פרקינסון רפואה משלימה

רעד, קשיון שרירים, הפרעות בתנועה וביציבה – למעלה מ-20 אלף ישראלים מתמודדים עם הסימפטומים הלא פשוטים של מחלת הפרקינסון. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר רק ב"מחלה של מבוגרים". סובלים ממנה גם צעירים רבים, הנאלצים לנהל את שגרת יומם במקביל לתופעות הפוגעות מאוד באיכות החיים. פרקינסון היא מחלה כרונית, שעדיין לא ניתן לרפא – אולם אפשר להאט את קצב התקדמותה באמצעות תרופות, פיזיותרפיה ומגוון גישות בתחום התזונה, טיפולי המגע ושיטות הרפואה הסינית. כאן נכנסת לתמונה הרפואה המשלימה. היא מציעה שילוב של כלים המשלימים את הטיפול המערבי ומסייעים – לפעמים משמעותית – לשיפור מצבם של הסובלים מהמחלה. ראשית כדאי להבין, מהי בעצם מחלת הפרקינסון וממה היא נגרמת. פרקינסון (רטטת, בעברית) היא מחלה נוירולוגית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית ומאופיינת בהפרעות תנועה של הגוף. אצל חולי פרקינסון מתרחשת ירידה בהפרשה של דופאמין, חומר כימי החשוב לתפקוד המוח ובעיקר לאזורים האחראים על תנועה. הפגיעה במנגנון הפרשת הדופאמין גורמת לסימנים העיקריים של המחלה, שבראשם רעד, קשיון שרירים וקשיי תנועה, המלווים בתופעות רבות נוספות – מעצירות ובעיות לחץ דם ועד להפרעות שינה ודיכאון.

גישות הטיפול בפרקינסון

פרקינסון מתפתחת בהדרגה, לעתים במהלך שנים רבות. לפיכך, מטרות הטיפול הן להקל על הסימפטומים ולעכב את התפתחות המחלה. הטיפול הקונבנציונלי מורכב בעיקר מהתרופה לבדופה (Levodopa) וממעכבי MAO-B ו-COMT. מטרתו להשלים את הפרשת הדופאמין במוח, ובכך לעכב את ההתדרדרות. שיטת טיפול נוספת, חדשה יחסית, היא יצירת גירוי מקומי מלאכותי בחלקי המוח שאינם מתפקדים, באמצעות השתלת אלקטרודה. כמו כן משתמשים לעתים בקנביס רפואי, המסייע לתסמיני המחלה ואף עשוי לעכב את התקדמותה. הרפואה הסינית, בשילוב עם שיטות נוספות מהרפואה המשלימה (כמו ביופידבק ופלדנקרייז), נמצאה במחקרים ככלי עזר יעיל לטיפול בפרקינסון. על פי מחקרים שנעשו, טיפולים אלו יכולים להקל על תופעות גופניות ונפשיות של המחלה ולסייע לחולים להתמודד עמה. אחת הדוגמאות לכך היא טיפול משולב שנעשה במרפאת הפרקינסון במרכז הרפואי מאיר. סדנת הטיפול לחולים כללה פיזיותרפיה ותרגול של שרירי הפנים והגרון, יחד עם טיפולים של "כללית רפואה משלימה" שכללו דיקור, צמחי מרפא וטיפולי מגע. הסדנה הניבה תוצאות טובות, כאשר רוב המטופלים דיווחו על שיפור בתחושות ובאיכות החיים.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

שילוב הוליסטי של שיטות

כיצד עוזרת הרפואה המשלימה לחולי פרקינסון? לפי הרפואה הסינית, כל איבר בגופנו אינו רק גוף פיזי אלא גם אנרגטי, שאליו משתייך "מסלול" חיצוני הנקרא מרידיאן. המרידיאנים הם ערוצי אנרגיה, המשויכים לאיברים שונים ודרכם ניתן לאזן מערכות שונות בגופנו. הרפואה הסינית עושה זאת באמצעות דיקור (אקופונקטורה) בנקודות פעילות הנמצאות לאורך כל מרידיאן, לחיצות בנקודות הללו (שיאצו או אקופרסורה) ועיסוי (טווינא). לפי תפיסה זו, כל איבר הוא גוף אנרגטי האחראי לא רק על תופעות פיזיות אלא גם על מצב רוח, התנהגות ועוד. כך למשל, הכליות "אחראיות" על פחד, כבד על כעס, ריאות על עצב ולב על שמחה. הרפואה הסינית מתייחסת לשני כוחות מנוגדים ומשלימים זה את זה, יין (Yin) ויאנג (Yang), המאפיינים את המצב הפעיל של כל איבר בגוף. כאשר יין ויאנג מצויים במצב של חוסר או עודף, הם משפיעים על זרימת האנרגיה (צ'י) ויכולים לגרום לסימפטומים שונים. מטפל ברפואה הסינית מאבחן זאת באמצעות תשאול מעמיק, הסתכלות על הלשון ומישוש דופק. מכיוון שפרקינסון היא מחלה מתפתחת, חשוב מאוד לאבחן אותה בשלב מוקדם. טיפולי רפואה משלימה כבר בשלב התחלתי של המחלה, עשויים להיות אפקטיביים יותר במניעת קצב התקדמותה. בכל מקרה, הטיפול לעולם אינו קבוע אלא מותאם לפי שלב המחלה והאפיונים האישיים לחולה. בהתאם לכך הוא יכלול שילובים שונים של שיטות, בראייה הוליסטית המתייחסת לאדם בראייה משולבת של גוף ונפש.

הטיפולים שנמצאו כמסייעים לטיפול בפרקינסון:

רעידות בידיים ובגוף

התופעה: רעד שמופיע במנוחה ומתפתח בהדרגה, מתחיל לרוב מאצבעות הידיים ומתפשט ליתר חלקי הגוף. הטיפול: דיקור עשוי להפחית תופעות רעד. רעד יכול להיות קשור לכבד ולכיס המרה, ולפיכך הדיקור יתמקד בנקודות לאורך המרידיאן שאחראי על איברים אלו. שילוב יעיל יהיה דיקור יחד עם צמחי מרפא ורפלקסולוגיה – להפחתת הרעד, הרפיית שרירים והפחתת כאבים. הרפלקסולוגיה היא עיסוי בכפות הרגליים או הידיים, המאפשר אבחון וטיפול. לפי הרפואה המשלימה, כף הרגל וכמוה כף היד משמשות כ"מפה" המשקפת את כל חלקי הגוף. העיסוי משפיע על ריכוך האזורים ה"קשים", הגורמים לרעד. בעיסוי כף היד, ההשפעה היא כפולה: טיפול ממוקד ברעד בכפות הידיים, והשפעה כללית על מקורות הרעד בגוף.

קשיי תנועה וקשיון שרירים

התופעה: קושי להתחיל בתנועה, האטת ההליכה, חוסר הבעה בפנים ("פני מסיכה"), הפרעות בדיבור,  הפרעות בתנועה, כאבים. הטיפול: שיטה מתאימה לתופעות אלו היא פלדנקרייז – טיפול פרטני היעיל להפרעות תנועה ויציבות. המטופל נמצא במצב פסיבי וגופו מופעל על ידי המטפל באופן הדרגתי וסימטרי משני צדי הגוף. המטופל לומד כיצד להניע לבד את גופו בצורה נכונה ואקטיבית, כך שיתגבר על קשיי התנועה וקשיון השרירים.

חוסר שיווי משקל ובעיות יציבה

התופעה: אי יציבות, קושי במעבר מישיבה לעמידה ולהליכה, נפילות. הטיפול: שילובים שונים בין דיקור, טיפולי מגע, צמחי מרפא, פלדנקרייז ורפלקסולוגיה. כדי לשלוט על יציבות הגוף הכללית, הדיקור יהיה לאורך מרידיאן מרכזי שאחראי על שליטה ושיווי משקל. לחילופין או בנוסף ייעשה שימוש בשיאצו ובטווינא – טיפולי מגע אנרגטיים מהרפואה הסינית, העובדים גם הם לאורך המרידיאנים. טיפולי המגע טובים מאוד לשרירים קשים ותפוסים ולשחרור "תקיעויות" פיזיות ונפשיות. בטיפול ישולבו שיטות נוספות, המשפיעות לטובה על היציבה, השרירים והשלד – פלדנקרייז, טכניקת אלכסנדר ואוסטאופתיה. הסוד, כאמור, הוא שילובי טיפולים בהתאמה מדויקת לחולה. לרוב ישולבו גם צמחי מרפא סיניים ואחרים, והמלצות על שינוי תזונה. לכל חולה פרקינסון יותאם טיפול אישי וייעודי על ידי רופא מייעץ (M.D.) של כללית רפואה משלימה, בהתאם לאופיו ולמצבו.

דיכאון וחרדה

התופעה: תגובות של סטרט (דחק), חרדה ודיכאון, בעיקר בשלבים הראשונים של גילוי המחלה. תגובות אלו מפחיתות את עמידות מערכת חיסון ומחזקות את סימני המחלה, שיגבירו את הדיכאון. כמחלה מתפתחת, חשוב מאוד לשלב בטיפול בפרקינסון טיפולי גוף-נפש שיעזרו "לפרוץ" את המעגל. הטיפול: כמעט כל טיפולי הרפואה המשלימה משלבים התייחסות הוליסטית לגוף ולנפש. לדוגמה, הרפלקסולוגיה, שמסייעת לאיזון רעד ומצב השרירים, גם מרגיעה ומשקיטה מתחים. הדיקור הסיני, בהיבט של טיפול בחרדה ובדיכאון, יתמקד לאורך המרידיאן הקשור ללב. טיפול יעיל נוסף הוא ביופידבק – משוב ביולוגי, המעניק למטופל כלים לשליטה במצבו. המטופל מחובר למחשב הקולט מדדים אובייקטיביים של הגוף והופך אותם לתמונה. האדם לומד לשלוט דרך המחשבה והמודעות במצבו הגופני ולשנותם.

הפרעות שינה

התופעה: קשיי שינה, הירדמות והתעוררות בלילה מלווים רבים מחולי הפרקינסון. הטיפול: דגש על צמחי מרפא – צמחים סיניים או פרחי באך, שמתאימים מאוד למצבים רגשיים וגם לבעיות שינה. גם כאן הטיפול יינתן בשילובים שונים על פי האבחון, למשל שיאצו ופרחי באך או דיקור וצמחי מרפא סיניים. גם באמצעות ביופידבק ניתן ללמד את המטופל טכניקות שמסייעות להירדם.

סימפטומים נוספים

שינויי לחץ דם, עצירות ועוד – חולי פרקינסון סובלים ממגוון של סימפטומים נלווים. הטיפול מותאם אישית ומשלב נטורופתיה, דיקור וטיפולי מגע שונים. נטורופתיה – טיפול בתזונה, בתוספי מזון ובצמחי מרפא – נמצאה בכמה מחקרים כמשפיעה לטובה על מצבם של חולי פרקינסון. תוצאות ביניים של מחקרים שנערכים כיום, הבודקים את השפעת ויטמינים אנטי דלקתיים (ויטמין E וקיו 10) על פרקינסון, מראות כי התוספים הללו מעכבים את התפתחות המחלה ומשפיעים על הרעד. לסיכום חשוב לומר: הרפואה המשלימה אינה מחליפה את הטיפול התרופתי לחולי פרקינסון, אבל עשויה להקל מאוד על סימני המחלה ולהפחית את סבלו של החולה. כך, בחלק מהמקרים ניתן להפחית את השימוש בתרופות ולחסוך תופעות לוואי ועלויות גבוהות. עד שהרפואה תמצא לה מזור, פרקינסון מוגדרת כמחלה חשוכת מרפא – אך טיפול המשלב רפואה משלימה, ורצוי בשלב מוקדם של המחלה, יאפשר לשפר את מצב החולה ולהשפיע לטובה על איכות חייו.