונים להציע כדי לסייע להתמודד איתו. השם של התופעה די מסביר את עצמו: בלוטת התריס לא מצליחה לייצר את הכמות המינימלית הנדרשת של ההורמונים ויוצרת חוסר איזון בגוף.

מי שסובל מהיפותאירואיד יכול לחוש עייפות, חולשה, יובש בעור, חיוורון, תחושות קור מוגברות, הפרעות שינה, בלבול וחוסר מיקוד מחשבתי, נשירת שיער, ירידה או האטה בחילוף החומרים, הידקקות ציפורניים, עצירות, ירידה של החשק המיני (ליבידו), ירידה בריכוז הסידן בדם, שינויים במחזור החודשי ועוד. במטופלים מסוימים נבחין בחלק מהתסמינים ובאחרים נזהה כמעט את כולם, אך שימו לב, לא כל הופעה של תסמין אחד או יותר מהרשימה, מצביעים על בעיה בבלוטה, את האבחנה הסופית של תת-פעילות של בלוטת התריס הוא רופא המשפחה או רופא אנדוקרינולוג

עוד פרט שחשוב לציין הוא כי ככל שהטיפולים ברפואה המשלימה מתחילים בשלב מוקדם יותר כך סיכויי ההצלחה של הטיפול עולים.

נטורופתיה ורפואה משלימה מסייעות לטפל בתת-פעילות של בלוטת התריסלזימון תור לחצו כאן >

 

מה גורם לתת-פעילות של בלוטת התריס?

ישנם מספר גורמים לתופעה:

  • מחלות אוטואימוניות (כמו האשימוטו).
  • מחסור תזונתי (ובפרט ביוד, סלניום, אבץ, ויטמינים A, B, C)
  • בעבור אנשים מסוימים גם תזונה מוגברת של מזונות גויטרוגנים שמפריעים לספיגת היוד בגוף (מזונות כמו כרוב, כרוב ניצנים, כרובית, ברוקולי, צנון, לפת, חרדל, קולורבי, עלי רוקט, סויה, בוטנים, שום ועוד).
  • סטרס (ראו הרחבה בהמשך)
  • דלקת לאחר לידה
  • שימוש בתרופות
  • גורמי תורשה
  • חוסר איזון הורמונלי
  • זיהום (EBV)
  • גידולים בבלוטת התריס או יותרת המוח (נדיר).

סיבה נוספת שיכולה להביא לתת-פעילות של בלוטת התריס אצל נשים קשורה לגלולות למניעת הריון בנטילה ארוכת טווח, לכן חשוב להתייעץ עם רופא הנשים שלכן על השפעות הגלולה, אחר כך אפשר להיעזר גם בטיפול נטורופתי כדי לעזור לאזן את הגוף באמצעות תזונה, צמחי מרפא, תוספים והסתכלות רחבה.

רפואה משלימה ותפקוד בלוטת התריס

בראייה ההוליסטית, בלוטת התריס נקראת גם "בלוטת הפרויקט", זאת משום שאנשים רבים עם תת-פעילות הם "פרויקטורים" שחיים תחת לחץ רב של עשייה ומיזמים גדולים. כשבלוטת התריס יוצאת משיווי משקל ננסה לבדוק בראייה רחבה האם המטופל נמצא תחת לחץ רב? איך הוא מגיב לסטרס? בתת-פעילות אנחנו עשויים לפגוש אדם שלא נותן ביטוי לרצונות שלו. מנגד, במצבים של יתר פעילות של בלוטת התריס לעיתים נראה אדם שחש שהעשייה הרבה שלו לא מוערכת מספיק או אדם שלא מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי.

זה מצב קבוע?

גם כאן, כמו בתחומים רבים בעולם הרפואה יש חשיבות לאבחון והגילוי של הבעיה. ככל שנאבחן את המצב סמוך יותר להופעת התסמינים ונצליח לתת טיפול מיידי, כך נעלה את הסיכויים להצליח לאזן את פעילות הבלוטה באופן טבעי. אם פונים לרפואה המשלימה בשלב מאוחר יותר, לאחר שמתחילים טיפול תרופתי, כבר מסובך יותר לפתור את הבעיה באופן טבעי.

יש מצבים (כמו בהמתה רדיו אקטיבית של הבלוטה, שעושים לרוב דווקא ביתר פעילות או בטיפול בגידולים ממאירים בבלוטה) בהם ניתן לתת טיפול תרופתי בלבד ללא אפשרות לטיפול טבעי. לכן, שוב נחזור ונדגיש כי רפואה משלימה, כפי שמציין השם שלה יכולה לתת טיפול משלים לצד הטיפול הרפואי, אם אתם מתמודדים עם תת-פעילות של בלוטת התריס פנו לייעוץ של אנדוקרינולוג ויידעו אותו כי אתם מקבלים גם טיפול משלים, כאשר עושים את הדברים נכון ובאחריות אין סתירה בין השניים.

דיקור יפני לתת-פעילות של בלוטת התריס

דיקור יפני היא שיטת טיפול שהתפתחה מהדיקור הסיני שרובנו מכירים. היפנים התבססו על כתבי הרפואה הסינית, ואולי בשל האופי היפני והדקדקני שלהם פיתחו פרוטוקול טיפולי לכל אבחנה או בעיה רפואית. לעיתים השוני בין דיקור יפני לדיקור סיני יכול להיות אפילו בזווית שבה מחדירים את המחט או בנקודות שונות בגוף.

אמנון דוייב, מטפל ברפואה יפנית ובשיטת פלדנקרייז מסביר כי למעשה רוב האנשים שפונים לטיפול בדיקור יפני (כ-60%) מגיעים בגלל סיבה הקשורה לתפעול של בלוטת התריס.

הטיפול עצמו יתחיל בתשאול ובדיקה גופנית, התשאול מנסה להבין את הרקע הרפואי של כל מטופל ואת סיבת הפנייה לטיפול. אחר כך, באמצעות לחיצה על נקודות נבחרות בגוף – בבטן, בגב, בצוואר, באזור הגרון וגם בכפות הרגליים המטפל מנסה לראות אם הבעיה היא בתפקוד של בלוטת התריס עצמה, איזו סוג של בעיה, או שאולי מדובר בבעיה ממקור אחר שמתבטא בין היתר בתפקוד לקוי של בלוטת התריס.

מתעניינים בדיקור יפני? התייעצו אונליין עם המומחים שלנו להתאמת תוכנית טיפול אישית

המטרה של כל הפעולות האלה היא להגיע לאבחון המדוקדק ביותר, שכן ברגע שיש אבחון ישנה גם דרך להתחיל ולרפא את הבעיה לפי פרוטוקול הטיפול היפני – והמטפל ישתמש במחטים זעירות (כמו בדיקור סיני) כדי להקל על המצב או לפתור אותו.

כדי להגיע לתוצאה רצויה בשיטה הזאת יש לעבור סדרה של טיפולים בהם מחזקים את פעילות הכליות ואת הקיבה, ולעיתים הטיפול יכול להיות כוללני יותר כאשר מבחינים שחוסר האיזון של המטופל מגיע ממקור אחר – למשל יציבה או הליכה לא נכונה שיוצרת עומס גדול מדי על אזור הגרון והצוואר שם ממוקמת בלוטת התריס שפשוט לא מצליחה לפעול בצורה אופטימלית.

דיקור יפני

נטורופתיה לתת-תפקוד של בלוטת התריס

בטיפול הנטורופתי נעשה בחינה של בדיקות הדם וסיכום האבחנה של האנדוקרינולוג או הרופא המטפל. אחרי שנזהה את הגורם לחוסר האיזון, נתאים את הטיפול התזונתי ואת צמחי המרפא הטובים ביותר למשימה ולמצב. כך, אם נראה שהגורם לתת-הפעילות הוא הסטרס אז חלק מהטיפול יכוון להרגעה והורדת רמות הסטרס.

תזונה – נתמקד באיזון בין מזונות גויטרוגנים שמעכבים את פעילות הבלוטה לבין מזונות שמפעילים את הבלוטה ובעיקר כאלו שמכילים יוד ברמות גבוהות כמו: אצות ים, מלח ים מועשר ביוד, דגים וכל מזון המגיע מהים, כמובן בהתאם למצב הייחודי של המטופל.

תזונה עשירה ביוד

צמחי מרפא – יש צמחים שמתאימים לטיפול במצבים שונים, ההרכב שלהם יכול להשתנות אם המטופל נוטל תרופות מסוימות או סובל מאלרגיה למשל, לכן אנחנו נמנעים מלציין שמות של צמחים ומזמינים אתכם להתייעץ עם נטורופת או נטורופתית שיבנו לכם את תוכנית הטיפול שמתאימה למצב הייחודי שלכם.

איך חיים עם תת-פעילות של בלוטת התריס?

ברגע שהנטייה לתת-פעילות של הבלוטה הופיעה, חשוב להבין שגם לאחר איזון שלה בעזרת תזונה, תוספים וצמחי מרפא, חשוב להמשיך ולהקפיד על אורח החיים החדש, משום שהחזרת המזונות הגויטרוגנים לצד הורדת מינוני היוד, יוכלו להחזיר את הופעת התסמינים.