מה זו טווינא?

טווינא היא שיטת טיפול סינית בעיסוי, מגע. לטווינא היסטוריה ארוכה מאוד, המגיעה עד לשנת 2700 לפנה"ס (הרבה לפני הדיקור הסיני). היא מוזכרת בכתבי הקיסרות בסין כדרך הטובה ביותר לשמור על בריאותם של מבוגרים, ילדים ואפילו תינוקות רכים. פירוש השם טווינא מרמז על אופן הטיפול ומכיל בתוכו את שתי הפעולות העיקריות בו: tui  – לדחוף, na – להרים וללחוץ.

הטווינא מורכבת משילוב של טכניקות טיפול שונות המתבססות על הרפואה הסינית. שיטת האבחנה מבוססת על תשאול ובדיקה כמקובל ברפואה הסינית. במגע במהלך עיסוי הטווינא, נעשה שימוש בנקודות שונות לאורך המרידיאנים (אקופנקטורה) שדרכן ניתן להשפיע על אופן זרימת אנרגיה בגוף ועל תפקוד האיברים (לדוגמה: ניתן לטפל בכאב אקוטי בכתף על ידי נקודות רחוקות הנמצאות באיזור השוק, האמה והגב ולאחר מכן לטפל בכתף עצמה).

לאילו תסמונות יכול לסייע?

  • כאבי שרירים
  • צוואר תפוס
  • כאבי גב
  • בעיות שלד ושרירים
  • כתף קפואה
  • מרפק טניס
  • בעיות אורתופדיות
  • דלקות גידים
  • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

בתחילת המפגש יבצע המטפל תשאול וקביעת אבחנה בהתאם לעקרונות הרפואה הסינית. לאחר מכן יחל בטיפול מעשי במגע.
העיסוי נעשה על גבי הבגדים או ישירות על העור במידה ונדרש שימוש בתכשירי עזר כמו שמן או משחה, או בציוד נוסף כמו כוסות רוח או מוקסה (חומר צמחי המפיק חום נקודתי). במהלך הטיפול יושב המטופל על כיסא או שוכב על מיטה.

טכניקות הטיפול בטווינא דינאמיות ומותאמות למטופל על פי מבנה גופו, סוג הבעיה ממנה הוא סובל ומידת חומרתה. עוצמת המגע משתנה מעיסוי שטחי, עדין ואיטי עד לעיסוי עמוק, חזק ומהיר. ייחודו של העיסוי הסיני טווינא, הוא הטיפול במגוון רחב של בעיות אורתופדיות. הטווינא יעזור במיוחד במצבים של מוגבלות בתנועה עם או בלי כאב. הטיפול עצמו לא כואב.

בנוסף שילוב הטיפול בנקודות האקופנקטורה לשיפור זרימת האנרגיה באזורים השונים בגוף, מאפשר למטופל לחזור לאיזון של הגוף והנפש יחדיו.

הטיפול בילדים קצר יותר והעיסוי עצמו נמשך כ-15-10 דקות, בהתאם למצב הילד. ככל שהילד צעיר יותר, כך הטיפול קצר יותר.

איך להתכונן לטיפול?

חשוב לזכור ולבוא בבגדים נוחים וארוכים לטיפול –  מומלץ ללבוש חולצת טריקו, טרנינג וגרביים.

מומלץ להימנע מארוחה כבדה בסמוך לזמן הטיפול.

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.
במידה ויש בידכם תוצאות של בדיקות או הדמיות – הביאו אותם איתכם.
כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם.

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.