אלרגיה – טיפול ברפואה משלימה

אלפי אנשים בישראל ובעולם סובלים מידי שנה מתסמיני אלרגיה בתקופת האביב. אף נוזל, עיניים דומעות, גרדת וגירויים בעור ולעיתים אף תופעות אסמטיות. מדובר כמובן באלרגיים שביננו המהווים יותר מחמישית מהאוכלוסייה, לקבוצה זו האביב מהווה סבל אמיתי.

ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"

אלרגיה היא תגובת הגוף לחומר הקרוי אלרגן (גורם אלרגיה), המצוי במזונות מסוימים, צמחים, תרופות, אבקנים, שערות בעלי חיים וכמעט כל דבר שנמצא מסביבנו. אצל הסובלים מאלרגיה מערכת החיסון מתייחסת לחומרים אלו כאילו היו פולשים זרים המסוכנים לגוף והתגובה אליהם מתבצעת בהתאם ובמלא העוצמה, תוך שחרור של חומרים שונים בגוף, ביניהם חומר הנקרא היסטמין, הגורמים לתגובה דלקתית. התוצאה היא הופעת תסמינים של  אלרגיה כגון: קדחת השחת המתבטאת בנזלת שקופה, עיטושים מרובים, גרד בחך ובאף, התפתחות פוליפים באף, ועד אסטמה המאופיינת בקוצר נשימה, צפצופים, ושיעול. לעיתים התופעות מופיעות בצורה של סרפדת (URTICARIA) המתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על העור. הטיפול המקובל כיום ברפואה הם בעיקר חומרים  אנטי הסטמינים  או אנטי דלקתיים. טיפול זה אינו מונע את המחלה אך מטפל ביעילות בסימפטומים.

את תופעות האלרגיה לא ניתן למנוע לחלוטין, אך אפשר לנקוט מספר צעדי מניעה כדי לצמצמן:

  • מומלץ לצמצם את  השהות מחוץ לחדרים.
  • רצוי להתקין מערכת מיזוג אויר המצוידת במסננים מתאימים לקליטת אבקנים.
  • בחיק הטבע, רצוי להימנע משהות בקרבת עצי אורן, זית ופקאן או צמחים אליהם ידוע כי ישנה רגישות.
  • תזונה- רצוי להימנע מצריכת בוטנים, סוכר ,חלב ניגר ,שוקו ומעדני חלב ממותקים במצבים בהם קיימת ליחה ממקור לא ברור.

אלרגיה  טיפול ברפואה משלימה:

ניתן לטפל באלרגיה באמצעות נטילת תוספי מזון מסוימים:

  • ויטמין c – התורם להגברת הפעילות של מערכת החיסון.
  • סקוטלריה – צמח אנטי אלרגי שמייצב את תאי הפיטום.
  • סרפד– נמצא יעיל  לטיפול בתופעות אלרגיות ובמיוחד לקדחת השחת, וסרפדת.
  • אכינציאה – תורם לייצוב מערכת החיסון.

אחד מסוגי הטיפול היעילים באלרגיות הוא ההומאופתיה:

ההומאופתיה הינה שיטת טיפול המתבססת על עיקרון "הדומה בדומה ירפא" כלומר כדי לטפל באלרגיות, עלינו לתת חומר הגורם לאנשים בריאים תופעות הדומות לתופעות האלרגיה. הניסיון היומיומי בטיפול בתופעות אלו בעזרת תרופה הומאופתית בשם ALLIUM CEPA  המבוססת על בצל, מקל מהר מאוד על תסמיני האלרגיה ביעילות שאינה נופלת מתרופות אנטי היסטמיניות. צמח נוסף המשמש כתרופה הומאופתית לטיפול בקדחת השחת נקרא EUPHRASIA, צמח זה יעיל לטיפול במצב המתאפיין בעיטושים מרובים, נזלת מימית, גירוי וגרד בעיניים.

שיטת טיפול נוספת ויעילה היא ההומוטוקסיקולוגיה:

שיטת ההומוטוקסיקולוגיה גורסת כי הצטברות של פסולת ורעלים בגוף כתוצאה מתזונה לא נכונה, מזהמים שונים באוויר ובמזון ,שתייה לא מספקת וחיים במתח מתמשך, מסייעים להיווצרות תנאים למחלות שונות ביניהן אלרגיות. לתזונה נכונה יש בהחלט תפקיד חשוב במניעה ובצמצום התופעות. שימוש בנוסחאות ייחודיות  למצבי אלרגיה של צמחים וחומרים הומאופתיים יכול לסייע מאוד מומלץ בדרך כלל להקטין מזונות המעודדים ייצור חומצה ארכידונית כמו בשר אדום ובוטנים. החומצה הארכידונית היא חומר מפתח בתהליך האלרגי דלקתי ולכן ככל שמקורות החומר מהמזון קטנים, כך יש יותר סיכוי לצמצם את עוצמת האלרגיה. רצוי לצמצם צריכת סוכר אשר לעיתים קרובות מעמיס עבודת יתר על איברים שונים בגוף כמו כבד ולבלב וכן מקשה על פעילותה של מערכת החיסון.

טיפול נטורופתי באלרגיות:

לפי שיטת הנטורופתיה מומלץ לכלול במזון ירקות עליים וירקות כתומים. לסובלים מקור ועייפות בנוסף לתופעות האלרגיות, כדאי להוסיף לתזונה: כרוב, ג'ינג'ר, סלק ובצל וכן לאכול ארוחות חמות לפחות פעמיים ביום. יש לשים לב לא לצרוך מזונות המכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל במיוחד הצבע טרטרזין הידוע ביכולת האלרגנית שלו. מומלץ  לאכול בשעות סבירות ובנחת ולא לבצע פעילויות נוספות כמו צפיה במסך ,שיחה בטלפון או קריאת עיתון בזמן הארוחה. פעילויות אלו מחלישות את המטבוליזם האנרגטי של הגוף ומאפשרות התפרצות או החמרת האלרגיות  מנקודת מבטה של הרפואה הסינית.