על ארבעה בנים דיברה התורה, ועל ארבעה טיפוסים דיברה הרפואה המשלימה. הכירו את הטיפוס בעל מזג מלנכולי (הפיזי), הפלגמטי השלו (מים) הסנגוויני המתלהב (אוויר) והכולרי מהיר החימה (אש). המטפלים ברפואה משלימה יכולים לאפיין את המטופל שמולם בעזרת מוטיבים שאופייניים לכל טיפוס וכך להתאים את הטיפול והתזונה מתוך ההיכרות של החולשות והחוזקות של כל טיפוס וטיפוס. במדריך הזה נספר לכם על היתרונות והחסרונות של הפלגמטי, על התזונה המומלצת לו, האוכל שהכי מאפיין אותו ובסוף גם נגלה לכם כמה פלגמטיים מפורסמים.

המזג הפלגמטי (שלו)על פניו, ולמרות השם הלא כל כך מחמיא, נראה שהטיפוס בעל המזג הפלגמטי דווקא חי חיים נוחים וטובים. הוא יושב בנחת, מביט סביבו ומשקיף על העולם בשמחה. ל"פלגמטיים" שבינינו יש יכולות התבוננות גבוהות, הם שואפים להעריך את הקורה מסביבם בשלווה בעוד החיפזון והבהילות של האחרים משעשעים אותם ולא גורמים להם להתערב. לטיפוס בעל מזג פלגמטי נטייה למבנה פנים עגול, בעיקר באזור הלחיים, הסנטר שלו מתעגל כלפי מטה ולעיתים יבוא לידי ביטוי בסנטר כפול. הרגע בו מתגלה בצורה בולטת האופי של הפלגמטי הוא בזמן הארוחה. כשהוא מתיישב לאכול ולשתות, הפלגמטי נהנה יותר מהמזון מכל בעל טמפרמנט אחר. מעקב אחר תהליך העיכול הוא בשבילו עיסוק מהנה (למרות שברובו נעשה ברמה לא מודעת).

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לחצו כאן >

 

החסרונות של הפלגמטיות

כל טמפרמנט שאנחנו בוחנים יכול לבוא לידי ביטוי במגוון אפשרויות, מצורה קלה ועד לביטוי קיצוני. כמו כל דבר בחיים, גם כאן מילת המפתח היא איזון ומי שהאלמנט הפלגמטי אצלו חזק מדי ברמה חד-צדדית, מתקשה ליצור מחשבות בהירות עד לרמה של הפרעת קשב ללא היפראקטיביות, כוח הרצון לפעילות גופנית ובכלל נחלש, והגוף יכול לעבור למצב של השמנת יתר וריקנות מחשבתית. חולשה נוספת של הטמפרמנט הפלגמטי היא איבוד תחושת הזמן למשל כאשר הפלגמט מבקר חבר או בן משפחה הוא מתקשה לסיים את הביקור בזמן סביר, הוא גם יכול לאחר לפגישה בגלל תכנון זמן לא אופטימלי.

היתרונות של הפלגמטי

  • סבלנות אינסופית.
  • יכולת הכלה מרשימה.
  • יכולת התמדה מעוררת השתאות.
  • יכולת התבוננות ואבחנה טובים.
  • כושר "לעגל פינות" ולא להיתפס לקטנות.

 

איך מתאימים תזונה לטיפוס הפלגמטי?

אחרי שמבינים את המאפיינים של הטיפוס, אפשר לנסות ולהתאים את המזון שיעזור לו ליהנות מהאוכל כמו שהוא אוהב, אך לא להישאב להשמנה, לחוסר מעש ולריקנות מהצד השני. לפלגמטי כטיפוס מים יש קושי עם נוזלים ומים והוא נוטה לסטגנציה (קיפאון) ולקושי להניע נוזלים עד לרמה של בצקתיות קלה. אלמנט המים הוא האלמנט החזק אצלו (בניגוד לאלמנט האש שמאפיין את הטיפוס הכולרי). זה בא לידי ביטוי גם בסטגנציה בבלוטות הגוף עם ביטוי כמו שקדים מוגדלים או תת-פעילות של בלוטת התריס.

תזונה מתאימה תוכל להניע את הנוזלים בגוף ולשפר משמעותית את המצב. מומלץ לשלב את אלמנט האש שבירקות בתפריט היומי. מדובר על ירקות חריפים בעלי ריח חזק כמו בצל, כרוב ושום, כדאי גם לצרוך שורש פטרוזיליה ושורש כרפס. בנוסף לתבלינים חזקים כדאי גם לאכול מזון חמוץ כמו חלב חמוץ וירקות מוחמצים. ירקות ופירות מימיים אפשר לצרוך במידה – מלפפון, קישוא או אבטיח לדוגמה. דגש נוסף בהתאמת התזונה הוא למנוע צבירה והצטברות של שומן, כי השמנת יתר היא סיכון ממשי בעבור הפלגמטיים שבינינו.

אז קחו דף ועט, או מקלדת, וקבלו כמה המלצות שיעזרו להגיע לאיזון הדרוש ובאמת ליהנות מאכילה כמו שפלגמטיים אוהבים:

  • העדיפו תזונה צמחונית. היא דורשת מאמץ פנימי רב יותר.
  • הימנעו מצריכה מוגזמת של נוזלים.
  • הימנעו ככל הניתן מקמח לבן וסוכר, אויבים רציניים שגורמים לעצלות במערכת העיכול של הפלגמטי.
  • מזונות מומלצים – הכניסו לצלחת ירקות טריים, סלט, לחם מלא ופלפל חריף במידה.
  • הקפידו לתבל דייסות וחלב שהם בעלי אלמנט מים חזק כדי שלא יחמירו את המצב.

 

שיבולת שועל

תזונה מותאמת לילד הפלגמטי

יש לכם ילד בעל מזג פלגמטי? תנו לו פירות שהבשילו בשמש, ושימו לב כי הוא לא צורך יותר מדי חלב ניגר, אפשר להציע לו במקום זה לאכול גבינות ובמיוחד יוגורט חמוץ. תנו לילד שיבולת שועל ששייכת לאלמנט האש, היא תעזור להעיר אותו ולהניע אותו. אם יש אוכל אחד שמאפיין את הפלגמטי יותר מהכל זהו האורז. הוא מייצג את הטיפוס שלנו כי הוא גדל במים ומחובר למים, הוא קשור למזרח ולתרבות המזרח. את האורז שאוכל הפלגמטי יש לתבל בקארי כדי לייצר תנועה. לסיום, אחרי שלמדתם את כל המאפיינים החיצוניים והפנימיים של הפלגמטי הנה כמה דוגמאות לאנשים מוכרים בעלי טמפרמנט כזה: זמר הטנור לוצ'יאנו פווארוטי, יוסי בנאי ז"ל ויהודה פוליקר.