טראומה רפואה משלימה

אין אדם שלא חווה טראומה בשלב זה או אחר בחייו. לפעמים, מדובר במשהו שאמנם קרה לו ולעיתים – במשהו שקרה סביבו או עלול היה לקרות, ועדיין הוא גורם לאדם לפחד רב בשל המחשבה על מה היה קורה אילו.

אנשים יעשו הכל כדי להיפטר מטראומה, ועל כן בניגוד לבעיות אחרות כמו עודף משקל למשל, שבה לא תמיד אנחנו "משחררים" ולא תמיד עושים הכל למען הצלחת הטיפול, במקרים שבהם אדם מבקש להתגבר על טראומה הוא כמעט תמיד יעשה הכל וישתף פעולה על מנת להרגיש טוב יותר. הרפואה המשלימה מעניקה שפע של דרכים המסייעות להתגבר על טראומות. לפניכם כמה מהן.

מהי טראומה ומתי היא מתרחשת?

טראומה היא אירוע קשה ומסכן חיים או שלמות פיזית, שחורג מהנורמה עד כדי כך, עד שהוא סודק את ההגנה של האדם: תאונת דרכים, איבוד הכרה או מצב שבו אנשים מעידים שראו את חייהם חולפים לנגד עיניהם בשניות, מעורבות בפיגוע או במלחמות, הפצצה, שוד, שריפה, תקיפה מינית, וכדומה.

גם אירועים שלא סיכנו אותנו פיזית עלולים לגרור טראומות מהמחשבה שאולי היה יכול לקרות לנו משהו. אנשים שממתינים לבדיקות עלולים לפתח פחדים שמה ייאמר להם שהם חולים. אנשים שביתם נפרץ עלולים לחרוד ממה שהיה קורה לו היו בבית בזמן הפריצה, ומי שעברו ליד מקום שבו התרחש פיגוע עלולים לפחד ממה שהיה קורה לו שהו במקום כמה מטרים או כמה דקות לפני כן.

כמעט מדי יום אנחנו חווים חוויות לא פשוטות ולאורך השנים צוברים אירועים וזיכרונות מרגעים קשים ובכל זאת ממשיכים הלאה בחיינו. איך זה מתאפשר? מי שאחראי לכך הוא המוח הדואג לשדר לנו תחושה של ביטחון ומוגנות המאפשרת לנו "לעמעם" ולשכוח את הקושי ולהמשיך ולתפקד. בעזרת תחושה זו, ולמרות הסכנות האפשריות הטמונות בכך – אנחנו מוכנים לצאת מהבית, לנהוג בכבישים, לטוס, לשלוח את הילדים לטיול שנתי או לחוגים. דברים אמנם עלולים לקרות בדרך – המוות הוא חלק מעולמנו בין אם נרצה או לא, הסכנות קיימות ויש תאונות ואסונות – אבל הניסיון שלנו מוכיח שברוב המקרים הכל יסתיים כשורה ובסוף היום נשוב הביתה שלמים ובריאים. תחושת ביטחון זו אינה מולדת אלא נרכשת עם השנים וניסיון החיים שלנו. כל יום שעובר כשורה, מחזק בנו את האמונה שאנחנו מוגנים.

כיצד מטפלים בטראומה?

הטיפול בטראומה נועד להפחית את הסימפטומים, להרגיע את הגוף והנפש ולעזור לאדם לחזור למצב של תפקוד נורמאלי. הרפואה המשלימה, המבוססת על גוף-נפש, עשויה בהחלט לעזור אולם במקרים מורכבים בהם יש צורך בטיפול תרופתי מומלץ על ידי פסיכיאטר – רצוי לא לוותר על כך, אלא לשלב בין הטיפול התרופתי ו/או השיחות עם מטפל, לבין הרפואה המשלימה לסוגיה. הטיפולים מתאימים למבוגרים וילדים כאחד:

  • רפלקסולוגיה: המטפל רואה בכף הרגל מעין מפה של חלקי הגוף, ויודע היכן ללחוץ ולעסות על מנת להשפיע על התהליך העצבי והרגשי, לעזרו להרפיית הגוף ולהפגת הלחץ.
  • רפואה סינית: מציעה טיפולי מגע כמו שיאצו או טווינא, וכן דיקור הפותח אזורי אנרגיה חסומים. שיטות הטיפול נעזרות בין היתר באבחון באמצעות דופק מהיר, פועלות על איזון ובעזרתן ניתן להרגיע עוררות יתר, מתח ולחץ ולהביא לרוגע ולשלווה.
  •  הומאופתיה ופרחי באך: שיטות טיפול המבוססות על נטילת תמציות או תרופות טבעיות – "רמדיס" המשפיעות על גוף-נפש. במקרה זה, אין תמצית ייחודית לטראומה. המטפל מתחקר את האדם שלפניו, שומע מה מפריע לו – האם הוא מוצף כעס? האם הוא מלא בעצב ומלנכוליה? האם הוא חרד ומתוח? לאחר התחקור אפשר להתאים תמציות לאותו אדם ולעזור לו להירגע.
  • ביו פידבק: משוב ביולוגי. המטופל מתחבר לאלקטרודות המודדות את רמת הדריכות, המתח, הדופק וכדומה. המטפל מלמד אותו שיטות לשלוט בעוררות היתר, בנשימה המהירה, בוויסות הדופק או הטמפרטורה ולייצר התניה. כלומר: בכל פעם שהוא חש בלחץ המתקרב הוא מייצר תגובות מרגיעות ומחזיר את המוח למצבו הבסיסי.
  • היפנוזה: שימוש בכוח המחשבה על מנת להניע רגשות ותגובות גופניות. המטופל לומד להתבונן בדמיונו בתסריט מאיים ולהפוך אותו ללא מזיק. תת המודע עובר סוג של התחסנות וממצב של חוסר אונים האדם לומד להתמודד ולהתחזק.