כאבי גב בגיל השלישי

כאבי גב תחתון וכאבי צוואר הפכו במהלך העשורים האחרונים לחלק בלתי נפרד מהחיים של רבים מאיתנו, התופעה מציקה בכל גיל, אך בגיל השלישי היא בולטת ונפוצה הרבה יותר. במרפאות שלנו בכללית רפואה משלימה אנחנו רואים יותר ויותר מטופלים בני הגיל הזה שבאים ומחפשים פתרון שמקל על הכאבים ומחפש את הגורמים לכאב בצורה הוליסטית כדי להגיע להצלחה גם בטווח הארוך יותר. לרפואה המשלימה יש שורה של טיפולים שמציעים פתרון בדיוק לבעיות כאלו, בכתבה הזאת נסקור את הטיפולים האלה והפתרונות שהם מציעים, אך תחילה ננסה להבין למה הם מופיעים.

מה גורם לכאב גב ולמה כואב לנו כל כך?

כאבי גב יכולים להיות חריפים או כרוניים (מתמשכים). הגורמים לכאבים האלה שונים ומגוונים מאוד. כאב חריף נגרם ביו היתר מפגיעות נקודתיות כמו מתיחות או קרעים ברקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בפרט ובגב בכלל, לעיתים המקור לכאב הוא תוצאה של מצבים רפואיים כמו פריצת דיסק בדרגות שונות, מבלט קל ועד פריצה עם הסתיידות. זהו רמז לתהליך ממושך או להיצרות של חוט השדרה שכתוצאה ממנה מופעל לחץ על כמה חוליות בעת ובעונה אחת. זוהי בעיה ששכיחה במיוחד בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

בכל האמור לכאבים כרוניים גם כאן יש קשת רחבה של סיבות וגורמים. אחת מהן היא שחיקה של הסחוס שבין העצמות, סיבה שנייה היא שימוש מוגבר במסכים עליה נרחיב מיד. נוסף לסיבות האלה יש רשימה ארוכה של גורמים פוטנציאליים לכאבי גב והם:

 • גיל – רוב הכאבים נוטים להופיע החל מגיל 30
 • חוסר בפעילות גופנית
 • ישיבה ממושכת
 • הרמת משאות כבדים
 • השמנה
 • הריון
 • עישון
 • צריכת אלכוהול
 • דיכאון וחרדה
 • פעילות גופנית לא נכונה או פעילות יתר
 • עייפות וחוסר שינה
 • יציבה לקויה
 • תזונה מעודדת דלקת (סוכר, קמח לבן ומזון מעובד)
 • לחץ מתמשך

 

למדריך המלא על כאבי גב באתר כללית

כאבי הפרקים ובפרט כאבי הגב והצוואר הם למעשה אחד המחירים שאנחנו משלמים על "עידן המסכים": כאשר מבלים שעות ארוכות מול המחשב, בבית ובמשרד, ללא תמיכה נאותה בצוואר ובגב. מאז שהסלולר נכנס לחיינו תופעת כאבי הצוואר הלכה והחריפה. רבים אינם מודעים לכך שמבט ממושך בסלולר, בעוד הצוואר מוּטה כלפי מטה, מפעיל לחץ עצום על הצוואר וגורם לשחיקה מצטברת.

ליתר דיוק: הטיית ראש כזו יוצרת עומס של כ-20 קילוגרם ישירות על החוליה הצווארית האחרונה, ומכאן – הדרך לכאבי צוואר כרוניים היא קצרה. טיפול מקצועי בכאבי גב ובכאבי צוואר הוא הכרחי לא רק בגלל הכאבים עצמם, אלא גם בגלל ההשלכות העתידיות שלהם על בריאות הגוף. מנח גוף רפוי וכפוף במשך שעות ארוכות גורם למעשה לכאבי גב וצוואר, מעלה את הסיכון לדלקות, לתזוזה של חוליות, לרפיון הרקמות ולניוון הדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה. נשים בהריון פעמים רבות סובלות מכאבי גב תחתון, ועבור 15% מהן מדובר בכאבים שהופכים לכרוניים, ומלווים אותן לאורך שנים. גם לאחר הלידה, האימהות נושאות את התינוק במשך שעות, ומנח לא נכון במשך זמן ממושך יכול להיות מתורגם לכאבי גב חזקים.

סלולר וכאבי גב

לעיתים, כשמדובר בכאבים שמלווים אותנו לאורך זמן, כאבי גב תחתון מתחילים להקרין לאזורים נוספים בגוף – ומתפשטים גם לאזור העכוז והרגליים, ואילו כאבי צוואר מקרינים לאזור הראש והידיים, וגורמים להתכווצויות שרירים שלא רק מעוררות כאב בלתי נסבל, אלא גם מגבילות את טווח התנועה. במילים אחרות: מדובר בכאבים שפוגעים קשות באיכות החיים שלנו, ואף מסכנים את הבריאות שלנו.

אמנות הרביצה – קווים לדמות

עוד לפני שצוללים לטיפולים עצמם, יש דברים שאפשר לעשות בבית, בעבודה ובכל מקום.  הקפידו על יציבה נכונה, הימנעו מישיבה כפופה או רכונה והימנעו גם מפיתול של הגב והצוואר כשאתם יושבים על הספה בסלון. כולנו מכירים את זה מקרוב: ככל שאנחנו יותר מותשים – ככה יש לנו נטייה לשכב על הספה בפיזור איברים פרוע יותר, כשהראש מונח על כרית גדולה מדי שיוצרת עיוות בצוואר, בעוד הגוף כולו במנח אֵ-סימטרי שמעמיס גם על הגב העליון וגם על הגב התחתון.

כשמגיע סוף היום, וכל מה שאתם רוצים זה קצת שקט ומנוחה – דאגו שגם הגב והצוואר שלכם יזכו למנוחה הולמת. אם מדובר בכאבי גב וכאבי צוואר חזקים שלא מרפים לאורך תקופה ממושכת – מומלץ לבקר אצל הרופא, כדי לוודא שלא מדובר בכאבים שמקורם במחלה שדורשת טיפול מיוחד. אחרי שהאורתופד בדק אתכם, והסביר לכם שגם אתם סובלים מכאבי גב "נורמליים" – שלמעשה מלווים את חייהם של 80% מהאוכלוסייה – זה הזמן לנסות להשאיר את משככי הכאבים מאחור, ולטפל בכאבי הגב ובכאבי צוואר בשיטה הטבעית אחת ולתמיד.

איך למנוע כאבי גב וצוואר?

החדשות הטובות הן שגם אלו שכבר נקלעו לצד הפחות סימפטי של הסטטיסטיקה, וסובלים מכאבי גב וכאבי צוואר, עדיין יכולים למזער נזקים קיימים ולמנוע נזקים נוספים. חיזוק שרירי הגב ושרירי הבטן (כן, הבטן!) יסייעו לכם לייצב את הגב ולהחזיר לו את הגמישות שלו. אבל הדבר החשוב מכל הוא מודעוּת: חשוב לפתח מודעות ערה למנח הגב לא רק כשמזדמן לכם להרים משאות כבדים, אלא גם כשאתם יושבים, נוהגים, צופים בטלוויזיה, בוהים בסלולר או עובדים מול המחשב. זה לא נגמר כאן, תתפלאו לדעת שמודעות חשובה גם כשאתם ישנים – אם אתם סובלים מכאבי גב עוד לפני היציאה מהמיטה, ייתכן שאתם זקוקים למזרן ולכרית קשיחים יותר. בנוסף הרגילו את הגוף למנח שינה נכון, ונסו להימנע משינה על הבטן – שהיא אולי הכי נוחה ומפנקת, אבל גם הכי פחות ידידותית לגב. אם לא נוח לכם לישון על הגב, נסו לישון על אחד מצדי הגוף, עם תמיכה של כרית מתחת או בין הברכיים, בעודן כפופות. ואגב, גם עייפות וחוסר שינה עלולים לגרום לכאבי גב – השתדלו לישון לפחות 7 שעות ביממה.

תנועה נגד כאבים

למרות הכאב – חשוב להישאר בתנועה

כשאנחנו סובלים מכאבי גב או מכאבי צוואר, יש לנו נטייה לחשוב שאנחנו צריכים להימנע מתנועה, וכך אנחנו מוצאים את עצמנו במנוחה שלא נגמרת. במצב כזה כדאי לפעול בניגוד לאינטואיציה, ולנסות להמשיך עד כמה שניתן בפעילות היומיומית באופן מתון או כזה שלא יגרום להחמרה בכאב. למה? כי מנוחה לתקופות ארוכות לא רק שאינה יעילה להקלה על כאבי גב וצוואר, אלא אפילו עלולה להביא להחמרה של המצב. גם פעילות גופנית מתונה תוכל לסייע: התחילו את היום במתיחות שרירי הזרועות והרגליים, בסיבוב עדין של הצוואר לכל הכיוונים, בכיפוף איטי של הגב כלפי מטה בעודכם עומדים, בחיזוק שרירי הבטן (כי אמרנו ששרירי בטן חזקים מעניקים תמיכה לגב, זוכרים?), ואם יש לכם זמן וחשק לשלב גם הליכה, שחייה, יוגה או פילאטיס – זה יהיה נהדר. אם כאבי הגב לא עוברים בתוך מספר שבועות, או שיש הידרדרות במצב וכאבי הגב מתחילים לנהל את חייכם – מומלץ לפנות לטיפול.

רפואה משלימה וכאבי גב וצוואר

מתקשים לשנות הרגלים? תוכלו לפנות לטיפול בפנדלקרייז ובשיטת אלכסנדר שיסייעו לכם ללמוד איך לשבת, ללכת ולשכב בצורה נכונה, ולהקפיד על יציבות ובריאות הגב והצוואר.

הדיקור הסיני עושה שימוש במסלולי אנרגיה בגוף ומפעיל את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, נמצא כיעיל במיוחד לכאבי מפרקים; השיאצו טיפול מגע ומתיחות המתבסס גם הוא על עקרונות הרפואה הסינית, יסייע להקלה על כאבי הגב ולהחזרת הגמישות למפרקים; במקרים מסוימים כדאי לפנות לכירופרקטיקה המטפלת בבעיות בחוליות בעמוד השדרה באמצעות הפעלת כוח על עמוד השדרה ומתיחות והחזרת החוליות למקומן.

בעוד הכאב יכול להיות דומה בין אדם לאדם, הסיבה לכאב בדרך כלל שונה וייחודית – לעיתים מדובר בבעיית יציבה, במקרים אחרים בעיה פיזית ואצל מטופלים רבים כאב יכול להיות ביטוי ללחץ ומתח או סערת רגשות. כדי לבנות תוכנית טיפול מותאמת אישית פנו והתייעצו אונליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה.

רפואה משלימה לטיפול והקלה בכאביםלזימון תור לחצו כאן >

פעילות גופנית לטיפול בכאבי גב

כירופרקטיקה לטיפול בכאבי גב וצוואר

במשך הזמן אנחנו מאבדים את הגמישות ואת טווח התנועה בין חוליות הגב והצוואר. הכירופרקטיקה מסייעת לשחרר ולהגדיל את טווח התנועה באותן חוליות, לשפר בעיות מכניות בעמוד השדרה, להביא לחיזוק מערכת השריר-שלד, וכך למנוע פגיעה בבריאות הכללית. הכירופרקטיקה היא שיטת טיפול רפואית שמתאימה לתינוקות, לפעוטות, לנוער ולמבוגרים, ומסייעת לא רק בטיפול בבעיות קיימות – אלא גם במניעתן. הטיפול עצמו כולל הפעלת מניפולציה על החוליות ועל אזורים בעמוד השדרה שגורמים לכאבים.

כירופרקטיקה מטפלת בכאבים שמקורם בעמוד השדרה, שמוקרנים לאזורים אחרים בגוף כמו – זרועות, רגליים, ראש ועכוז. בנוסף הכירופרקטיקה מסייעת להפחית כאבים בעקבות בלט או פריצת דיסק, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בכתפיים ובשכמות, וכן שרירים תפוסים.

בטיפול הראשון, מבצע הכירופרקט אבחון של הבעיות הקיימות בחוליות עמוד השדרה, ולאחר מנסה לאתר את מקור הבעיה. הטיפול עצמו מתחיל בפעולה בה הכירופרקט משחרר את הלחץ מהחוליות הגורמות לכאבי גב וכאבי צוואר, ומרחיב את טווח התנועה שלהן. הכוח של הכירופרקטיקה הוא בכך שהיא מטפלת במקור הבעיה, ולא רק בסימפטום. שהרי טיפול בסימפטום לבדו – כלומר רק בכאב – צפוי אמנם להביא להקלה זמנית, אך לא לפתרון לטווח ארוך. מטופלים רבים דיווחו שלאחר סדרת טיפולים בכירופרקטיקה היתה להם תחושה של הקלה לא רק בכאבי גב וצוואר, אלא גם במגוון בעיות פנימיות – דבר שהביא לתחושה כללית טובה ובריאה יותר. לעמוד הטיפול כירופרקטיקה

דיקור סיני לכאבי גב וצוואר

הדיקור לגיל השלישי מתרכז ברובו בהפחתת כאבים כתוצאה מאוסטוארטריטיס (דלקת מפרקים) ככל שאנחנו מתבגרים המפרקים שלנו הולכים ונשחקים, הדיקור מקל בצורה משמעותית על כאבי פרקים, מוריד נפיחות ודלקת ועוזר גם בגמישות הפרקים.

איך דיקור סיני משפיע? הטיפול גורם לשחרור אנדרופינים המסייעים לגוף לשכך כאבים ולשחרור חומרים נוגדי דלקת המנטרלים את הסיבה לכאב. מחקרים עדכניים שבדקו 2,800 מטופלים שסבלו מכאבי גב כרוניים הצביעו על יעילות הטיפול. יש לנו אפילו סרטון על כך.

דיקור סיני יעיל מאוד לטיפול בכאבי גב ובכאבים אחרים, כך מראים מחקרים הנעשים בתחום הטיפול בכאב –  מסקנות מחקר רחב אחד הדגימו כי עבור חולים עם כאב גב תחתון כרוני לטיפולי דיקור היה יתרון מובהק להפגת הכאב לעומת אנשים שקיבלו טיפול מדומה (Placebo) או לא קבלו טיפול כלל (קבוצת ביקורת). לעמוד הטיפול דיקור סיני

טווינא לכאבים וכאבי גב

המשפט "אי אפשר לעצור את הזמן" הוא ללא ספק נכון בגיל השלישי ובהופעה של כאבים בגב ובפרקים. חשוב מאוד לשמור על רוח ונפש בריאות וטובות וכמובן גם על פעילות של הגוף ברמת הפיזית כדי לאפשר תנועה טובה של דם בגוף – סירקולציה של דם ואנרגיה מאפשרת לשמור את הגוף רענן ובעל יכולת החלמה מהירה יותר אם יש בעיות. (הסעיף הזה אגב תקף לכל גיל). השרירים בגיל השלישי הופכים להיות יותר נוקשים ויש חשיבות מאוד גדולה של תחזוקה שוטפת, סדירה וקבועה.

טיפול טווינא הוא אולי הטיפול המתאים ביותר למצב זה, משום שהטווינא היא שיטת טיפול דינמית שגורמת ומאפשרת תנועה של דם בגוף באופן מאוד יעיל. בטווינא יש טכניקות רבות שכל אחת מהן מתאימה את עצמה למצב ולשלב אחר בטיפול. כך המטופל יכול לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבור הבעיה שלו או לטיפול תחזוקתי.

טווינא מאפשרת לשמור על הגוף במצב טוב, גמיש ומלא בנוזלים, עם דגש ושמירה על טווחי תנועה טובים. בסוף כל טיפול אפשר להרגיש בגמישות מפרקית שרירית ואפילו מנטלית.

יתרונות נוספים של הטווינא הם היעילות הרבה שלה בבעיות כאב כך שאם יש בעיה ברקע – הטיפול אמור לעזור ולהעלים את הבעיה. בסין זה הטיפול המומלץ ביותר עבור הגיל שלישי והטיפול המומלץ ביותר לבעיות כאב. לעמוד הטיפול טווינא

שיאצו לכאבי גב וצוואר

הרבה מהכאבים בגיל השלישי נובעים משינויים של השלד לעת זקנה, עצם המגע יש בו הנאה למטופל שמפחיתה את הכאב, את הלחיצות והמתיחות מבצעים באופן עדין שמעורר את זרימת הדם והצ'י מה שמוביל להפחתה בכאב ומסייע להקל על נוקשות במפרקים. חשוב לציין שהיתרון בעיקרי בטיפול הוא הקלה על הכאבים.

הטיפול עצמו נראה כך: המטופל שוכב עם ביגוד מלא על מזרון בהתאם לגיל והמטפל מבצע לחיצות ומתיחות. אחר כך עוברים לשכב על הבטן ומבצעים טיפול על המרידיאנים הרלוונטיים. אם הכאב מקרין על הרגליים אז מבצעים את הטיפול בכל הגוף.

מטופלים בגיל השלישי סובלים הרבה מכאבים שמקורם משינוי מבני של חוליות עמוד השדרה והלחיצות של השיאצו מסייעות לשחרר את הגוף וליצור זרימה שמניעה את הכאב החוצה. עבודה על מרידיאני ה-bl באמצעות מתיחות של הגב והרגליים יוצרים הנעה ועידוד הזרימה שלרוב מקלה על הכאבים. לעמוד הטיפול שיאצו

הומוטוקסיקולוגיה לכאבי גב וצוואר

באזורי המפרקים, בסחוס שבין העצמות ובנוזל המפרק אין חיבור ישיר לדם, האחראי על פינוי מהיר ויעיל של רעלנים בגוף. לכן הטיפול ההומוטוקסיקולוגי שם דגש גדול מאוד על צמצום החשיפה לאותם רעלנים שחלקם נמצאים במזון שאנחנו אוכלים, בשתייה ואפילו "באוויר" כמו דבקים סינטטיים שאפשר למצוא ברהיטים וצבעים מסוימים שיש לכל אחד בבית, כלי בישול מחומרים לא איכותיים וכדומה.

בנוסף הטיפול יכול לסייע למערכת הלימפה לפעול ביעילות רבה יותר בתהליך הפינוי של אות רעלים מהגוף ולאיברים כמו הכבד לנטרל את ההשפעה שלהם בצורה מהירה וטובה. תוצאה של הטיפול תהיה ירידה משמעותית בנטייה למצבי דלקת שגורמים לכאב. לעמוד הטיפול הומוטוקסיקולוגיה

ביופידבק לכאבי גב ומפרקים

כאבי גב כרונים או אקוטיים מאפיינים מצבים של דריכות ומתח נפשי או גופני (פיזי), אלה מלווים לרוב בפעילות גופנית נמוכה. גם פעילות פתאומית ללא מודעות למצב השרירים ולרפיונם מובילה לנזק. ביופידבק היא שיטה שמביאה דרך לימוד מתמשך מודעות גופנית ונפשית מעצימה המאפשרת ויתור על הדריכות המיותרת ביומיום ובמיוחד במצבים מסוימים. הטיפול מלמד גם "להקדים תרופה למכה" עם פיתוח של מודעות מעמיקה למצבי דריכות ורפיון שרירים ומאפשר להפוך דריכות לגמישות לפני ביצוע פעולה פוגענית לעצמי או בעצמי.

תכונות כמו התמודדות עם כאב נפגשת עם סבל נפשי וכן הגבלה בעצמאות הגופנית, חברתית (בדידות ובידוד חברתי) נמצאו גם כקשורות גם בכאב כרוני והן עולות במהלך פגישות טיפול הביופידבק.

היכולת להתמודד עם המצבים האלה קשורה בפיתוח מיומנות קוגניטיבית (ויתור על מחשבות ואמונות מלחיצות שקושורת בכאב), ומיומנויות גופניות כמו נשימה מרגיעת כאב. במהלך המפגשים המטופל המבוגר לומד מחדש להתמזג עם גופו, לקבל אותו ולהניע אותו בדרכים חדשות המקלות תנועתית ומפחיתות רגישות לכאב. לעמוד הטיפול ביופידבק.