ריפלוקס אצל תינוקות

לפני שנסביר מה זה בכלל ריפלוקס, נתחיל בלהרגיע – אנחנו מדברים על תהליך פיזיולוגי שקורה לכולם אפילו יותר מפעם אחת ביום. זה קורה למבוגרים, לילדים ובעיקר לתינוקות.

אז מה זה רפלוקס?

בכניסה לקיבה שלנו יש שריר שנראה כמו טבעת, קוראים לו "הסוגר התחתון של הוושט" או LES. זה שריר חד-כיווני וסגור בדרך כלל, ששומר שתוכן הקיבה שלנו לא יעבור לוושט ולדרכי הנשימה. אלא שבדקות שלאחר הארוחה או במצבים אחרים כמו שחרור של גזים מהפה או הקאה, השריר הזה יכול להישאר קצת פתוח וחלק מהמזון או החומצות שיש בקיבה מצליחים לעלות חזרה ויוצרים תחושה לא נעימה בכלל של צרבת בחזה ובגרון. כאשר התופעה הזאת של החומצות שעוברות מהקיבה חזרה מעלה אל הוושט חוזרת על עצמה יותר מפעמיים בשבוע, ייתכן שמדובר במחלת ההחזר הוושטי (GERD), או בשם שרובנו מכירים "ריפלוקס". מה ההבדל בין ריפלוקס לצרבת? מי שסובל מצרבת יודע לספר על תחושה של בעירה, כאב או אי-נוחות באזור החזה, לכל "הכיף" הזה מתלווה גם טעם מר או חמוץ באזור הגרון והפה. אבל צרבת היא רק אחד הסימפטומים של ריפלוקס, ולא כל מי שסובל מריפלוקס יחווה אותה. מי סובל מריפלוקס? כולם. הריפלוקס יכול להופיע בכל גיל, הוא יכול לבוא, ללכת ושוב לחזור, אבל אצל תינוקות הוא נפוץ יותר. הנה קצת מספרים: מחקרים מראים כי כ-7% מהילדים בגילאי בית הספר ו-8% מהמתבגרים סובלים מתסמינים של ריפלוקס , ואצל מבוגרים זה אפילו נפוץ יותר – כמעט 20% דיווחו כי חוו סימפטומים של התופעה הזאת לפחות פעם בשבוע…

דיקור יכול לעזור גם לך!לפרטים וזימון תור לוחצים כאן >

 

ריפלוקס אצל תינוקות

רוב התינוקות ברמה כזאת או אחרת סובלים מהתופעה מפני שכמו הרבה איברים אחרים אצל תינוקות, גם שריר ה-LES שנמצא בין הוושט לקיבה עדיין לא מפותח מספיק, ולכן מאפשר לתכולה של הקיבה לעלות למעלה. עם הזמן השריר הזה יתפתח ויאפשר תנועה רק בכיוון הנכון, ואז הפליטות ייפסקו. רופאים וחוקרים מסבירים כי מעבר למצב שכיבה לאחר שאוכלים או אכילה של מזון במצב נוזלי נחשבים למעודדים של ריפלוקס, אבל לא באמת ניתן להימנע מהם בגילאים האלה. החדשות הטובות – עד גיל 9 חודשים הריפלוקס פוחת משמעותית ועד גיל שנה וחצי זה עובר כמעט לגמרי, כאמור לעיתים הוא עלול לשוב ולבקר אותנו במהלך החיים הבוגרים. תינוקות הסובלים מהתופעה נוטים לפלוט כמות מוגברת של אוכל , זה גם לא נעים לתינוק כמובן, ויכול לגרום כאב ראש גם להורים החרדים. אך לפני שנלחצים שימו לב: מכיוון שרוב התינוקות פולטים מעט לאחר האוכל, ברוב המקרים לא מדובר בסיבה לדאגה, את הנורה האדומה מדליקים רק במקרים חריגים כמו כמות או תדירות גדולים של פליטות (לפעמים זה כבר ממש הקאות), צבע עכור, בעיות בעלייה במשקל, כשהתינוק מאוד לא רגוע בעיקר אחרי ארוחות ועוד. בכל מקרה תמיד אפשר להתייעץ עם רופא הילדים.

איך מטפלים בריפלוקס אצל תינוקות

לרפואה המשלימה יש כל מיני פתרונות, גם אם הרופא עדיין לא אבחן כי מדובר בריפלוקס אפשר להשיג הקלה בתופעות ובאי-הנוחות עם טיפולים כמו אוסתאופתיה, תזונה ודיקור סיני. חלק מהטיפולים יוכלו לרדת גם לשורש הבעיה, להבין מה גורם לרפלוקס או לאי-הנוחות ולטפל בהם. ובכל מקרה חשוב לציין שמדובר בטיפולים בטוחים ולא מזיקים.

  • דיקור סיניהסינים שאוהבים להקדים את העולם המערבי, הציעו טיפול בדיקור כבר לפני אלפי שנים כדי לטפל בתסמינים של תפקודי קיבה ומעיים. יש גם מחקרים שהוכיחו כי הטיפול בדיקור סיני מצליח לשפר את התפקוד של שריר ה-LES והכמות של חומצות הקיבה שעוברת לוושט ירדה מאוד . מחקרים נוספים הראו שדיקור סיני מסייע גם להפחית בחילות והקאות, ומזרז את פעולת המעיים. למה זה כדאי? מאיפה נתחיל – קודם כל הוא מתאים לכל הגילאים, הוא יעיל מאוד בתינוקות ומקל בזמן קצר על התסמינים של ריפלוקס ואין לו תופעות לוואי. וזה עוד לפני המחיר, לקוחות כללית מושלם ופלטינום זכאים להנחה נוספת וישלמו רק 109 ש"ח לטיפול.

 

  • אוסטאופתיהאם אתם לא מחפשים רק להיפטר מהתסמינים, אלא רוצים לאתר את מה שגורם להם כדאי לפנות לטיפול באוסטאופתיה. המטפלים שלנו משתמשים בשיטת טיפול "קרניו-סקראל" שמשחררת את מערכת העצבים המרכזית של הילד ומשפיעה גם מכנית וגם נוירולוגית על הריפלוקס עד כדי שמנטרלת אותו. אנחנו כמובן עושים את זה בצורה עדינה מאוד שמתאימה לטיפול בילדים וכמובן גם בתינוקות. הטיפול האוסטאופתי יחד עם הנחיות שאנחנו נותנים להורים על טכניקות פשוטות שהם יכולים לעשות בבית, מביא לרוב לשיפור משמעותי בחוסר נוחות, הבכי והצרחות תוך זמן קצר. בטיפול בתינוקות, אנחנו מצפים בדרך כלל לתגובה יחסית מהירה וכבר לאחר טיפול אחד או שלושה נצפה לראות שינוי לטובה.

 אתם לא בטוחים בקשר לטיפול? בואו להתייעץ עם הרופאים שלנו – במרפאה או אונליין ובררו על הטיפול שהכי יתאים לכם או לתינוק שלכם.