כאבי בטן

אוכל יכול להיות פינוק מושלם, אך כשמשהו לא בסדר איפשהו שם בתוך הבטן הוא גם יכול להיות יריב מר שרוצה לצאת החוצה ולא אכפת לו איך ומאיזה כיוון… בכתבה הזאת ננסה להבין מה גורם לכאבי בטן, ולמה הרפואה המשלימה לא תמיד בטוחה שדווקא המזון הוא האשם העיקרי, והכי חשוב – אילו טיפולים משלימים יכולים לסייע להקל על הכאבים ובמקרים מסוימים אף לפתור את הבעיה מהשורש – עוד לפני שרצים לשירותים…

סובלים מכאב בטן? התייעצו אונליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה על הטיפול שיתאים לכם

על כאבי בטן

בתוך הבטן של כל אחד מאיתנו שוכנים זה לצד זה הרבה איברים פנימיים שמפעילים את כל הגוף פחות או יותר, הם גם מרכיבים את מערכת העיכול. מדובר על הקיבה כמובן, המעיים שכוללים את המעי הדק והמעי הגס, הכבד, הטחול, הלבלב וכיס המרה. חשבו על זה – מספיק שאחד מהם לא מתפקד כמו שצריך – והתוצאה היא כאב בטן.

יש כמה סוגים של כאב בטן, יש כאלה מסיבה ידועה (למשל אוכל מקולקל) ויש כאלה שלא ברור למה הופיעו, יש כאבים כרוניים ויש כאבים חריפים שחולפים לאחר דקות, שעות או ימים. כאבים חריפים יגיעו לרוב בעקבות זיהום כלשהו ממזון או מים ואלו כאבים שחולפים לאחר שהרעלנים יוצאים מהגוף, לעיתים כאבים כאלה יכולים להתלוות גם בשלשולים, בהקאות ולעיתים גם בחום. כאבים כאלה דורשים מנוחה ולפעמים גם השגחה רפואית.

יש כאבי בטן שנובעים מסיבות ומחלות שונות כמו דלקת של הרירית (במחלות כמו קרוהן וקוליטיס למשל), או מצבים של אי-סבילות של הגוף למזון כמו חולי צליאק הרגישים לגלוטן ואנשים אחרים הרגישים ללקטוז ועוד ועוד.

קיימת גם קבוצה נוספת של מטופלים שאצלם לא נמצא גורם חד משמעי שעליו ניתן להצביע כסיבה לכאבים כמו מעי רגיז, או בכאבי בטן בילדים שאצלם במקרים רבים קשה לאבחן את הסיבה. בעולם הרפואה המשלימה ננסה להגיע לשורש הבעיה, לאבחן את המקור לכאבים, להציע הקלה לצד פתרון ארוך טווח.

טיפולי רפואה משלימה לכאבי בטן

חשוב להסביר שוב כי בשל רשימת הגורמים האפשריים הארוכה שמיד נפרט, יש חשיבות רבה לאבחון מדויק ופרטני בעבור כל מטופל. אבחון כזה יכלול תשאול ושיחה כדי להבין את מהו המקור לכאבי הבטן לצד הבנת הרקע וההיסטוריה הרפואית של המטופל. אם ניגשתם לרופא המשפחה שלכם לטפל בכאב בטן תוכלו להשלים את הטיפול שקיבלתם במרפאה באחת משיטות הטיפול של הרפואה המשלימה וכך לסייע לגוף שלכם להימנע מחזרה של כאב כזה.

התייעצו אונליין עם הרופאים של כללית רפואה משלימה כדי למצוא יחד את הטיפול שיתאים ביותר למצב שלכם ויביא איתו את התוצאות הטובות ביותר.

מהם הגורמים לכאב בטן?

הרפואה המשלימה רואה בכל דלקת או כאב ביטוי לכך שהאיזון של הגוף שלנו הופר וכעת אין לו ולמערכת החיסון את הכוחות לטפל בעצמו ולהשיב את האיזון. גורמים עיקריים להפרת האיזון הזה הם לרוב לחץ (סטרס), מתח, חרדה, חוסר בריתמוסים (שִגְרוֹת) חוסר בשינה ותזונה לקויה שלא מאפשרים למערכת החיסון של הגוף למלא את תפקידה.

בהכללה ניתן לומר שכל עיבוד הרגשות נעשה בבטן. לכן אם מישהו חווה קושי לשחרר את העבר או חפצים מסוימים למשל, הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי בעצירות וכך גם קושי עם עיבוד של אירוע או מקרה שקרה.

המעי האנושי הוא אזור מעוצב מאוד, הוא נמצא בתנועה תמידית ("פריסטלטיקה"), והתנועה הזאת מושפעת מאוד מסטרס. בהמשך הכתבה נציע טיפולי מגע וטיפולים נוספים שמתמקדים בהורדת הלחץ ככלי לטיפול והתמודדות עם כאבי הבטן.

כעת מומלץ לקחת נשימה גדולה, כי לפנינו רשימה ארוכה של אשמים פוטנציאליים שיכולים לבוא לידי ביטויי בכאב בטן:

 

כאבי בטן: המדריך המלא באתר כללית

רפואה משלימה לכאב בטןלזימון תור לחצו כאן >

 

הומאופתיה לכאבי בטן

ההומאופתיה מביאה לכאבי בטן את ההתייחסות והראייה ההוליסטית, לפי שיטת הטיפול הזאת קיימים טיפוסים שונים ואלה מפתחים כאבי בטן שונים. מדובר על עשרות טיפוסים שלכל אחד מהם כאב הבטן המיוחד שמאפיין אותו, וההומואופת יתאים את הטיפול שיסייע לפתרון הבעיה. לדוגמה: אדם לחוץ עם אחריות רבה שנוטה לעצירות ויתר לחץ דם יקבל תרופה הומאופתית המבוססת על אגוז שנקראת נוקס וומיקה (Nux vomica). לעמוד הטיפול הומאופתיה

נטורופתיה לכאבי בטן

לדברי אורטל ברובין-חן, רכזת תחום הנטורופתיה, במקרים רבים כאבי בטן אינם הבעיה אלא סימפטום של הבעיה. השלב הראשון, המאתגר והחשוב ביותר, הוא לרדת לשורש הבעיה ואת זה עושים בעזרת בדיקות מעולם הרפואה הקונבנציונלית. בדיקות כאלה יכולות להיות קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה למשל, והן בדיקות שלעיתים לוקח זמן לבצע ולקבל עליהן תשובה.

נתחיל בטיפול שמושתת על ניהול יומני תזונה והתאמה של תפריט אישי הוליסטי לכל מטופל בהתאם למצבו. אם המצב מאפשר, נתאים גם תוספי תזונה וצמחי מרפא שיסייעו לפתור את הבעיה מהשורש. יש מצבים בהם לאחר תקופה קצרה יחסית של תזונה מותאמת נוכל לחזור בהדרגה לתזונה "הרגילה", בעבור מטופלים אחרים נמליץ לאמץ את השינוי התזונתי לאורך זמן ואולי אף להפוך אותו למצב קבוע. לעמוד הטיפול נטורופתיה

דיקור סיני לכאבי בטן

טל אליאס, רכז תחום הדיקור בכללית רפואה משלימה מסביר כי הרפואה הסינית יעילה ביותר בטיפול בהפרעות במערכת העיכול. הטיפול בדיקור סיני יתחיל עם תשאול מקיף, בדיקת דופק הלב והסתכלות על הלשון. לאחר סיכום הממצאים המטפל מתאים לכל מטופל צמחי מרפא ותזונה מומלצת לצד הדיקור במחטים.

את הדיקור עצמו מבצעים על גבי ערוצי אנרגיה (מרידיאנים) שעוזרים לנו להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים השונים הקשורים למערכת העיכול. לעמוד הטיפול דיקור סיני

שיאצו לכאבי בטן

על פי השיאצו הבטן מייצגת את ההרה שלנו (המרכז) מסבירה יערה בוחניק, רכזת התחום. הבטן מהווה את היציבות שלנו והיא מקושרת לאלמנט האדמה. ברגע שאנחנו יוצאים משיווי משקל רגשי הדבר יביא איתו תופעות הקשורות לבטן, זה נכון גם כשאנחנו מתרגשים או נמצאים בלחץ, אז בדרך כלל מופיעים כאבי הבטן.

את אופן הטיפול בשיאצו מחלקים לשניים. אם התופעה מלווה בשלשול או בנפיחות של הבטן נרצה לחזק את מערכת העיכול ונמקד את העבודה על מרידיאני קיבה וטחול. במקרה של עצירות נרצה לייצר הנעה כדי לגרום לזרימה כלפי מטה. עצירות לעיתים קשורה גם לבעיות נשימה לכן נעבוד גם על מרידיאני מעי גס וריאות. לעמוד הטיפול שיאצו

טווינא לכאבי בטן

מטפלי הטווינא מטפלים במצבי כאבי בטן בהרבה מאוד מקרים, כך מעיד ניר רפאל, רכז תחום הטווינא בכללית רפואה משלימה. כאבי בטן היא תלונה נפוצה מאוד, בין אם הם מלווים בשלשולים, בעצירויות או בנפיחות של הבטן. טווינא יכולה לעזור מאוד במצבים כרוניים של כאבי בטן.

הטיפול עצמו כולל אבחנה סינית – תשאול מקיף, בדיקת של דופק והתבוננות בלשון. המטרה היא לברר מה באמת קרה לגוף שהביא את תגובה שהסימפטום שלה הוא כאב בטן.

אחר כך מבצעים את הטיפול – מגע ומניפולציות שונות (כוסות רוח דוגמה) באזורים הרלוונטיים בהתאם לממצאים. המטפל יכול לעבוד על אזור הבטן, הגב, הגפיים, ואפילו על פנים של המטופל במטרה לאזן את הגוף ברמה האנרגטית ולהביא לשיפור במצב. לעמוד הטיפול טווינא

ביופידבק לכאבי בטן

בעזרת ביופידבק אפשר להסתכל פנימה אל תוך הגוף ולחקור מה הביא לכאבי הבטן, ובמהלך הטיפולים גם להבין מה מסייע לגוף שלנו להתמודד איתם. תומר אהרוני מסביר: לביופידבק עיקרון מנחה שבמהלך סדרת פגישות אפשר לפתח מודעות עצמית.

מערכת הביופידבק מחסנת אותנו מהלחץ וההתרגשות והדאגה המאפיינת כאבי בטן עד להפחתת הסימפטומים וחיזוק מערכת העיכול הרגישה. הרגיעה שהצלחנו להשיג גם תורמת לתנועות טבעיות של המעיים ומאפשרת הפחתה של הסימפטומים גם בטווח הארוך.

אם מדובר בכאבי בטן כרוניים שמלווים בסימפטומים נוספים של אי-נוחות, אז אנחנו צריכים ללמד את עצמנו לפתח מיומנות של הבחנה בתחושות מעודנות ועוצמתיות כאחת. עם התקדמות הטיפולים ההבחנה וההכלה הרגועה תחוזק גם על-ידי החושים. לעמוד הטיפול ביופידבק.