מה זה עיסוי רפואי הוליסטי?

מקורות העיסוי נעוצים עמוק בשחר הציביליזציה האנושית ואזכורים להם מופיעים כבר ברישומים סיניים בני 3000 שנה.

עם התפתחות חקר האנטומיה האנושית התברר כי עטיפות השרירים בגוף (הפאציות) יכולות להתעבות, לאבד גמישות או להידבק אחת לשנייה ולגרום לפעילות לקויה של הנעת שרירים, וכי הנעה קבועה של שרירים אלו תמנע מצבים אלו ותאפשר לשרירים גמישות וטווח תנועה אופטימלי. גילוי זה הביא להתפתחות העיסוי הרפואי ההוליסטי, המבוסס על שילוב טכניקות כמו "עיסוי רקמות עמוק" ועיסוי רפואי.

עיסוי רפואי הוליסטי מתאים למבוגרים וצעירים כאחד. הטיפול התגלה כמאוד מותאם לחיי היומיום של המאה ה–21, המתאפיינים בד"כ בשעות עבודה ארוכות, ישיבה אינסופית מול מסכי מחשב וטלוויזיה, תזונה לקויה ושעות שינה קצרות מדי. השרירים שלנו הם אלו שנמצאים תמיד "בחזית המאבק" ולכן הם זקוקים לטיפול מקצועי תקופתי שישמר אותם ויעניק להם תנועה וגמישות.

העיסוי יעיל מאוד בהזרמת הדם ופינוי הרעלנים בגוף, והוא טוב להשגת מגוון רחב של מטרות, כגון הענקת גמישות טובה יותר והגדלת טווחי התנועה בשרירים. לכן הינו מתאים ביותר גם לשרירי גופם של העוסקים בענפי הספורט השונים, בין אם כתחביב ובין אם כמקצוע ,הזקוקים לטיפול מקצועי שוטף, עקב השימוש הרציף ורמת המאמץ הגבוהה אליה הם נחשפים.

לאילו מצבים יכול לסייע?

  • פציעות ספורט
  • כאבי גב וצוואר
  • כאבי שרירים אקוטיים וכרוניים
  • הגדלת טווחי התנועה בשרירים
  • הפחתת מתח וחרדה
  • הקלה בתסמיני מגרנה
  • הקלה בכאבי מחזור
  • סיוע בהפחתת סימפטומים של פיברומיאלגיה
  • הורדת לחץ דם
  • ADHD

מה קורה במהלך הטיפול?

הטיפול מתחיל באבחון שהמטפל מקיים באמצעות תשאול המטופל על עברו הרפואי ובאמצעות בדיקת טווחי תנועה של שריריו.

הטיפול עצמו מבוצע על מיטת טיפולים, ישירות על גוף המטופל באמצעות שמנים, כאשר גופו של המטופל מכוסה בסדין והמטפל חושף רק את האזור עליו הוא עובד.

מהלך העיסוי ישתנה בהתאמה למצבו הרפואי והדגשים שנתן המטופל בתחילת המפגש, ולעיתים יתמקד בקבוצה קטנה יותר של שרירים באותו טיפול, כיוון שהעומק אליו נדרש המטפל להגיע מצריך התקדמות איטית ועדינה.

בנוסף לעיסוי עצמו, מבצע המטפל, לפי הצורך, הנעות, סיבובים ומתיחות של מפרקים ושרירים בגוף המטופל, וכמו כן הפעלת שרירי המטופל עם התנגדות מבוקרת מצד המטפל על מנת לאזן בין השרירים.

למרות שהמטפל מבצע את הטיפול עם קשב רב למטופל, יש לקחת בחשבון כי עוצמת הטיפול יכולה להשתנות בהתאם לגילו ומצבו הרפואי של המטופל, ויש פעמים שהטיפול ילווה בתחושות אי נוחות מסוימות בשרירים שטופלו (ריאקציות). לאורך סדרת הטיפולים המטפל לומד להכיר את גוף המטופל ואת העוצמות אותן הוא יכול להפעיל בטיפול.

אורך המפגש ומספר המפגשים

משך המפגש בד"כ עד  45 דקות לעיתים יהיה צורך במפגש ארוך יותר עד שעה או במפגש קצר יותר עד 30 דקות בהתאם לצרכי המטופל. לרוב יש צורך בסדרת מפגשים  ובהמשך לטיפול אחת לשבועיים שלושה על מנת לשמור על השגי הטיפול.
אחת התוצאות הרצויות בטיפול כזה היא ששרירים שהתכווצו ועם הזמן התקבעו, חוזרים לאורכם המקורי וכך חוזרים לפעול בצורה רציפה ואפקטיבית לאורך זמן, ללא כאבים, הקרנות או "נימול" שנגרמו כתוצאה מהכיווץ.

איך להתכונן לטיפול?

מומלץ להימנע מארוחה כבדה בסמוך לזמן הטיפול.

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, בדיקות שערכתם לאחרונה, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה.
כדי שהמטפל שלכם ידע איך לטפל בכם – הוא חייב להכיר אתכם.

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.