מה זו רפלקסולוגיה ?

הרפלקסולוגיה מתבססת על העיקרון כי כפות הרגליים והידיים משקפות (Reflects) את גוף האדם על מערכותיו השונות וכי יש בהם אזורים מייצגים לכל איבר וחלק בגוף, דרכם ניתן לאבחן ולטפל במצבי חולי שונים.
מגע במרכזי התחושה השונים ועיסוי נכון של כפות הרגליים, יגרום להן להעביר אותות חשמליים לאיברי ומערכות המטרה השונים וישפיע עליהם לפעול בצורה טובה יותר.

השיטה המקובלת בימינו פותחה בתחילה המאה ה-20 על ידי ד"ר ויליאם פיצג'רלד, רופא א.א.ג, תוך שילוב תיאוריות מזרחיות ומערביות והתנסות קלינית ממושכת.
אך עם זאת עדויות לאבחון וטיפול דרך כפות הרגליים קיימות כבר מן העת העתיקה במצרים, סין והודו. עושה רושם שכבר אז מטפלים הבינו כי בכפות הרגליים שלנו ישנה מפה לשאר חלקי הגוף.

במהלך השנים בוצע מיפוי מלא של כפות הרגליים והידיים ומוקמו בהם האזורים השונים המשפעים על איברים או מערכות בגוף. הרפלקסולוג תוך לחיצה ועיסוי של כפות הרגליים יכול גם לאבחן את הבעיה וגם לטפל בה – באותו הזמן.

לאילו מצבים יכול לסייע?

  • חולשה
  • עייפות
  • גזים וקשיי עיכול בתינוקות
  • כאבי מחזור ומחזור לא סדיר
  • מצבי סטרס ולחצים
  • כאבי ראש
  • בעיות שלד ושרירים
  • ועוד

מה קורה במהלך הטיפול?

בתחילת הטיפול המטפל יבצע אבחון באמצעות התבוננות, לחיצות, מישוש, הנעה ועיסוי המקום המבוקש ברגל (בעיקר בכף הרגל אך לעיתים גם בשוק הרגל ובכף היד). האבחון נעשה כאשר אנו מגלים נקודות רגישות או נוקשות בכפות הרגליים. ניתן ע"י כך לזהות אזורים או מערכות רגישות בגוף. לדוגמא: אצל אדם הסובל מעצירות כרונית יבוא הדבר לביטוי באזור המעי הגס הממוקם בקשת כף הרגל.

לאחר שימצא את האיזורים שדורשים טיפול, יחל המטפל בסדרה פעולות הכוללת לחיצות, עיסוי ומתיחות קלות של כפות הרגלים. טיפול רפלקסולוגי יביא לתגובה עצבית ואנרגטית בכל הגוף, שתעורר תהליכי ריפוי טבעיים ותקל על המטופל במצבים שונים של כאבים ובעיות אחרות.

לעיסוי בכף הרגל ישנו אפקט נעים מאוד ומרגיע והוא מומלץ מאוד לאנשים החשופים למתח רב בעבודה או בלימודים גם אם אינם סובלים מבעיות גופניות כלשהן. הטיפול יטיב עם חולשות ועייפות המטופל וישפר את החיוניות בו בצורה ניכרת.
כמו כן רפלקסולוגיה מומלצת מאוד לתינוקות, למשל כטיפול בבעיות גזים ועצירויות: עיסוי קל ועדין של אזור כף הרגל האחראי על מערכת העיכול מביא להקלה כמעט מיידית בכאב התינוק.

כל מפגש אורך עד 45 דקות. הטיפול אינו כואב כלל, אלא להיפך הוא מפנק ומרגיע. אך עם זאת לפעמים ישנם אזורים שקצת יותר רגישים למגע (מידת הרגישות משתנה בין מטופל למטופל).

איך להתכונן לטיפול?

אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם.

במידה ומדובר בטיפול המשך – חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי עוד לפני תחילת הטיפול.