מה זה כירופרקטיקה?

כירופרקטיקה זו שיטה רפואית העוסקת בטיפול בבעיות מכניות של עמוד השדרה ושל מערכת השריר-שלד לשם שיפור הבריאות הכללית. הטיפול טוב ומומלץ בכל גיל – גם לתינוקות – ובכל מצב – גם לתחזוקה השוטפת של הגוף.

אומנם מדובר בשיטה יחסית "צעירה" הידועה בעולם המערבי רק כמאה שנה, אבל כבר בימי קדם הבינו את חשיבותה ומידת השפעתה של מערכת העצבים המרכזית, המושרשת בעמוד השדרה, על גוף האדם כולו. "חפש בעמוד השדרה ומצא בו את השורש לכל המחלות" כתב היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית ואכן כיום אנחנו כבר יודעים שבעיות בעמוד השדרה משפיעות על מכלול שלם של מערכות ותפקודי גוף שונים.
תפקוד לא תקין של השרירים מסביב לעמוד השדרה, נוקשות באזור החוליות וחוסר איזון ביניהן, משפיעים הן על טווח התנועה והיציבה והן על מערכת העצבים ויכולים להוביל למגוון בעיות: כאבי גב, כאבי ראש, בעיות הורמונאליות, בעיות במיתרי הקול, לחץ דם ועוד.
אורח החיים המודרני שלנו, הביא עימו הרגלי יציבה לא נכונים. כניסת הסלולארים המתקדמים שגורמים לנו לשבת או להסתובב עם ראש רכון כל היום, יחד עם הישיבה הממושכת מול המחשב וכל המתחים מסביב, כל אלו גורמים לעומס ומתח שרירי מצטבר שלאורך השנים מצמצם את תנועת החוליות ובעקבות זאת מתחילות להופיע הבעיות.

לאילו מצבים יכול לסייע?

  • כאבי ראש ומיגרנות
  • כאבי גב
  • כאבי גפיים
  • סחרחורות
  • כאבי פרקים
  • נוזלים באוזניים
  • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

הכירופרקטור מאבחן את ההפרעות בחוליות עמוד השדרה באמצעים הרפואיים המקובלים, כהיסטוריה רפואית מקיפה, בדיקה גופנית / אורתופדית, בדיקה כירופרקטית ליציבה, יחס ותפקוד החוליות. בעת הצורך, מתבקש המטופל לעבור צילומי רנטגן / C.T וכדומה.

לאחר האבחון ואיתור מקור הבעיה מתבצע הטיפול הדרוש וזאת במספר תנוחות שונות לשם השגת האפקט הרצוי. הטיפול הכירופרקטי מתבסס על ה"מניפולציה" – פעולה ידנית עדינה ומהירה, בה מזיז הכירופרקטור באופן מכני את החוליה הבעייתית, כדי להסיר ממנה את הלחץ ולהשיב אותה לטווח תנועות מלא. מטרת המניפולציה היא תיקון סטיות קלות ביחס שבין החוליות ושיפור תפקודן הביומכני.
לא מדובר בפעולה כואבת אך לעיתים תיתכן תחושת אי נוחות קלה.

בנוסף הכירופרקטור נעזר גם בעיסוי ובהנעת החוליות ומביא להקלה בלחצים ובכאבים וכדי שיוכל המטופל להמשיך את הטיפול בעצמו ולהביא לשיפור מתמיד, מתאים לו הכירופרקטור תרגילים קלים לביצוע בבית.

הטיפול נערך בדרך כלל כ-1-2 פעמים בשבוע בשבועיים הראשונים, ואח"כ התדירות ממשיכה לרדת בהדרגה עד לרמה של טיפול תחזוקתי / מניעתי. כל מפגש אורך עד 15 דקות בהתאם לצרכי המטופל.

באמצעות הטיפול הכירופרקטי המטופל יחווה הקלה לא רק בבעיות הקשורות לעמוד השדרה, אלא גם במגוון בעיות פנימיות ויחוש הרגשה כללית טובה ובריאה יותר.

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים, תרופות שאתם נוטלים, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.
במידה ויש בידכם תוצאות של הדמיות – הביאו אותן איתכם.
כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם.

 

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.