חשיבות הרצף הטיפולי בטיפולי הרפואה המשלימה

ד"ר מוטי לוי, רופא ראשי של רשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"

כאשר ילד מסגל לעצמו יציבה והליכה לא נכונים, הוא לא ירגיש את הנזקים מיד אלא רק בגיל 40-60, אז מנגנוני הפיצוי של הגוף לא יוכלו יותר לשאת את חוסר האיזון ויופיעו כאבי גב, בעיות נשימה, כאבי ראש וסימפטומים נוספים בהתאם לאיזור בו היציבה לקויה.

דוגמא נוספת לאיטיות בה נגרמים הנזקים לגוף היא אכילת סוכר. בתחילת המאה העשרים אדם ממוצע צרך כ 5 ק"ג סוכר בשנה, בשנים האחרונות הממוצע מגיע ל 70 ק"ג ויותר לאדם בשנה ולמרות זאת סכרת מופיעה ברוב המקרים בעשור ה4-6 לחיים. מכאן אנחנו למדים כי לגוף יכולת איזון ופיצוי אשר מסוגלת להתמודד עם מצבים לא בריאים לאורך זמן. מדהים עוד יותר הוא מנגנון הריפוי. אדם הלוקה ביציבתו וחש כאבים כתוצאה מכך, ישפר את מצבו אחרי קבלת סידרת טיפולים ברפואה משלימה תוך חודשיים שלושה ולא אחרי שנים ארוכות כפי שהיינו מצפים שיקרה.

רפואה משלימה

האמרה "תן לי חודש טיפול עבור כל שנה בה הבעיה הייתה קיימת כדי לטפל בה כראוי" נפוצה מאוד בין המטפלים ברפואה משלימה ומסבירה לנו את הרציונל הטיפולי הטמון בכל השיטות בתחום זה: כאשר אדם נוטל משכך כאבים ישנה, כמובן, הקלה מיידית בכאב, אולם הבעיה שגרמה לכאב לא נעלמה והיא מחכה לרגע בו אפקט המשכך יתפוגג. הטיפול ברפואה משלימה משתדל מאוד להגיע לסיבה שגרמה להופעת הכאב ולטפל בסיבה ככל שהגוף מאפשר, ולכן טיפול כזה דורש זמן והתמדה. הנסיון להשוות בין משכך הכאב לטיפול ברפואה משלימה -שמשפיע יותר לאט – אינה רציונלית.

מחקר שהתפרסם לא מכבר ניסה לבחון את השאלה כמה טיפולים נדרשים על מנת לטפל בכאבי גב כרוניים, התוצאה האופטימלית שהביאה להקלה משמעותית בכאבי הגב הייתה 12 טיפולים. מחקר זה מציג לנו בצורה ברורה את מה שיודעים להגיד לנו כל סוגי הטיפול ברפואה משלימה: ריפוי הוא תהליך שדורש התמדה כאשר ההשפעה הטיפולית היא השפעה מצטברת ולכן קיצורי דרך לא יביאו אותנו אל המטרה המיוחלת של פתרון או לפחות הקלה על הבעיה.
כפי שהתמדנו בלייצר את הבעיה כך יש להתמיד בתהליך הפתרון שלה.