חשוב מאוד: להתחמם בהתחלה ולהתקרר בסוף.

פציעות ספורט עם העליה במודעות הקהל לחיוניות התנועה בחיי היומיום גדל והולך מספר האנשים העוסקים בספורט. העיסוק בספורט צריך להתבצע נכון אם זה ע"י הקדשת זמן של כ- 10 דקות לפעילות חימום והכנת המפרקים והשרירים לפעילות הגופנית ואם ע"י סיום הדרגתי של התרגיל. פעולת החימום משפרת את זרימת הדם לשרירים ולאיברים השונים ואת יכולת וטווח התנועה. עליית חום השריר ל- 38 מעלות צלזיוס, הופכת את השריר לפחות מתוח ומקטינה את סיכוייו להיפגע בזמן הפעילות. את סיום הפעילות מומלץ לבצע בצורה הדרגתית (קירור) כדי למנוע מצב של נפילת לחץ דם, סחרחורות ותחושה לא טובה. במהלך האטה הדרגתית זו נשמרת הפעילות הנמרצת של מחזור הדם אשר מסייעת לסלק שאריות של חומצת חלב הנוצרות בזמן הפעילות האינטנסיבית. חלק גדול מהעוסקים בספורט אינם מקפידים על חימום וקירור נאותים ונפגעים כתוצאה מכך. גם שימוש יתר מהווה סיבה נפוצה לפגיעות ספורט. פעילות גופנית המבוצעת למרות הופעת כאב או עייפות, רבה תגדיל את הסיכוי לפגיעה ותחמיר את המימדים של פגיעה קיימת. מכאן ברור שלכל אחד מאיתנו חשוב לבצע את סוג הפעילות המתאימה לו מי יותר אינטנסיבי ומי פחות.

רפואה משלימה לבריאות מושלמתלזימון תור לוחצים כאן >

 

הרפואה המשלימה יכולה להקל ולקצר את תהליך ההחלמה מפגיעות ספורט בשיטות שונות

 • הומאופתיה
 • דיקור סיני
 • צמחי מרפא
 • תזונה נכונה
 • הומוטוקסיקולוגיה
 • שיאצו
 • עיסוי סיני (טווינא)
 • פלדנקרייז

טיפול באמצעות הומאופתיה

  • ARNICA MONTANA – צמח הארניקה נחשב בהומאופתיה כטיפול המוביל והעיקרי לחבלות, מתיחות, נקעים, שברים ושטפי דם. שימוש מידי בארניקה בהכנה הומאופתית מקצר משמעותית את משך ההחלמה מפגיעות ספורט ואף גורם לספיגה מהירה יותר של שיטפי דם. באירופה התרופה שימושית מאוד אצל רופאי ספורט לטיפול גם בספורטאים מקצוענים. ארניקה משמשת בהומאופתיה גם למי שנפגע או נחבל בנסיבות אחרות כמו תאונות ולא רק במהלך פעילות ספורטיבית.

 

  • SYMPHYTUM –  צמח הסימפיטום מתאים לטיפול במתיחות שריר ובנקעים וכן בהקלה ובשיפור של איחוי שברים או פגיעה חזקה בעצם ללא שבר.

 

  • RUTA – צמח הרותה משמש בהומאופתיה להקלה על מתיחות שריר, נקעים, פגיעה בגידים ופגיעה בעיקר בקרסוליים.

 

  • LEDUM – צמח הגדל בביצות ומשמש בעיקר לטיפול בפגיעה מחפץ חד, נקעים ברגליים. התרופה ההומאופתית מקלה מאוד גם עקיצות יתושים בעיקר בילדים קטנים ובפעוטות המגיבים בצורה קשה יותר לעקיצות אלו.

 

  • AGNUS CASTUS – משמש להקלה על פגיעות כתוצאה מהרמת משקל כבד וכן לפציעות אצל מרימי משקולות.

 

  • NATRUM CARBONICUM – לאנשים הנוטים לסבול ממתיחת שרירים, גידים, נקעים לאחר כל פעילות גופנית גם אם מדובר בפעילות קלה יחסית.

ניתן גם להשתמש במשחות הומאופתיות לטיפול חיצוני המכילים ארניקה בשילוב עם חלק מהמרכיבים שהוזכרו.

טיפול באמצעות דיקור סיני

עפ"י תפיסתה של הרפואה הסינית קיימים בגוף ערוצים הנקראים מרידיאנים. בערוצים אלו זורמת אנרגית חיים (צ'י) אשר מזינה את האיברים השונים, שומרת על חום הגוף ועל הויטליות שלו. כל עוד הזרימה תקינה האדם יהיה בבריאות מלאה ברגע שנגרמת הפרעה בזרימה לאורך המרידיאנים תופיע מחלה המלווה בכאב. מצב של פגיעת ספורט או כל חבלה חריפה אחרת, נחשב על פי תפיסה זו כמצב של עצירה פתאומית של זרימת הצ'י לאורך המרידיאן והתוצאה היא כאב חזק מאוד לעיתים בלתי נסבל. פעולתו של הרופא המטפל בשיטה זו תהיה לנסות ולשחרר את החסימה ולהחזיר מחדש את התנועה לאורך המרידיאן, כתוצאה מכך תפחת רמת הכאב באופן משמעותי וקצב ההחלמה ישתפר גם הוא. קיימות נקודות דיקור ספציפיות לכל פגיעת ספורט וכן ניתן להשתמש בנקודות מקומיות מסביב לאיזור הפגיעה. הרופא הסיני ימליץ גם על תזונה לחיזוק צ'י המתבססת על ירקות כתומים כמו גזר, דלעת, בטטות וכד' כדי להגדיל את יכולת הריפוי העצמי של האורגניזם.

טיפול באמצעות שיאצו

טכניקת טיפול יפנית. משמעות השם שיאצו ביפנית היא לחץ בעזרת האצבעות (שי-אצבע אצו-לחץ). עצמת הלחץ משתנה בהתאם למטופל ולבעיה ממנה הוא סובל. העקרובות העומדים מאחורי השיטה מתבססים על עקרונות הרפואה הסינית, כלומר במצבים המאפיינים פגיעות ספורט תהיה הפרעה בזרימה או באיזון בין היין ליאנג. המטפל בשיאצו מזהה חוסרים או עודפים של כוחות אלו ופועל לאזן אותם בעזרת לחיצות ומניפולציות קלות לאורך המרדיאנים. הטיפול מסייע במתיחות שרירים, כאבי גב צוואר ברכיים ועוד.

טיפול באמצעות עיסוי סיני – טווי-נא

זוהי שיטת טיפול רפואית, המבוססת על הפילוסופיה הסינית המשמשת כבסיס לשאר שיטות הטיפול כמו הדיקור הסיני וצמחי מרפא. הטווי-נא מתבססת על טכניקות עיסוי שונות בדומה לפיזיותרפיה. אך בנוסף נעשה שימוש בנקודות הצובו שהן הנקודות הסיניות המיוחדות ודרכן ניתן להשפיע באופן אנרגטי על אזורים בגוף ועל תפקוד האיברים (לדוגמה: ניתן לטפל בכאב אקוטי בכתף על ידי נקודות רחוקות הנמצאות באיזור השוק, האמה ובגב ולאחר מכן לטפל בכתף עצמה). טכניקות הטיפול בטווי-נא דינמיות, עוצמת המגע משתנה מעיסוי שטחי, עדין ואיטי עד עיסוי עמוק, חזק ומהיר. יחוד הטיפול בטווי-נא הוא בטיפול בבעיות אורטופדיות החל מדלקות גידים דרך מצבים של כאבי גב, כתף קפואה, מרפק טניס, כאבי גב, כאבי צוואר / שכמות. הטווי-נא תעזור במיוחד כאשר יש מוגבלות בתנועה עם או בלי כאב.

טיפול באמצעות פלדנקרייז

בשיטת פלדנקרייז בוחנים הרגל תנועתי לא רק מהצד הברור והגלוי שלו דהיינו שרירים ומפרקים בתנועה, אלא גם מהצד הפחות גלוי דהיינו ארגון התנועה המודע שיש לאדם על מצבו בזמן התנועה. לעיתים קרובות ביותר מסתבר שמאחורי קשיים בתנועה, נטייה לפציעות ספורט וחבלות, הגבלות וכאבים מסוגים שונים מסתתרת תוכנית תנועתית לא טובה ומערכת דיווח תחושתית לא מדויקת. גם הרגל לא אופטימלי יכול לעבוד היטב זמן מה או אף עשרות שנים, עד שמצטברת שחיקה וכיווצי שרירים כרוניים, או עד שמתרחש משבר עקב עומס. לכל אדם הרגלים תנועתיים שונים שרכש לאורך השנים בהתאם לנסיון חייו, ולדמוי הגוף שלו. חלק מההרגלים טובים אבל חלקם מגבילים את האדם ואילו חלקם אף גורמים לו לכאב ונזק וזאת לעיתים מבלי שיהיה מודע לכך. לפיכך שיפור צורת התנועה, התוכנית שמאחוריה והשליטה בה פותר ומקל על בעיות שטיפול במרכיב אחד כמו שריר או עצם, לא יביא באותה מידה. למי מיועדת השיטה? שיפור יכולת הלימוד של התנועה מועילה לכולם הן לסובלים מכאבי גב, צוואר, מפרקים, ראש, לנוטים להיפצע בקלות והן למבקשים להגיע לביצוע שיא.

טיפול באמצעות צמחי מרפא

  • בצל – משמש ברפואה העממית לקומפרסים באיזורים של מתיחה או חבלה להקלה על כאב.

 

  • JUNIPERUS COMMUNIS – צמח לשימוש מקומי לאחר השלב החריף של פגיעת ספורט לקיצור משך ההחלמה.

 

  • מנטה- קומפרסים קרים של משרה מנטה מסייעים להקטנת הבצקת והכאב באיזור החבלה.

 

  • סרפד – להקלה על גרוי מקומי, מתחיחות, נקעים.

 

טיפול באמצעות תזונה

ההמלצות המוצעות ע"י הנטורופתים הם: מזונות עשירים בויטמין  E,A,C,  סידן ומגנזיום, כל החומרים הללו חשובים לתהליכי האנרגיה בתאי השריר וכן לשיקום רקמות חיבור.

טיפול באמצעות הומוטוקסיקולוגיה

הומוטוקסיקולוגיה מתבססת על שילוב סינרגיסטי (חיזוק הדדי) של תרופות הומאופתיות לקבלת טווח פעולה רחב בפגיעות ספורט. בשיטה זו משתמשים גם באנזימים שונים בצורתם ההומאופתית לשיפור המטבוליזם בתאי השריר כדי למנוע נטייה לפגיעות ספורט. השיטה שימושית מאוד באירופה לטיפול בספורטאים מיקצוענים בכל התחומים. לסיכום, שיטות שונות ברפואה המשלימה יכולות לסייע מאוד להקלה במצבים של פציעות או פגיעות כתוצאה מפעילות גופנית ובכך לקצר את תקופת ההחלמה ואף לצמצם את עצמת הכאבים.

מה הבעיה? יש כללית רפואה משלימה!

אם נפצעתם במהלך הפעילות הספורטיבית, זיכרו כי לקוחות כללית יכולים להגיע לפגישה אצל רופא MD אשר מתמחה גם ברפואה משלימה, שם יקבלו ייעוץ בטיפולים המתאימים לבעיותיהם, בחינם. פגישת הייעוץ היא הצעד הראשון בכל טיפול משלים אחראי ומקיף ומאפשרת לרופא המייעץ לבחון כל מקרה לגופו ולהתוות עבור המטופל תוכנית טיפולים אישית המותאמת בדיוק  למצבו.