קודם כל, בואו נבין מה זה כאב

כאב כרוני רפואה משלימה כאב הוא הסיבה הראשונית והשכיחה ביותר הגורמת לאנשים לפנות לרופא. זה יכול להיות כאב בטן, כאב גב, כאב ראש, כאבים אורתופדיים, כאב בעקבות פציעה או מחלה. אם הכאב מינורי שאפשר לעמוד בו, אנו נוטים כמעט תמיד להתעלם ממנו או ממתינים שיחלוף. רק כשהוא מתגבר, מתמשך ומגיע לרמות שקשה לעמוד בהן – אנחנו פונים לבירור רפואי. אלא שהכאב הוא לא משהו שרק נועד להציק לנו, כאב הוא נורת אזהרה שמשמשת סימן מקדים ומתריע מפני נזקים שעלולים לפגוע בגוף. כאב כרוני מוגדר ככאב שנמשך יותר משלושה חודשים ברציפות באותו מקום. 20%־30% מהאוכלוסייה סובלים מכאב כרוני, מתוכם 10% סובלים מכאב בגב התחתון – הכאב הנפוץ ביותר.

מהם התסמינים?

כאב הוא התסמין. אבל ראוי לציין שכאב גורם לשרשרת של תגובות עוקבות, החל מחרדה, אי שקט, עלייה בלחץ הדם, דופק מהיר וכלה בעליה בהורמוני סטרס. ואם כל אלו לא מספיקים, גם שכיחות הדיכאון בקרב אנשים עם כאב ממושך היא פי שלושה מהממוצע באוכלוסייה. הקשר הוא דו-צדדי ומחזורי – הדיכאון מעצים את הכאב והכאב מעצים את הדיכאון. מה גורם לנו לכאב? שלל סיבות. אבל כולן נחלקות בין שני סוגים:

  • מקרים שבהם ניתן לאתר את מקור הכאב: בלט, פריצת דיסק, כאבי שיניים, שרירים תפוסים וכדומה. במקרים אלה, ברגע שנפתור את מקור הבעיה – בדרך כלל נפתור גם את הכאב.
  • מקרים שבהם לא ניתן לאתר את מוקד הכאב: כאבי מחזור, כאבים נוירולוגיים שנובעים מפגיעה בעצבים במחלות כמו סוכרת ופיברומיאלגיה או על רקע דלקות פרקים, כאבים אחרי טראומה כמו ניתוח או אחרי תאונות דרכים, או אפילו עצבים שנתפרים בעת ניתוח ועלולים לגרום לכאב לכל החיים.
רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לוחצים כאן >

 

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

הטיפול הקונבנציונאלי נשען בעיקר על שימוש בתרופות – מרבית המקרים יטופלו בעזרת משככי כאבים ובמקרים קשים, אף תתבצע חסימה של תחושת הכאב באזור הפריפרי, באמצעות הזרקות מקומיות במרכזי מערכת העצבים, להרדמת העצב התחושתי למספר חודשים ומתן הפוגה זמנית למטופל. נוסף על כך, כיום מטפלים בכאבים גם בתרופות שונות ממשפחת ה"אופיאטים" – מורפיום ואופיום – שמשפיעים על מרכז הכאב, בתרופות נגד אפילפסיה – שמאטות את פעילות מערכת העצבים ובתרופות נגד דיכאון שמעמעמות את עוצמת הכאבים ומשפרות את מצב הרוח ואת החוסן הנפשי. טיפולים נוספים בהם הרפואה הקונבנציונאלית נעזרת הם טיפולים בחשמל – באמצעות מכשירים שפועלים בקרבת עמוד השדרה והמוח, טיפולים בגלי רדיו והשתלת אלקטרודות. נשמע מופרך? שאלו את רופא המשפחה שלכם.

אבל אפשר גם אחרת. אפשר לבחור בטיפול משלים:

  • דיקור סיני
  • רפלקסולוגיה
  • ביופידבק
  • נטורופתיה
  • פלדנקרייז
  • טווינא

טיפול משלים - זה כואב?

חלילה. החשש מטיפול מכאיב, בעיקר בקרב מטופלים שגם ככה סובלים מכאב, בהחלט מובן ולגיטימי. אז אפשר לנשום לרווחה – הטיפול המשלים אינו מלווה בכאב. חלקו אפילו נעים ומרגיע. גם הדיקור הסיני, שכבר בשמו נוטה להעלות חשש בקרב אנשים שמעולם לא התנסו בו, מבוצע באמצעות מחטים כל כך דקות (בעובי של שערה) עד כי הדקירה כמעט שאיננה מורגשת (אבל ההקלה בעקבותיו מורגשת היטב).

אוקיי, אז בחרנו לגשת לטיפול משלים, מה עכשיו?

הצעד הראשון בכל טיפול משלים אחראי ומקיף, הוא להגיע לפגישת ייעוץ עם רופא מוסמך (MD) שהוכשר גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבחון כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפולים אישית. כללית רפואה משלימה מציעה למטופליה מגוון עשיר של טיפולים משלימים ברשת מרפאותיה. פגישה מקדימה עם רופא מייעץ, תסייע לכם לבצע בחירה מושכלת בסדרת הטיפולים המתאימה בדיוק עבורכם.

איזה מידע חשוב שאמסור למטפל בפגישה הראשונה?

הכי חשוב שתאפשר למטפל שלך להכיר אותך ואת הגוף שלך. מסור לו את ההיסטוריה הרפואית שלך בכלל והסבר לו בפרט על הכאב בו הטיפול עומד להתמקד. חשוב לעדכן את המטפל גם בתרופות שאתה נוטל ובתוצאות של בדיקות שכבר ערכת. ככל שידע עליך יותר, המטפל יבין את הכאב שלך יותר וידע מה הגישה הנכונה ביותר לטפל בך.

האם באמת ניתן להעלים כאב כרוני?

ניתן לטפל בכאב כרוני ואף להגיע למצב של חיים ללא כאב. בחלק מהמקרים אפשר יהיה לטפל בגורם הכאב ולהעלים אותו כליל. במקרים אחרים הטיפולים יתמקדו בתחושת הכאב עצמה ובהקלה שלה. בכל מקרה – אתם לא מוכרחים לחיות עם הכאב. אפשר לעזור ולמנוע את הסבל והכאב ,ללא תופעות לוואי ובכך לשפר את איכות חייכם.