עודף משקל ורפואה משלימה

מדי יום אנחנו יוצאים החוצה. עבודה, לימודים או סידורים. האינטראקציות היומיומיות האלה מכריחות אותנו להתמודד עם מצבים של חוסר ביטחון, בעיות דימוי עצמי או קושי פיזי. פעמים רבות כל אלה קשורים במשקל עודף. אתם לא לבד. למעשה, מספר בעלי משקל עודף או כאלה המוגדרים כסובלים מהשמנת יתר הולך ועולה. עד כדי כך שלפני מספר חודשים מדינת ישראל הכריזה על תופעת ההשמנה כמחלה, כש-48% מהישראלים מעל גיל 20, מוגדרים כנושאים עודף משקל.

המידע – שלא לומר עודף המידע שמציף אותנו בנושא השמנה וירידה במשקל, מגיע אלינו בין אם נחפש אותו ובין אם לא. לא פעם, מבטיחים לנו שנהיה רזים ויפים, אם רק ננסה את הדיאטה החדשה, שכבשה את העולם -אבל אנחנו כבר שבעים מניסיונות.

הרפואה המשלימה, מתייחסת לא רק לסימפטום, לעודף המשקל, אלא מחפשת את שורש הבעיה, פונה לתפקוד איברי הגוף ומתייחסת גם לקשר בין גוף לנפש. המילה "דיאטה", לדוגמה, לא עוברת את פתח דלתם של המטפלים. הסיבה היא, שהמילה מתייחסת לרוב להוראות שיש לבצע במשך תקופה מוגדרת. הרפואה המשלימה מציעה פתרון תהליכי, עמוק וכולל לירידה במשקל. כזה המאפשר לשמור על ההישגים שלנו לאורך זמן.

נקודת המוצא של הרפואה המערבית והמשלימה בכל הנוגע לעודף משקל, קרובה מבחינת המטרות שהשתיים רוצות להשיג. ההבדל, מגיע בדרכי הטיפול המוצעות.

הגורמים להשמנה לפי הרפואה המערבית והרפואה המשלימה

הרפואה המערבית מונה כמה סיבות: אכילה לא מבוקרת של מזונות שומניים ועתירי סוכרים, היעדר פעילות גופנית, תורשה וסיבות רגשיות.

לעומתה, הרפואה הסינית מאבחנת את השמנת היתר כחולשה של הטחול, האחראי על חילוף החומרים בגוף ועל האנרגיה היוצאת מפעולת העיכול לתאים ולכל חלקי הגוף.

שתיהן קובעות, שאורח החיים המערבי, לא תמיד מיטיב עמנו:
אנחנו ישנים פחות שעות מהמומלץ, נתונים ללחצים גדולים ואוכלים מזון המבוסס על פחמימות ריקות וסוכרים. אחד ההרגלים הרעים שאימצנו לעצמנו, הוא הימנעות מאכילה רוב שעות היום ו "פיצוי" באכילה לילית היוצרת עומס על הטחול ומחלישה אותו.

טחול עייף ועמוס, לא ימלא את תפקידו כראוי. זה מתבטא בחילוף חומרים נמוך המביא להשמנה, לבעיות עיכול, לצואה רכה, לנפיחות ולגזים. חולשת הטחול מביאה גם לחולשה גופנית, המתבטאת בעייפות רבה ובחוסר אנרגיה הגוררים חוסר עשייה וחוסר שמחת חיים, ואפילו עצב ודיכאון.

הטיפולים המשלימים שיעזרו לכם להתמודד בהצלחה עם המשקל העודף

הרפואה הסינית מציעה טיפולים המתמקדים בחיזוק הטחול כפתרון לבעיית ההשמנה. טיפול נכון מניע מחדש את חילוף החומרים וכך זורמת אנרגיה מחודשת לתאים. פעילות טחול תקינה מביאה להרגשה כללית טובה, חיוניות גוברת והפחתה בתחושות העייפות.

דיקור סיני

מסייע בהפחתת הכמיהה למתוק ובתחושת רעב קיצונית. בנוסף, דיקור סיני בנקודות מסוימות בגוף, מסייע להגברת חילוף החומרים וצמצום בנפח תאי השומן, המביא להצרת היקפים.
הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים סטריליות דקות בעובי של שערה, כך שהדקירה כמעט ואינה מורגשת.

חשוב לדעת: לאחר המפגש הראשון והשני, יש לעיתים התעוררות של עצבי התחושה במקום המטופל, הנמשכת יום או יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן שהטיפול עובד.

תזונה נכונה

בחירה בפתרונות המוצעים ברפואה המשלימה, מחייבת שינוי תזונתי. המטפל מתאים לכל אדם את הטיפול המתאים לו. לדוגמה, אדם ש"מחזיק" כעסים בכבד ונוטה לאכול כמות רבה של מתוקים כדי להירגע ולהגביר את רמת הסרוטונין בגוף – יקבל תפריט המכיל מזונות שמניעים את אנרגיית הכבד בנוסף לחיזוק הטחול. הדבר יביא לרגיעה ולמטבוליזם טוב יותר, והבונוס – הרזיה.
המלצות לתזונה נכונה על פי הרפואה הסינית:

המלצות לתזונה נכונה על פי הרפואה הסינית

צריכת כמות מאוזנת של פחמימות: פחמימות ריקות וסוכרים מעלים רמת הסוכר בדם, בבת אחת וגורמים להפרשה מרובה של אינסולין ולהיחלשות הטחול. הרפואה הסינית, כמו הרפואה המערבית, ממליצה על אכילת 5-6 ארוחות קטנות ביום, שבכל אחת מהן מידה מאוזנת של פחמימות וחלבונים. כך נשמור על סוכר מאוזן בדם ונמנע בולמוסי אכילה.

מזונות מחממים: בקיץ חשוב לאכול מזונות מקררים, אבל כדאי לכם לשלב לפחות ארוחה מבושלת אחת ביום. המבוססת על ירקות מבושלים או מוקפצים, קטניות, דגנים ובשר. אוכל המאוחסן בקופסה בעבודה, מספר שעות עדיין שומר על האנרגיה המחממת שבו ועדיף על אוכל קר.

ירקות מחזקים: דלעת, בטטות, גזר, אספרגוס וחצילים נחשבים למחזקי טחול. אכלו גם מלפפונים, סלק, (הנחשב גם למחזק דם), קישואים, תפוחי אדמה ותרד. הדרך הטובה ביותר לצרוך אותם היא, "בהקפצת" הירקות על להבה גבוהה במשך 2-3 דקות. כך החום יישמר בתוכם ויעניק אנרגיה מחממת לגוף.

קטניות ודגנים: צרכו אורז, עדשים, גריסי פנינה, שיבולת שועל, סויה קינואה ותירס.

פירות: אכלו עד שלושה פירות ביום כדי לספק את הצורך של הטחול במתיקות. פירות מומלצים: אבטיח, אגס, אננס, אפרסקים, מלון, תפוחים, מנגו, ענבים (החמוצים יותר).

בשר: הגוף עובד קשה כדי לפרק בשר המתעכל לאט. מומלץ על אכילת בשר / עוף עד פעמיים בשבוע. ביתר השבוע העדיפו קטניות ודגנים, וצרכו בעיקר דגים.

חריף: הוסיפו מדי פעם מרכיב חריף לתפריט שלכם – פלפל, בצל, ג'ינג'ר. החריף מייזע ומקרר, מנקה (ג'ינג'ר), משפר את זרימת הדם ומסייע בהנעת האנרגיה (בצל).

נטורופתיה

הנטורופתיה ממליצה על צריכת פחמימות מורכבות בשיעור של 70%-75% מכמות הקלוריות היומית, כמו דגנים מלאים. הדגנים המלאים דורשים לעיסה ממושכת יותר וגורמים לתחושת שובע הנמשכת זמן רב.

הסיבים הרבים במזון המלא סופגים יותר נוזלים, משפרים את פעילות המעיים, מונעים עצירות ומקטינים את זמן החשיפה לרעלנים שונים המצויים במזון או מופרשים על ידי הגוף למעיים. לדגנים המלאים אף מיוחסת פעולת איזון של רמת הסוכר בדם.

תוספי מזון מומלצים על פי הנטורופתיה

תה ירוק המכיל מתיל קסנטין המשפר את רמת המטבוליזם בגוף.
פסיליום, סיבי מזון עדינים המשפרים את תנועתיות המעיים ומקטינים את תחושת הרעב.
ספירולינה, אצה עשירה במינרלים וחלבונים הנחשבת בעלת יכולת לייצב את רמת הסוכר בדם.
כדי לקבל את השילוב הנכון לכם, מומלץ להיוועץ באופן אישי עם נטורופת.

הומאופתיה

בהומאופתיה המטפל מתאים תרופות הומאופטיות המכונות גם רמדיס – תמציות צמחים מדוללות, בהתאם לקווי האופי הייחודיים שהוא מזהה אצל המטופל.
קיימות מספר תרופות הומאופתיות המתאימות לעודף משקל:
• לאוהבי מתוקים, ביצים ומוצרי חלב. תוצע ה-CALCAREA CARBONICA המתאימה יותר לגיל ההתבגרות, ופחות לאנשים מאוד מבוגרים.
• טיפוסים איטיים ורגשניים מאוד יקבלו GRAPHITES
• מבוגרים בעלי נטייה לעצירות ומטבוליזם איטי,יקבלו FUCUS
VESCICULOSUS, תרופה המיוצרת מאצת ים הגדלה לחוף האוקיינוס האטלנטי.

היפנוזה

ההיפנוזה מנסה להפנות את המודעות פנימה, ובכך יכולה לשנות התנהגות מותנית של אכילה במצבי לחץ או במצבי תסכול.

כיצד מתבצעים הטיפולים ברפואה המשלימה

בפגישה הראשונה, תתבקשו לספר על הרגלי התזונה שלכם ועל מצבים נפשיים הגורמים לכם לאכילה מוגברת. על מנת להשיג ירידה מתונה במשקל, יש להתמיד מספר חודשים בטיפול. את התוצאות הראשוניות, תוכלו להרגיש ולראות כעבור כמה שבועות.

חשוב לציין: היפנוזה לא מתאימה לאנשים הסובלים ממחלת נפש חריפה, מפיגור או מאוטיזם. הטיפול אינו מומלץ גם למשתמשים בסמים, אלימים או בעלי מחשבות אובדניות לא יוכלו להיעזר בטיפול.
הטיפול העונה על הצרכים שלכם, יותאם לכם לאחר פגישה מקדימה עם רופא מייעץ – בהצלחה!