טיקים אצל ילדים לרבים מאיתנו הטיקים נשמעים אולי כמעין תופעה מעצבנת, אך בעולם הרפואה מדובר על אבחנה רפואית לכל דבר עם תסמינים ברורים ודרכי טיפול. גם לרפואה המשלימה יש מספר טיפולים שיכולים לתת מענה לתופעה, כאשר היתרון בטיפולים האלה הוא הבירור המעמיק של הגורמים לתופעה והיכולת להפסיק אותה מהשורש בהרבה מהמקרים.

מהם טיקים?

תנועות פתאומיות, קצרות ובלתי-רצוניות שאותן מייצרות קבוצת שרירים אחת או יותר. טיקים פשוטים יפעילו קבוצת שרירים אחת ואילו טיקים מורכבים מערבים מספר קבוצות. מעריכים כי עד 15% מהילדים יסבלו מטיקים במהלך הילדות, מדובר על כמות גדולה יותר של בנים לעומת בנות וקבוצת הגיל שבה התופעה הזאת נפוצה יותר היא מגיל 5 ומעלה ונחשבת נדירה מתחת לגיל 3. אנחנו מכירים בעיקר את הטיקים בעיניים, שעליהם אחראים שרירי הראש, הצוואר, הפנים והעיניים, אך טיקים תנועתיים יכולים להופיע בכל קבוצת שרירים בגוף. טיקים תנועתיים יתבטאו לרוב במצמוצים, משיכה של הכתפיים ועוויתות בפנים. הטיקים הם תופעה חולפת והם מסתיימים לרוב עד ארבעה חודשים ובמרבית המקרים הרבה לפני. הם מופיעים בשתי צורות עיקריות:

  1. טיקים מוטוריים (תנועתיים) יתבטאו בתנועות גוף: רקיעות ברגליים, תנועות לא רצוניות בראש, תזוזות בפה או בשפתיים, תנודות באף, הרמות כתפיים וכאמור גם מצמוצים בעיניים.
  2. טיקים ווקליים (קוליים) שמערבים גם את מיתרי הקול ויתבטאו בהשמעה של קולות שונים: נהמות, שיעולים, משיכות אף, יריקות ובמקרים מסוימים הטיקים האלה מופיעים בצורה מורכבת יותר באמצעות חזרה על מילים או על משפטים שלמים ואפילו קללות (טיקים יכולים להיות תסמין של תסמונת טורט).

הטיקים יכולים להתבטא בכמה צורות אצל אותו הילד. ילד מסוים יכול למצמץ הרבה תחילה (אפילו למשך מספר שבועות) ואחר כך תבחינו כי הוא מושך הרבה את האף – למעשה מדובר באותה הבעיה.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לוחצים כאן >

 

מה גורם לטיקים אצל ילדים?

אם אתם מחפשים אשם – אז המוח שלנו, וליתר דיוק מערכת העצבים המרכזית של הגוף. זה קורה כאשר הפעילות של ההורמון דופאמין שאחראי על התקשורת בין תאי העצב במוח משתבשת.

כיצד מטפלים בטיקים אצל ילדים?

לפעמים מספיקה סבלנות, ברוב המקרים הטיקים חולפים מעצמם בלי לגרום להפרעה משמעותית לתפקוד היומיומי. במקרים חמורים עם טיקים קשים ועם הפרעה לתפקוד, רופא המשפחה יעניק טיפול תרופתי, לעיתים בשילוב עם טיפול התנהגותי.

רפואה משלימה וטיקים אצל ילדים

המצב הזה לפי הרפואה המשלימה הוא למעשה תגובה פיזית למצב של סטרס או פוסט-טרואמה שחווה הילד. סטרס יכול לנבוע מחשיפה למסכים, מצבי לחץ רבים או חוסר בשגרה המעניקה ביטחון (למשל בתקופה של החופש הגדול בה אין מסגרת מחייבת). טראומה יכולה להיות משהו קטן יחסית כמו ילד שהציקו לו בגן והוא לא מצליח להתגבר או שהוא דחוי, או סרט מפחיד, משחק מחשב וידאו שהילד ראה והיו בו מפלצות או אלימות. ייתכן שאנחנו המבוגרים לא נבחין בזה או שלא נייחס לכך משמעות, אבל על הילד זה משפיע עמוקות וגורם לו לפתח טיקים. מהסיבה הזאת חשוב לשים לב ולנסות לדובב את הילד, לא תמיד הוא יידע להגיד לנו וכדאי גם לפנות לצוות בגן או במסגרת החינוכית שלו. הטיפולים המשלימים לטיקים יתחילו בתשאול ובירור של המקור שגרם לטיקים וינסו להתחקות אחר הסטרס או הטראומה הזאת. כאשר מטפלים במקור הזה מן הסתם אפשר לצפות לתוצאות טובות שיסיימו את התופעה ובמקרים רבים ימנעו ממנה לחזור ולהטריד. רוצים לברר מהו הטיפול שהכי מתאים לילד שלכם? התייעצו אונליין עם הרופאים שלנו ויחד תבנו תוכנית טיפול אישית.

טיפולי מגע לטיקים

כאשר מטפלים בילדים, טיפולי מגע יעילים מאוד משום שהם מעניקים להם ביטחון. הטיקים הם תגובה חרדתית ועוצמתית, המגע עוזר לווסת ולנטרל את התחושות האלה. טיפולים כאלה יכולים להיות: עיסוי סיני או עיסוי רפואי, טיפולי שיאצו או רפלקסולוגיה. כל טיפול בדרכו מציע פן אחר לטיפול בטיקים.

הומאופתיה לטיפול בטיקים

ילדים שיבואו לטיפול לרוב יקבלו מההומאופת תרכיב המבוסס על מינרלים שיודעים להביא להטבה בתופעת הטיקים כמו מגנזיום, נחושת, זרחן ועוד. כל החומרים האלו עוברים דילול כמובן על פי שיטת ההכנה ההומאופתית. גם ברזל הומאופתי מסייע מאוד לעגן את הנפש בגוף ולפתח חסינות מול הסביבה (נושא שכמעט תמיד יופיע אצל ילדים הנוטים לפתח טיקים).

דיקור סיני לטיפול בטיקים

בעזרת הדיקור נוכל לטפל גם בטיקים עצמם וגם בגורם שלהם. הטיפול בדיקור סיני יהיה מקומי ומערכתי ויתבסס על תורת ערוצי המרידיאנים, המקור של הטיקים לפי הרפואה הסינית המסורתית הוא בחוסר איזון שנוצר בגוף ובא לידי ביטוי ביצירת אנרגיה שעולה למעלה וגורמת לתופעה. לכן, בדיקור הסיני נחפש לאתר את חוסר האיזון שנוצר בגוף ונוריד את האנרגיה ה״סוררת״ מטה בדיקור של נקודות על גבי ערוצי האנרגיה האלו. כך נרגיע את תדירות הופעת הטיקים עד שייעלמו סופית.

ביופידבק והיפנוזה לטיפול בטיקים

זהו טיפול שמומלץ לילדים מגיל 8 ומעלה, למתבגרים ולמבוגרים. ביופידבק יעזור למטופלים במתן כלים לניהול החרדות והתגובות של הגוף אליהן, הוא ייתן גם כלים להרפיה. היפנוזה היא טיפול שמומלץ למבוגרים שבינינו ומסייעים באמצעות ההדרכה של המטפל לרדת לשורש הבעיה שגורמת לטיקים.