כאב גב וכאב צוואר כאבי גב תחתון וכאבי צוואר הפכו במהלך העשורים האחרונים לחלק בלתי נפרד מחייהם של רבים מאיתנו. זהו למעשה אחד המחירים שאנו משלמים על "עידן המסכים": אנחנו מבלים שעות ארוכות מול המחשב, בבית ובמשרד, ללא תמיכה נאותה בצוואר ובגב. מאז שהסלולר נכנס לחיינו, תופעת כאבי הצוואר הלכה והחריפה. רבים אינם מודעים לכך שמבט ממושך בסלולר, בעוד הצוואר מוּטה כלפי מטה, מפעיל לחץ עצום על הצוואר וגורם לשחיקה מצטברת.

ליתר דיוק: הטיית ראש כזו יוצרת עומס של עשרים קילוגרם ישירות על החוליה הצווארית האחרונה, ומכאן – הדרך לכאבי צוואר כרוניים היא קצרה. טיפול מקצועי בכאבי גב ובכאבי צוואר הוא הכרחי לא רק בגלל הכאבים עצמם, אלא גם בגלל ההשלכות העתידיות שלהם על בריאות הגוף.  מנח גוף רפוי וכפוף במשך שעות ארוכות, הגורם למעשה לכאבי גב וצוואר, מעלה את הסיכון לדלקות, לתזוזת חוליות, לרפיון הרקמות ולניוון הדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה. נשים בהיריון פעמים רבות סובלות מכאבי גב תחתון, ועבור 15% מהן מדובר בכאבים שהופכים לכרוניים, ומלווים אותן לאורך שנים. גם לאחר הלידה, האימהות נושאות את התינוק במשך שעות, ומנח לא נכון במשך זמן ממושך מזמֵן להן כאבי גב חזקים. לעתים, כאשר מדובר בכאבים שמלווים אותנו לאורך זמן, כאבי גב תחתון מתחילים להקרין לאזורים נוספים בגוף – ומתפשטים גם לאזור העכוז והרגליים, ואילו כאבי צוואר מקרינים לאזור הראש והידיים, וגורמים להתכווצויות שרירים שלא רק מעוררות כאב בלתי נסבל, אלא גם מגבילות את טווח התנועה. במילים אחרות: מדובר בכאבים שפוגעים קשות באיכות החיים שלנו, ואף מסכנים את בריאותנו.

איך למנוע כאבי גב וכאבי צוואר?

החדשות הטובות הן שגם אלו שכבר נקלעו לצד הפחות סימפטי של הסטטיסטיקה, וסובלים מכאבי גב וכאבי צוואר, עדיין יכולים למזער נזקים קיימים ולמנוע נזקים נוספים. חיזוק שרירי הגב ושרירי הבטן (כן, הבטן!) יסייעו לכם לייצב את הגב ולהחזיר לו את הגמישות שלו. אבל הדבר החשוב מכל הוא מודעוּת: חשוב לפתח מודעוּת ערה למנח הגב לא רק כשמזדמן לכם להרים משאות כבדים, אלא גם כשאתם יושבים, נוהגים, צופים בטלוויזיה, בוהים בסלולר או עובדים מול המחשב. וגם – תתפלאו לדעת – כשאתם ישנים. אם אתם סובלים מכאבי גב עוד לפני היציאה מהמיטה, ייתכן שאתם זקוקים למזרן ולכרית קשיחים יותר. בנוסף הרגילו את הגוף למנח שינה נכון, ונסו להימנע משינה על הבטן – שהיא אולי הכי נוחה ומפנקת, אבל גם הכי פחות ידידותית לגב. אם לא נוח לכם לישון על הגב, נסו לישון על אחד מצדי הגוף, עם תמיכה של כרית מתחת או בין הברכיים, בעודן כפופות. ואגב, גם עייפות וחוסר שינה עלולים לגרום לכאבי גב – השתדלו לישון לפחות שבע שעות ביממה. מתקשים לשַׁנות הרגלים? אוהו אוהו, בעיה מוּכרת. החדשות הטובות הן שיש פתרון: שיטות הטיפול פנדלקרייז ואלכסנדר יסייעו לכם ללמוד איך לשבת, ללכת ולשכב בצורה נכונה, ולהקפיד על יציבות ובריאות הגב והצוואר.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

אמנות הרביצה – קווים לדמותה

הקפידו על יציבה נכונה, הימנעו מישיבה כפופה או רכונה, וכן הימנעו מפיתול הגב והצוואר כשאתם רובצים על הספה בסלון. כולנו מכירים את זה מקרוב: ככל שאנחנו יותר מותשים – ככה יש לנו נטייה לשכב על הספה בפיזור איברים פרוע יותר, כשהראש מונח על כרית גדולה מדי שיוצרת עיוות בצוואר, בעוד הגוף כולו במנח אֵסימטרי שמעמיס גם על הגב העליון וגם על הגב התחתון. אז כשמגיע סוף היום, וכל מה שאתם רוצים זה קצת שקט ומנוחה – דאגו שגם הגב והצוואר שלכם יזכו למנוחה הולמת. אם מדובר בכאבי גב וכאבי צוואר חזקים שלא מרפים לאורך תקופה ממושכת – מומלץ לבקר אצל הרופא, כדי לוודא שלא מדובר בכאבים שמקורם במחלה שדורשת טיפול מיוחד. אז אחרי שהאורתופד בדק אתכם, והסביר לכם שגם אתם סובלים מכאבי גב "נורמליים" – שלמעשה מלווים את חייהם של 80% מהאוכלוסייה – זה הזמן לנסות להשאיר את משככי הכאבים מאחור, ולטפל בכאבי הגב ובכאבי צוואר בשיטה הטבעית אחת ולתמיד. איך? הישארו עמנו.

טיפול טבעי בכאבי גב וצוואר

כשאנחנו סובלים מכאבי גב או מכאבי צוואר, יש לנו נטייה לחשוב שאנחנו צריכים להימנע מתנועה, וככה אנחנו מוצאים את עצמנו במנוחה שלא נגמרת. אז יש לנו חדשות בשבילכם: הפעם כדאי לפעול בניגוד לאינטואיציה, ולנסות להמשיך עד כמה שניתן בפעילות היומיומית. למה? כי מנוחה לתקופות ארוכות לא רק שאינה יעילה להקלה על כאבי גב וצוואר, אלא אפילו עלולה להביא להחמרה של המצב. גם פעילות גופנית מתונה תוכל לסייע: התחילו את היום במתיחות שרירי הזרועות והרגליים, בסיבוב עדין של הצוואר לכל הכיוונים, בכיפוף איטי של הגב כלפי מטה בעודכם עומדים, בחיזוק שרירי הבטן (כי אמרנו ששרירי בטן חזקים מעניקים תמיכה לגב, זוכרים?), ואם יש לכם זמן וחשק לשלב גם הליכה, שחייה, יוגה או פילאטיס – זה יהיה נהדר. אם כאבי הגב לא עוברים בתוך מספר שבועות, או שיש הידרדרות במצב וכאבי הגב מתחילים לנהל את חייכם – מומלץ לפנות לטיפול רפואי. אחת השיטות הרפואיות שהוכחו כיעילות להקלה על כאבי גב וצוואר – היא הכירופרקטיקה.

כוחה של הכירופרקטיקה בריפוי כאבי גב וצוואר

במשך הזמן אנחנו מאבדים את הגמישות ואת טווח התנועה בין חוליות הגב והצוואר, והכירופרקטיקה מסייעת לשחרר ולהגדיל את טווח התנועה באותן חוליות, לשפר בעיות מכניות בעמוד השדרה, להביא לחיזוק מערכת השריר-שלד, וכך למנוע פגיעה בבריאות הכללית. הכירופרקטיקה היא שיטת טיפול רפואית שמתאימה לתינוקות, לפעוטות, לנוער ולמבוגרים, ומסייעת לא רק בטיפול בבעיות קיימות – אלא גם במניעתן. הטיפול עצמו כולל הפעלת מניפולציה על החוליות ועל אזורים בעמוד השדרה שגורמים לכאבים. שיטת הכירופרקטיקה מטפלת בכאבים שמקורם בעמוד השדרה, שמוקרנים לאזורים אחרים בגוף – כדוגמת זרועות, רגליים, ראש ועכוז. בנוסף מסייעת הכירופרקטיקה בהפחתת כאבים בעקבות פריצת דיסק, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בכתפיים ובשכמות, וכן שרירים תפוסים.

בטיפול הראשון, מבצע הכירופרקט אבחון של הבעיות הקיימות בחוליות עמוד השדרה, ולאחר איתור מקור הבעיה – מתחיל הטיפול באמצעות פעולה בה הכירופרקט משחרר את הלחץ מהחוליות הגורמות לכאבי גב וכאבי צוואר, ומרחיב את טווח התנועה שלהן. כלומר, כוחה של הכירופרקטיקה הוא בכך שהיא מטפלת במקור הבעיה, ולא רק בסימפטום. שהרי טיפול בסימפטום לבדו – כלומר רק בכאב – צפוי אמנם להביא להקלה זמנית, אך לא לפתרון לטווח ארוך. מטופלים רבים דיווחו שלאחר סדרת טיפולים בכירופרקטיקה היתה להם תחושה של הקלה לא רק בכאבי גב וצוואר, אלא גם במגוון בעיות פנימיות – דבר שהביא לתחושה כללית טובה ובריאה יותר.