מה זה עיסוי רפואי הוליסטי?

מאות ואולי אף אלפי שנים לפני שעיסוי נקשר אצלנו לספא ולפינוק הוא שימש כתורה רפואית לכל דבר. מקורות העיסוי נעוצים עמוק בשחר הציביליזציה האנושית ואזכורים להם מופיעים כבר ברישומים סיניים בני 3,000 שנה – בעבודות אומנות מהאימפריות היוונית והרומאית ואף על גבי הירוגליפים (תווים וסימנים מיוחדים) בקברים של פרעונים עתיקים.

עיסוי מסייע מאוד להפחתת כאבים, להקלה על הגוף ולהרגעה. לאורך שנות ההיסטוריה הרבות התפתחו בכל חלקי העולם סוגים שונים של עיסויים: העיסוי הסיני (שיש מי שקורא לו "העינוי הסיני"), העיסוי התאילנדי המסורתי, העיסוי ההודי (מתוך האיורוודה) והעיסוי השוודי המוכר לכולם, שבעצם הביא את אומנות העיסוי המזרחית אל המערב ועבר שינויים מסוימים בעקבות הידע באנטומיה ורפואה מערביות.

עם התפתחות חקר האנטומיה האנושית התברר כי עטיפות השרירים בגוף (הפאציות) יכולות להתעבות, לאבד גמישות או להידבק אחת לשנייה ולגרום לפעילות לקויה של הנעת שרירים, וכי הנעה קבועה של שרירים האלו תמנע את הבעיה ותאפשר לשרירים גמישות וטווח תנועה אופטימלי. הגילוי הזה הביא להתפתחות העיסוי הרפואי ההוליסטי שמבוסס על שילוב טכניקות טיפול מערביות כמו "עיסוי רקמות עמוק", וצורת חשיבה הוליסטית מזרחית (התופסת את הגוף והנפש כשני חלקי השלם שאינם ניתנים להפרדה ומשפיעים אחד על השני – יינג ויאנג).

חקר גוף האדם ותנועת השרירים והפאציות עדיין נמשך כיום ומוביל לגילויים נוספים, המשפיעים על הטכניקות הקיימות ומשכללים אותן. העיסוי הרפואי משתלב בצורה אופטימלית עם חיי היומיום של המאה ה–21 , המתאפיינים במקרים רבים בשעות עבודה ארוכות, ישיבה אינסופית מול מסכי מחשב וטלוויזיה, תזונה לא מאוזנת ושעות שינה קצרות מדי. השרירים שלנו הם אלו שנמצאים "בחזית המאבק", והם זקוקים לטיפול מקצועי תקופתי שישמר אותם ויעניק להם תנועה וגמישות.

למי מתאים הטיפול?

העיסוי הרפואי – הוליסטי מתאים גם למבוגרים וגם לצעירים, הורים צעירים בוודאי שמעו גם על עיסוי תינוקות.

עיסוי רפואי הוליסטי יעיל מאוד בהזרמת הדם ופינוי הרעלנים בגוף, אבל לא רק. עיסוי יכול לסייע בהענקת גמישות טובה יותר והגדלת טווחי התנועה בשרירים, הפחתת מתח וחרדה, הקלה על תסמיני מיגרנות וכאבי מחזור, הפחתת תופעות לוואי של פיברומיאלגיה, פריצות ובלטי דיסק, הורדת לחץ דם גבוה ועוד.

עיסוי הוא גם מענה מצוין לאנשים שעוסקים בספורט, כתחביב או כמקצוע, הם זקוקים לטיפול המקצועי הזה עקב השימוש הרציף ורמת המאמץ הגבוהה שהם משקיעים. זאת גם הסיבה שמועדוני וקבוצות ספורט מקצועניים מעסיקים מעסים רפואיים כחלק מהסגל הרפואי שלהם.

רוצים עוד? העיסוי יודע גם לפצות על הירידה בתנועתיות של השרירים והמפרקים, ועל ההאטה בקצב חילוף החומרים בקרב בני הגיל השלישי. לעיסוי יש תפקיד חיוני בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בעיקר בילדים שכן והוא מוריד את המתח שמצטבר אצלם בגוף, הרבה פעמים עקב שהייה ובהייה ממושכים מדי מול מסך (שגורמת ליציבה לקויה ועומס גבוה על שרירים).

נשים הריוניות יכולות גם הן להפיק תועלת מהעיסוי שיודע להפחית את העומס והכאב משרירי הגוף המשתנה, בייחוד לאור העובדה שהן מוגבלות במשככי כאבים ותרופות שמותר להן לצרוך בתקופת עד הלידה.

לאילו מצבים יכול לסייע?

 • פציעות ספורט
 • כאבי גב וצוואר
 • כאבי שרירים אקוטיים וכרוניים
 • הגדלת טווחי התנועה בשרירים
 • הפחתת מתח וחרדה
 • הקלה בתסמיני מגרנה
 • הקלה בכאבי מחזור
 • סיוע בהפחתת סימפטומים של פיברומיאלגיה
 • הורדת לחץ דם
 • ADHD

מה ההבדל בין עיסוי רפואי לעיסוי שוודי קלאסי (ספא)?

העיסוי השוודי הוא אחד הכיפים והפופולריים בעולם, ובצדק רב – מטרתו העיקרית היא להביא לתחושת רגיעה ונינוחות, והוא מעולה בהפחתה זמנית של כאב הנגרם כתוצאה ממתח נפשי. יחד עם זאת, התוצאות שלו מוגבלות בזמן ונחשבות אפקטיביות עד יומיים מהטיפול, שמלכתחילה לא מיועד (ברוב המקרים) לטיפול בכאב הנגרם ממצבים רפואיים כמו פריצות ובלטי דיסק, בעיות כרוניות בשרירי השלד ועומסים בשרירים הנמצאים ברבדים עמוקים יותר בגוף.

לעומת זאת העיסוי הרפואי ההוליסטי מיועד בדיוק לטיפול במצבים מסוג זה, והוא מציע גם תחזוקה שוטפת של שרירי השלד בכל הגילאים.

הבדל נוסף הוא בידע המקצועי ובלמידה – מטפלים בעיסוי השוודי, הנפוץ בבתי ספא, לומדים את המקצוע בפרק זמן של עד כשנה שכולל את לימוד תנועות העיסוי השוודי וידע בסיסי בלבד על שרירי הגוף. לעומת זאת משך זמן הלימודים במגמות העיסוי הרפואי הוא כשנתיים לפחות, בהן המטפלים רוכשים השכלה נרחבת בעיסוי רפואי לצד מגוון שיטות טיפול (בהן גם עיסוי שוודי אגב), ידע אנטומי מעמיק מאוד על מבנה והתנהגות השרירים והרקמות בגוף. בנוסף, המטפלים לומדים על מחלות נפוצות שונות, הקשורות ומשפיעות במישרין ובעקיפין על שרירי הגוף.

מטפלי העיסוי הרפואי בכללית רפואה משלימה מחויבים לעבור השתלמויות והדרכות נוספות במסגרת הארגון כדי להתעדכן בשיטות טיפול חדשות, במקרים רפואיים ספציפיים וכך הם נמצאים תמיד בחזית הידע.

מה קורה במהלך הטיפול?

הכל מתחיל באבחון שהמטפל מקיים באמצעות תשאול של המטופל על עברו הרפואי, ובאמצעות בדיקת טווחי תנועה של שריריו.

את הטיפול עצמו מבצעים על מיטת טיפולים, ישירות על גוף המטופל באמצעות שמנים, כאשר גופו של המטופל מכוסה בסדין והמטפל חושף רק את האזור עליו הוא עובד. מהלך העיסוי משתנה בהתאמה למצב הרפואי והדגשים שנתן המטופל בתחילת המפגש, ולעיתים יתמקד המטפל בקבוצה קטנה יותר של שרירים באותו טיפול כיוון שהעומק אליו נדרש להגיע מצריך התקדמות איטית ועדינה.

בנוסף לעיסוי עצמו, ולפי הצורך, המטפל יכול לבצע הנעות, סיבובים ומתיחות של מפרקים ושרירים בגוף המטופל, כמו גם הפעלה של שרירי מסוימים בגוף מול התנגדות מבוקרת מצד המטפל כדי לאזן בין השרירים (טכניקה הנקראת PNF SRTETCHING).

המטפל אמנם מבצע את הטיפול עם קשב רב למטופל, אך למרות זאת יש לקחת בחשבון כי עוצמת הטיפול יכולה להשתנות בהתאם לגיל ולמצב הרפואי של המטופל, ויש פעמים שהטיפול ילווה בתחושות אי-נוחות מסוימת בשרירים שטופלו (ריאקציות). לאורך סדרת הטיפולים המטפל לומד להכיר את גוף המטופל ואת העוצמות אותן הוא יכול להפעיל בטיפול.

אחת התוצאות הרצויות בטיפול כזה היא ששרירים שהתכווצו, ועם הזמן התקבעו, חוזרים לאורך המקורי שלהם וכך חוזרים למעשה לפעול בצורה רציפה ויעילה לאורך זמן, ללא כאבים, הקרנות או "נימול" שנגרמו כתוצאה מהכיווץ. עיסוי מוצלח יגרום גם לשחרור אנדורפינים למחזור הדם ויסייע להפחתת התלות במשככי כאבים ונוגדי דלקות. מומלץ לעבור עיסוי כתחזוקה שוטפת כיוון שצריכה קבועה שלו משפרת את יעילות הטיפולים.

אורך המפגש ומספר המפגשים

בדרך כלל אורך המפגש עד 45 דקות, אך לעיתים יהיה צורך במפגש ארוך יותר עד שעה או במפגש קצר יותר עד 30 דקות, הכל בהתאם לצורכי המטופל. ברוב המקרים כדי להשיג את התוצאה הרצויה יש צורך בסדרת מפגשים, ובהמשך למפגש טיפול אחת לשבועיים-שלושה כדי לשמור על הישגי הטיפול.

 

עיסוי (ניקוז) לימפטי

איך להתכונן לטיפול?

 • מומלץ להימנע מארוחה כבדה סמוך לזמן הטיפול. השתדלו להגיע אחרי אימון כושר ולא לפניו – מעבר להיגיון שבכך, זה גם יעצים את תחושת השחרור.
 • שימו לב כי חלק קטן מהשמן נשאר על הגוף בתום הטיפול , לכן כדאי לקחת את זה בחשבון כשאתם בוחרים בגדים לקראת הטיפול.
 • נסו לא לקבוע טיפולי טיפוח ויופי אישיים ליום הטיפול, או לכל הפחות תאמו אותם לאחר העיסוי, קחו גם בחשבון שהשמן יכול להישאר על שיער שעבר פן, לרוב זה לא נעים או נוח.
 • אם זו הפגישה הראשונה שלכם עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, בדיקות שערכתם לאחרונה, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.
 • כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם, אם מדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצב הבריאותי שלכם.

 

איך פונים לטיפול?

מתייעצים אונליין עם הרופאים של כללית רפואה משלימה, בונים תוכנית טיפול ויוצאים לדרך.