הן מגרדות, הן מציקות ויותר מהכל הן כאב הראש או הסיוט של כל הורה, או של שלושת רבעי מהם… 75% מההורים בישראל דיווחו על חוויה לא נעימה הקשורה בכינים, לפחות פעם אחת.

טיפול משלים לכינים

מהן הכינים?

כינת הראש היא חרק טפיל ש"תוקף" בני אדם בלבד וניזונה מהדם בראש שלנו. מעט רקע: הכינה היא למעשה חרק זעיר. כינה בוגרת מגיעה לאורך של 3 מילימטר, צבעה אפור בדרך כלל אבל יכול להשתנות בהתאם לארוחות שלה – כינה שבעה שסיימה לאכול יכולה להיות בצבע אדום או חום. הכינה מטילה ביצים בבסיס השיערות ואלה יכולות לבקוע לאחר כשבוע עד 9 ימים, כאשר הקליפה של הביצה יכלה להישאר דבוקה לשיער גם למשך חודשים רבים.

העובדה הבעייתית ביותר עם כינים היא היכולת שלהן לעבור מראש אדם אחד לשני על ידי מגע, לפעמים הן עוברות גם באמצעות מסרק, כובע או כלי מיטה – בכל מקרה, ואת זה כל הורה באמת מכיר, כאשר כינים מגיעות לגן או לבית הספר כולם נכנסים לכוננות. בשורה אחת טובה – לא נדבקים בכינים מחיות הבית שלנו או בבריכה.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

מי בסיכון להידבק בכינים?

יש ילדים הנוטים להידבק יותר בכינים וכאלו שפחות. בניגוד לסברה הרווחת, הכינים דווקא מעדיפות שיער נקי ולא שומני, כזה שעובר חפיפות תכופות ובו נוח להן לנוע, לכן מומלץ לחפוף לסירוגין ולא באופן יומי ככל שהדבר מתאפשר.

בארה"ב ובמדינות נוספות מצאו פתרון מעניין ובבתי ספר ובגנים מקיימים יום הערכות לפני תחילת הלימודים ובו בודקים את כל ילדי המוסד והחשיפה שלהם לכינים. ילד שאותר כנגוע בכינים, לא יוכל להתחיל את שנת הלימודים לפני שיעבור טיפול וייבדק שנית על ידי האחות. מחקרים מראים שהשיטה הזאת עובדת ומורידה את שכיחות הכינים במדינות אלו כמעט לאפס.

הכירו את טיפול שונישין – דיקור ללא מחטים וללא כאב לילדים

כשהילד נדבק בכינים

יותר מהכל הוא מתגרד, מופיעים פצעים בקרקפת ואז ניתן לזהות את  הכינים. שימו לב כי יש לדווח על ההידבקות במסגרת החינוכית אליה משתייך הילד ולא לשכוח לדווח גם למפעילי החוגים אליהם הילד הולך ואפילו את המסגרות של האחים וכן לבצע טיפול לכל בני הבית. כינים בודדות עשויות לגרום לסבב נוסף והדבקות חוזרות במעגל מרושע שקשה לצאת ממנו. עדיף "להפיץ את הבשורה" ולהגביר את הסיכוי להכחדת התופעה בהקדם האפשרי.

אז מה עושים ואיך מטפלים?

בין אם אתם משתמשים בתכשירים ותרופות שמציעה הרפואה הכללית ובין אם לא, קודם כל צריך לסרק את השיער היטב במסרק צפוף ולפלות את הכינים לאחר המקלחת או במהלך אמבטיה.

מניחים מגבת בהירה על כתפי הילד. מורחים בכמות נדיבה שמן קוקוס על הקרקפת ומתחילים בסירוק רגיל להתרת הקשרים, לאחר מכן בעזרת מסרק צפוף, מבצעים סירוקים חוזרים מבסיס הקרקפת ועד לקצוות בקבוצות שיער קטנות. יש להכין מראש 2 כוסות המכילות חצי כוס מים חמים וחצי כוס חומץ, לאחת (המים) נוציא את השלל שפלינו ובשנייה (חומץ) נחטא את המסרק בין סירוקים. החומץ ינטרל את הדבק של ביצי הכינים וקל על פלייתן. בסיום התהליך יש לחפוף היטב את השיער ולהסיר את השמן מהקרקפת. חשוב לחזור על הטיפול עד ניקיון מלא של הראש ולחזור על התהליך שבוע לאחר מכן, לכל בני הבית.

שמן קוקוס

רפואה משלימה וכינים

בראייה ההוליסטית, הנטייה להידבקות חוזרת בכינים עשויה לסמן על קושי של הילד בהצבת גבולות (גבולות הגוף או רגשיים). לעיתים מדובר על ילד שנוטה לרצות ומתקשה לומר "לא".  ולעיתים מדובר על ילד שריצוי איננו דפוס מאפיין עבורו, אך כרגע הוא חווה קונפליקט מול אחת הדמויות המשמעותיות בחייו (אימא, אבא, סבים, אחד מאנשי הצוות החינוכי, אחים או חברים בגן). ננסה לספק לילד כלים להתמודדות או לפתרון של הקונפליקט, ולעיתים די בכך כדי להשיג הטבה בחזרתיות ההדבקה. תוכלו לפנות להתייעצות עם אחד המומחים שלנו בנטורופתיה.

הנה כמה שיטות לעזור לגוף לדחות את הכינים, למנוע מהן לשוב ולהפוך את הראש שלנו לאזור אין כניסה בעבורן.

שמן קוקוס

מומלץ למרוח על הקרקפת לסירוק קל יותר ולצורך שימון השיער ופלייה קלה יותר  של הכינים. בסיום התהליך חשוב לשטוף היטב את השמן מהקרקפת בסיום התהליך.

שמן רוזמרין

אפשר לטפטף שמן רוזמרין על הראש הנגוע או טיפה אחת מאחורי האוזן. ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עשויים להתרכז יותר בגלל השימוש בשמן, או לא להצליח להתרכז כלל, לכן כאשר נטפל בהם נבדוק תחילה את ההשפעה. השימוש בשמן הזה לא מתאים לסובלים מיתר לחץ דם. ככלל, חשוב לנסות לראשונה כל שמן וחומר טיפולי בחלק קטן מהקרקפת כדי לבדוק רגישות.

אפשרות נוספות שעובדת היא לחפוף את השיער בשמפו המכיל שמן רוזמרין.

תכשיר טבעי להרחקת כינים לשימוש מגיל 3 ומעלה

כדי למנוע מהטפילים את הרצון והחשק לבקר על הראש של הקטנים שלנו אפשר לרקוח בבית בקבוקון טבעי עם חומר טבעי שמרחיק את הכינים. בתכשיר משתמשים מדי יום, ואלו הרכיבים הדרושים:

  • 45 מיליליטר שמן זרעי ענבים (בקבוקון 50 מיליליטר מלא עד כתפו)
  • 10 טיפות שמן עץ התה
  • 10 טיפות שמן רוזמרין
  • 5 טיפות שמן גרניום
  • 5 טיפות אקליפטוס רדיאטה
  • 5 טיפות שמן הדס
  • 5 טיפות שמן לבנדר

אם אתם מעדיפים תכשירים קנויים נציין כי קומפלקס של ויטמיני B יכולים גם לסייע בהרחקת הטפילים. בשוק קיימים גם תכשירים טבעיים של על בסיס שמנים אתריים.

ממה כדאי להימנע?

ככלל, רוב החומרים המצויים כיום בפארמים מכילים חומרים טבעיים או מבוססי סיליקון. חשוב להימנע מחומרים המכילים חומרי הדברה כגון פרמטרין, מלטיון, פיפרוניל בוטוקסיד, קרבריל ואחרים וכמובן שלא להשתמש בנפט אשר עשוי לגרום לכוויות כימיות.