המתח או הסטרס נמצא כמעט בכל שלב בחיים שלנו – אנחנו מתבקשים להצליח בגן ובלימודים, להיות מקובלים חברתית, לעבור את הצבא בשלום, ואז זה הולך ומתגבר – צריך להצליח בריבוי המשימות בעבודה, בזוגיות ויותר מהכל עם הילדים. ועוד לא אמרנו מילה על הפקקים בכביש…

הגוף שלנו, באופן לא מפתיע, מגיב לכל המתח הזה. לפעמים כשהמתח "גדול עליו" הוא יכול לגרום להתפרצות של מחלות במערכת העיכול. הרפואה המשלימה מסתכלת בראייה הוליסטית (כוללת) על האדם, ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי שלנו, מסביר כי המתח שנאגר בראש או במחשבות שלנו יורד בסופו של דבר אל הבטן ומערכת העיכול והתוצאה יכולה להיות שיבוש של הפעילות התקינה של מערכת העיכול עד התפרצות של מחלות מעיים כמו קרוהן וקוליטיס. מה עושים? יש כמה פתרונות.

כמה מילים על קרוהן וקוליטיס

 

מלבד העובדה שהשמות של שתי המחלות האלה מתחילות באותה האות, הן די דומות זו לזו ומופיעות לרוב בין הגילאים 15 ל-30. הקוליטיס היא מחלה שבה נוצרת דלקת ברירית שעוטפת את המעי הגס וגורמת לפצעים (כיבים) שטחיים, אלה אמנם לא חודרים לשכבות העמוקות של דופן המעי אבל יכולים לגרום לאי-נוחות ולכאב ואפילו להעלות את הסיכון לסרטן. גם הקרוהן היא מחלת מעי דלקתית, אלא שהיא כן חודרת גם לשכבות העמוקות של דופן המעי ועלולה ליצור חיבורים לא טבעיים בין לולאות המעי, או בין המעי לבין איברים אחרים (פיסטולות).

מדובר בשתי מחלות אוטואימוניות שבהן למעשה הגוף כמו תוקף את עצמו, ואם נחזור להקדמה שלנו, הרי שהסטרס מהראש ירד למערכת העיכול, מערכת החיסון שלנו מזהה אותו כסכנה ותוקפת אותו ואז נוצרת דלקת באזור המעי.

לשתי המחלות תסמינים לא נעימים (לפעמים בלשון המעטה), והם מפריעים לחולים לקיים שגרת חיים נוחה. מי שמתמודד עם קרוהן או קוליטיס יכול לסבול מתופעות כמו: שלשול, חולשה, עייפות וכאבי בטן. דרגת החומרה של התופעות משתנה ממצבים קלים המגיבים היטב לטיפול בתרופות ודיאטה ועד למקרים חמורים יותר, שמחייבים אשפוז או התערבות כירורגית, ורבים מחולי הקרוהן מוצאים את עצמם באשפוז בבית החולים, לפחות בשלבים הראשונים של גילוי המחלה והדרכים להתמודד איתה.

אז איך הרפואה המשלימה יכולה לסייע ולהקל על החולים?

 

טוב ששאלתם! כמו שהסברנו, הרפואה המשלימה מסתכלת על האדם בראייה הוליסטית ומבינה שהמחלות האלה הן תוצאה של המתח שירד אל אזור מערכת העיכול וגרם לגוף להגיב אליו. הנה כמה פתרונות ושיטות כדי להתמודד עם המצב החדש:

  • נטורופתיה: אפשר להקל על החולים בצמחי מרפא ובתזונה נכונה. קודם כל כדאי להימנע ממזונות תעשייתיים ומעודדי דלקת כמו קמח לבן וסוכר, אלכוהול וקפאין, מזון חריף וטבק שנחשבים למעודדים גירוי של רירית המעי, אחר כך מומלץ להגביר את השימוש בצמחי המרפא כמו כורכום או קמומיל שיש להם השפעה מקלה על מערכת העיכול (פה למטה יש פירוט נרחב על צמחי המרפא).

למי שסובל משלשולים יש בעיה נוספת – בעקבות הישיבות התכופות בשירותים מאבדים הרבה מ"החיידקים הטובים" במעיים ולכן מומלץ מומלץ להיעזר בכמוסות טבעיות המכילות את אותם חיידקים טובים בריכוז גבוה. בנוןסף יש להקפיד לשתות הרבה על מנת לשמור על מאזן נוזלים תקין ולאכול מזונות שעוזרים להאט את פעילות המעיים כמו אורז, צנימים ואבקת חרובים.
טיפול בצמחים: הנטורופת נוהג להוסיף לחלק מהמטופלים כמוסות או טיפות צמחים בעלי השפעה מרגיעה כמו קמומיל, סקוטלריה (המשתייך למשפחת המנטה), ולעיתים גם המנטה עצמה, המתאפיינת בהרגעה ובהרגעת גזים, גם צמח שוש קירח (ליקריץ) יכול להואיל. חומרים נוספים שיכולים לסייע בצמצום הדלקת הם חומצות שומן מסוג אומגה 3. בנוסף, ניתן לצרוך חומצת אמינו מסוג גלוטמין, שיכולה לסייע בבניית רירית המעי וגם היא מומלצת בחלק מהמקרים.

  • היפנוזה רפואית: שוב אנחנו חוזרים אל ההסתכלות ההוליסטית. חשוב להסביר כי אנחנו לא מרדימים את המטופל או הופכים אותו ל"זומבי", מה שעושים בטיפול הוא היפנוזה – מעין דמיון מודרך כדי להתמודד עם טראומות שלא טופלו בצורה מעמיקה ויסודית, ושקעו פיזית אל הגוף ושם הן יכולות ליצור מצבי מחלה שונים, כמו קרוהן וקוליטיס. אם עברתם טראומה או שאתם חווים רמות גבוהות של מתח לאורך זמן, מומלץ מאוד לפנות לטיפול בעזרת היפנוזה.

 

  • ביופידבק: שיטה שיודעת לנצל את היכולות של המוח שלנו ועוזרת למטופלים ללמוד לשלוט ולמתן את המתחים ב-10 מפגשים שבהם עוברים את התהליך. היתרון הגדול כאן הוא שבסיום הטיפול אפשר ליישם את מה שלמדנו בכל דבר דבר בחיים וכמובן גם בהתמודדות עם המחלה.

 

רגע לפני שמסיימים, חשוב לנו לציין כי הטיפול ברפואה משלימה בקרוהן ובקוליטיס נעשה במקביל לטיפול הרגיל ולא במקומו, ועכשיו אפשר לסיים בחדשות טובות: אפשר להשיג הקלה בטיפול אינטנסיבי של כחודש-חודש וחצי, וחשוב מאוד להמשיך את הטיפול גם בזמני "רמיסיה" בהם המחלה "רדומה" כי הרפואה המשלימה יודעת להאריך את התקופות האלה בצורה משמעותית.