כאבי בטן גזים לילדים אין כמעט הורה שיכול לברוח מהמצב הזה, התינוק שרק הגיע לעולם לפני כמה שבועות  ומערכת העיכול שלו עוד לא מפותחת מספיק, סובל מגזים או מבטן קשיחה. הוא מתחיל להתכווץ, בוכה ורוטן הרבה ומשדר להורים כל הזמן – "לא נוח לי".

מה זה כאבי בטן "קוליק"?

ברפואה קוראים לזה "קוליק", הצטברות של גזים במערכת העיכול, הם מקשים על העיכול של המזון ובעיקר יוצרים כאבים ואי-נוחות. זה יכול לקרות מגיל שבועיים לערך ועד גיל 4-3 חודשים. הבעיה שזה לא רק מפריע לתינוק האומלל, אלא גם להורים ולשגרה בבית, הם ישנים פחות, מתוסכלים, לפעמים עד אובדי עצות. למרות מאמצים ניכרים לרדת לשורש הבעיה עדיין לא נמצא גורם ברור שמסביר את התופעה. אחת הסיבות האפשריות היא שמערכת העיכול עדיין לא בשלה, וישנה בעיה בייצור אנזימי העיכול, כך שהמזון שנכנס אל מערכת העיכול תוסס ויוצר גזים הגורמים לכאב הבטן ואי-הנוחות. אם הכאבים נמשכים כדאי לגשת לרופא ילדים על מנת לשלול בעיות אחרות כמו: אי סבילות ללקטוז, בקע, זיהום ועוד.

רפואה משלימה וקוליק

הרפואה המשלימה מנסה להסתכל על הילד ועל המצב בראייה הוליסטית, ומבינה שלתינוק לוקח זמן להשיג שליטה מלאה על הגוף שלו, וצריך לעזור לו להקל על התופעות וללמד את הגוף שלו כיצד לתפעל נכון. אבל אילו טיפולים משלימים יכולים לתת מענה לתופעות של קוליק? למרות שמדובר על תופעה נפוצה מאוד עם תסמינים כמעט זהים, ברפואה משלימה הכי נכון להתאים את הטיפול באופן אישי לכל תינוק, על המאפיינים המיוחדים שלו ועל מה שהטיפולים יוכלו להעניק לו. הרופאים שלנו בנו תוכניות טיפול לילדים שנותנות מענה לכל מצב רפואי, תוכלו להתרשם מהן כאן. ואנחנו הכי ממליצים להתייעץ אונליין עם רופא שלנו ולבנות את תוכנית הטיפול שהכי תתאים לתינוק שלכם ותרגיע גם אתכם על הדרך.

רוב המטופלים באוסטאופתיה מרגישים שיפור אחרי טיפול אחדלזימון תור לוחצים כאן >

 

הומאופתיה לקוליק

הטיפול במקרים האלה מנסה להתסכל על התינוק כמכלול ולא מתמקד דווקא בבטן שלו או במערכת העיכול. למה? כי לפי ההומאופתיה קוליק יכול להיות ביטוי של חוסר איזון או הרמוניה בגוף. לכן, המטפל יציע לתינוק תרופות הומאופתיות שמנסות להשיג או להחזיר את האיזון הזה על בסיס צמחים כמו קמומיל. תרופה כזאת היא גם בטוחה לשימוש בכל גיל כי היא מהולה ומכילה כמות קטנה מאוד של חומר פעיל. לקמומיל עליו דיברנו יש יכולות מרגיעות, מקלות וממתנות לתסמינים של הקוליק, ייתכן שהמטפל גם יציע לאם המניקה לשתות חליטת קמומיל כדי להעביר את הסגולות האלה לתינוק. כמו קמומיל יש חומרים רבים אחרים, הנה כמה דוגמאות שאולי לא יגידו לכם הרבה: כף הזאב או COLOCYNTHIS ועוד. תמיד טוב להתייעץ עם המטפל ולהבין מה הכי יעיל ונכון בעבורכם. במקרים רבים המטפלים שלנו ייעזרו בעיקרון המנחה בהומאופתיה שנקרא "דומה בדומה מרפא" שלפיו דווקא חומר או מזון שיכול לגרום להופעה של תסמיני קוליק בתינוקות וילדים מסוגל גם לרפא את התסמינים האלה למשל אבטיח הפקועה, צמח שיכול לגרום לשלשול וכאבי בטן מקל כאשר נוטלים אותו כתרופה הומאופתית.

רפלקסולוגיה לקוליק

לפי התפיסה ברפלקסולוגיה, כל הגוף של התינוק וכל מערכות הגוף שלו משתקפות בכפות הרגליים. חלק מסוים מהרגל (באיזור קשת של כף הרגל) משקף את מערכת העיכול. הרפלקסולוג יבצע עיסוי באזור הזה של כף הרגל, יפעיל לחץ בכמה נקודות וינסה כך לשפר את הפעילות של מערכת העיכול ואת התנועה של המזון בבטן.

עיסוי תינוקות לקוליק

נשמע פשוט נכון? אבל עיסוי יכול להביא לתוצאות טובות אם עושים אותו בצורה מקצועית. כאשר באים לטפל בתופעות של קוליק מבצעים לרוב עיסוי בגב ובבטן של הילד בתוספת הדרכה להורים איך לבצע עיסויים גם בבית.

נטורופתיה לקוליק

כאן המיקוד הוא דווקא בטיפול או סיוע לאם המניקה יותר מאשר לתינוק הסובל. זה לא סוד שהמזון שהאימא אוכלת משפיע בסופו של דבר על התינוק שלה, יש לנו אפילו כמה הצעות מאוד ספציפיות בנושא. הנטרופתים שלנו יתרכזו בהדרכה על התזונה והשתייה הכי נכונה למצב של גזים, כאבי בטן או קוליק, ויעזרו לראות כל מה שצריך לשפר.

אוסטאופתיה לקוליק

גם פה מדובר על סוג מאוד מסוים של עיסוי, אלא שהוא יכול להתמקד דווקא בראש של הילד. האוסטאופת יאבחן תחילה את המצב – הוא יתשאל את ההורים על תהליך הלידה, כי תינוקות שעוברים בתעלת הלידה במשך זמן ממושך, או שחוו מצוקות במהלך הלידה יכולים לסבול מחוסר איזון למשל בשרירים או ברקמות שעוטפות אותן (נקראות פסיות), או אפילו בגידים. אחר כך הוא ינסה לגלות איפה קיים חוסר האיזון הזה ואז יבצע את הטיפול הקרניוסקרלי שיחזיר את האיזון, רוצים בעברית? טיפול קרניוסקרלי משמעותו טיפול במגע שמנסה לאזן את התזוזה של נוזל המוח ועמוד השדרה כדי לחזק את הגוף.

עשו זאת בעצמכם

טיפ לסיום – אופיר רפאלוב, רכז תחום אוסטאופתיה בכללית רפואה משלימה ממליץ על טיפול שאפשר לבצע בעצמכם בבית: כשהתינוק רגיש במערכת העיכול ובפרט במעי, אפשר לנסות לסייע לו באמצעות תנועה מאוד עדינה של ליטוף בגב מהחלק התחתון של הגב לכיוון הראש. אם תעשו כך תוכלו לעזור לתינוק להסיר את המתח משרירי זוקפי הגב המשפעים על התנועה ועל מערכת העצבים הקשורה למערכת העיכול הסימפטית הנמצאת במרכז הגב, והפאראסימפטית שנמצאת בחלק העליון של הגב. חשוב לציין, כי יש להימנע מטפיחות על הגב, מכיוון שזה מצב שמגביר את רפלקס ההקאה, מחמיר את עוויתות המעי ועלול לגרום גם לכאבי בטן שלא ירפו.