הומאופתיה

הומאופתיה מתייחסת לאדם כשלם. כל חלקי הגוף קשורים זה בזה ולכן יש לטפל באדם כמכלול ולא להתמקד בטיפול באיבר זה או אחר. המחלה ממנה סובל החולה אינה "ישות בפני עצמה" אלא ביטוי של חוסר הרמוניה בגוף – יציאה מאיזון.

התרופה ההומאופתית מפעילה את כוחות הריפוי הטמונים בגוף, כדי שיוכל להתמודד עם מחוללי המחלה השונים. החלמה משמעותה העלמות הסימפטומים וחזרה למצב מאוזן והרמוני. שיטת הומאופתיה העומדת בבסיסה נתגלתה לפני יותר מ- 200 שנה ע"י ד"ר סמואל היינמן. אשר מצא כי כאשר חושפים אדם בריא לחומר מסויים החומר גורם לו לתופעות גופניות ונפשיות, אם התופעות הללו מופיעות באופן ספונטאני אצל אדם חולה, ניתן לתת לו את אותו החומר שגרם אותם באדם הבריא.

לדוגמא אדם בריא שותה קפה בערב ומתקשה להירדם, זוהי בהחלט תופעה מוכרת . אם לעומת זאת אדם הסובל מבעיות שינה (אינסומניה) מתלונן כי קשה לו להירדם אזי קפה הומאופתי יכול לסייע לו להירדם.

הומאופתיה

טיפול בשיטת הומאופתיה מבוסס על מספר עקרונות, החשובים שבהם:

  • עיקרון הדמיון: כפי שראינו קודם מתבסס על "דומה בדומה מרפא" (הומאו=דומה, פתיה=המחלה) ע"פ עיקרון זה, חומר שיכול לגרום להופעת סימפטומים אצל אדם בריא, מסוגל לרפא סימפטומים דומים באדם חולה, כאשר החומר ניתן כתרופה הומאופתית.
  • עקרון המנה המינימאלית: יש לתת כמות (מינון) מינימאלי של תרופה הומאופתית כדי להשיג השפעה מרבית ללא כל תופעות לוואי. התרופות ההומאופתיות עשויות חומרים שנמהלו באופן סדרתי פעמים רבות ולכן לא גורמות לתופעות לוואי.
  • עיקרון הזהות: התרופה ההומאופתית מותאמת באופן אישי לכל מטופל. במהלך הראיון הראשון מקבל ההמאופת היסטוריה רפואית מלאה בנוסף לקווי אופי הייחודיים לכל מטופל. המטפל אוסף את כל המידע ומנסה להבין את הגורמים והסיבות להופעת המחלה. בתהליך קביעת התרופה המתאימה נעזרים כיום במחשב בעל מאגר מידע עצום ובספרים שנכתבו במשך 200 שנות קיום הומאופתיה.
    יעילות הטיפול תושפע משלב המחלה, ומצב מערכת הריפוי של החולה. ככל שהטיפול ניתן בשלב מוקדם יותר, סיכויי ההצלחה טובים יותר. התרופות ההומאופתיות מיוצרות מחומרים מעולם החי, הצומח וממינרלים. הן מתאימות לטיפול והקלה במגוון רחב של מחלות, כולל בזמן הריון, בתינוקות וילדים, הן אינן ממכרות.

הומאופתיה נפוצה כיום במרבית העולם המערבי כגישה בטוחה ויעילה לריפוי. בבית המלוכה האנגלי משתמשים ברפואה הומאופתית מזה 150 שנה. בארצות רבות פועלים בתי חולים הומאופתים.

במה יכולה הומאופתיה לסייע?

הרפואה ההומאופתית נותנת פתרון למגוון רחב של בעיות כגון: מיגרנות וכאבי ראש, אסטמה ובעיות נשימה, דלקות אוזניים חוזרות, בעיות פרקים, אלרגיה, כאבי גב, בעיות במערכת העצבים, הפרעות במערכת העיכול, מחלות עור, מצבים של אי שקט וחרדות, דלקות בדרכי השתן, דלקות בנרתיק, כאבי מחזור ותסמונת קדם ויסתית, אי סדירות במחזור ובעיות הורמונאליות, בעיות קשב ועוד.

התוויות נגד לא קיימות.