דיקור סיני

דיקור סיני הינו אחת מהשיטות המובילות והיעילות ביותר ברפואה הסינית כפי שהוכיחו אלפי מחקרים.

בשנת 1997 לראשונה אישר משרד הבריאות האמריקאי את יעילות הטיפול בדיקור סיני לאחר שבחן אלפי מחקרים בתחום, מאז הדיקור הסיני הפך להיות מאוד נפוץ ומקובל במוסדות רפואיים בארה"ב ומחוצה לה.

על פי הרפואה הסינית, מצב של בריאות מאופיין בזרימה חופשית ומשוחררת בגוף, אם זה דם בכלי הדם, מזון במערכת העיכול, פסולת החוצה מהגוף וכדומה. פגיעה בזרימה חופשית של האנרגיה תתבטא במיחוש פנימי או מחלה.

לפי התיאוריה הסינית, האנרגיה (הצ'י) זורמת בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו. לערוצים אלו קוראים מרידיאניים. לאורך המרידיאניים קיימות נקודות שדרכן ניתן להשפיע על הצ'י, הדיקור נעשה במחטים עדינות וסטריליות בנקודות אלו. בדרך כלל, בוחרים כמה נקודות שיש ביניהן קשר או שהן תומכות בפעולה של אחת או חלק מהנקודות הנוספות. במקרה של כאבי בטן, למשל, לא חייבים לדקור בבטן. הרבה פעמים דיקור בגב או בנקודות על פני הידיים או הרגליים עוזר בצורה הכי אפקטיבית, (בגלל שהמרידיאן שעליו ממוקמות הנקודות שנדקרו בסופו של דבר עובר בבטן או מגיע לקיבה). גירוי בנקודה על ידי החדרת מחט או עיסוי, מתחיל תהליך בו הגוף מטפל בעצמו ומשקם את תפקוד איבריו והקשר ביניהם.

מחקרים שנערכו בארה"ב הוכיחו כי דיקור ועיסוי בלחיצות משחררים בגוף חומרים כימיים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות כאב אשר מקלים על התופעות ומעוררים תחושת נינוחות.

זה המקום לציין כי הטיפול אינו כרוך בתחושת כאב ובתופעות לוואי , בזכות המחטים העדינות הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.

אורך הטיפול ומספר המפגשים תלוי בסוג הבעיה, ומשתנה בהתאם למצב המטופל. כך לדוגמה במצבים כרוניים כגון עייפות כרונית, מעי רגיז ,אלרגיות וכדומה קובעים בדרך כלל סדרה של עשרה טיפולים אחת לשבוע. במצבים אקוטיים כגון התקף מיגרנה קובעים 3-2 מפגשים בשבוע, כאשר כל מפגש נמשך כ35-40 דקות הכולל אבחון המצב ודיקור במשך כ25 דקות.
עם שיפור מצב המטופל מרווחים את המפגשים, לאחר מכן מומלץ להישאר בטיפול תחזוקה של פעם בחודש לאורך השנה.
חשוב לזכור כי הטיפול בדיקור סיני, כמו כל טיפול רפואי, הינו תהליך שדורש מספר טיפולים- נדרש זמן ואפקט מצטבר על מנת לחוש בשיפור המיוחל באופן המיטבי.

למי מיועד הטיפול?

הדיקור הסיני מקדם תהליכי ריפוי טבעיים וניתן להיעזר בו לריפוי והקלה של מגוון בעיות רחב, החל  בבעיות שלד ושרירים, כאבי ראש, בעיות מחזור, גיל המעבר ועד מגוון מחלות פנימיות
כמו כן הדיקור הסיני מתאים גם לבעיות נפוצות בילדים ותינוקות כגון דלקות אוזניים חוזרות,  נזלת כרונית,אסתמה ואסתמה של העור, בבעיות במערכת העיכול, בהרטבת לילה, בעיות מוטוריות והתפתחות, כמו גם בטונוס שרירים לא מאוזן .

הדיקור הסיני יכול לסייע לילדים גם בבעיות רגשיות כמו מתח, חרדה, בכי לילה וחוסר שקט, לפי הרפואה הסינית, ילדים שונים ממבוגרים בכמה תחומים: חילוף החומרים אצל ילדים מהיר יותר, ולכן הם עלולים לפתח יותר מחלות. מערכת החיסון, מערכת הנשימה ומערכת העיכול אצל ילדים הן חלשות יחסית, ומקורן של רוב המחלות נובע מפגיעה באחת ממערכות אלו. עם זאת, ככל שהגוף צעיר יותר ונקי יותר – יכולת ההחלמה שלו גדולה יותר.

עוצמת האנרגיה של הילדים ביחס לגופם גדולה מאוד מזו של המבוגרים. לכן, טיפול באקופונקטורה הוא בעל השפעה חזקה ביותר על ילדים. יעילותו של הדיקור בטיפול בילדים ובתינוקות הוכחה במשך אלפי שנים ברפואה הסינית ובעשורים האחרונים גם במחקרים שנעשו במערב.

המדע של הדיקור הסיני

צפו בכתבת תחקיר ייחודית על הדיקור הסיני שהופקה על ידי ה BBC ובוצעה על ידי מדענית אנגלית מוכרת בתחומה – פרופסור קת'י סייקס

התחקיר מציג תגליות חדשות והוכחות מדעיות על הדיקור הסיני המסורתי ועל השפעותיו החיוביות על מחלות ומצבים שונים.