כאבים אורתופדיים

כולנו חווים כאב מדי פעם, אולם כ־30% מבני האדם סובלים מכאב כרוני בלתי פוסק. לא תמיד ניתן להעלים כאב כרוני, אבל הרפואה המשלימה מציעה מגוון רחב של טיפולים שמקלים משמעותית.

צוות רופאי כללית משלימה

כאב הוא הסיבה הראשונית והשכיחה ביותר הגורמת לאנשים לפנות לרופא. זה יכול להיות כאב בטן, כאב גב, כאב ראש, כאבים אורתופדיים, כאב בעקבות פציעה או מחלה. אם הכאב מינורי שאפשר לעמוד בו, אנו נוטים כמעט תמיד להתעלם ממנו או ממתינים שיחלוף. רק כשהוא מתגבר, מתמשך ומגיע לרמות שקשה לעמוד בהן – אנחנו פונים לבירור רפואי. אלא שהכאב הוא לא רק משהו שנועד להציק לנו, כאב הוא נורת אזהרה שמשמשת סימן מקדים ומתריע מפני נזקים שעלולים לפגוע בגוף.

מה זה?

כאב כרוני מוגדר ככאב שנמשך יותר משלושה חודשים ברציפות באותו מקום. 20%־30% מהאוכלוסייה סובלים מכאב כרוני, ובהם 10% סובלים מכאב בגב התחתון – הכאב הנפוץ ביותר.

מהם התסמינים?

כאב הוא תסמין. אבל ראוי לציין שכאב גורם לשרשרת של תגובות חרדה, אי שקט, עלייה בלחץ הדם, דופק מהיר ועליה בהורמוני סטרס. שכיחות הדיכאון באנשים עם כאב ממושך היא פי שלושה מהממוצע באוכלוסיה. הקשר הוא דו־צדדי – הדיכאון מעצים את הכאב, והכאב את הדיכאון.

ממה זה נגרם?

הסיבות לכאב נחלקות לשניים:

  • מקרים שבהם ניתן לאתר את מקור הכאב: בלט, פריצת דיסק, כאבי שיניים, שרירים תפוסים וכדומה. במקרים אלה, ברגע שנפתור את מקור הבעיה – נפתור בדרך כלל גם את הכאב.
  • מקרים שבהם לא ניתן לאתר את מוקד הכאב: כאבי מחזור, כאבים נוירולוגיים שנובעים מפגיעה בעצבים במחלות כמו סוכרת ופיברומיאלגיה או על רקע דלקות פרקים, כאבים אחרי טראומה כמו ניתוח או אחרי תאונות דרכים. אפילו עצבים שנתפרים בעת ניתוח, עלולים לגרום כאב לכל החיים.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

משככי כאבים, ובמקרים קשים, חסימה של תחושת הכאב באזור הפריפרי, כלומר: הזרקות מקומיות במרכזי מערכת העצבים כדי להרדים את העצב התחושתי למספר חודשים. נוסף על כך, מטפלים כיום בכאבים בתרופות שונות ממשפחת ה"אופיאטים" – מורפיום ואופיום, שמשפיעים על מרכז הכאב, בתרופות  נגד אפילפסיה – שמאטות את פעילות מערכת העצבים ובתרופות נגד דיכאון שמעמעמות את עוצמת הכאבים ומשפרות את מצב הרוח ואת החוסן הנפשי.

טיפולים נוספים: טיפול בחשמל באמצעות מכשירים שפועלים בקרבת עמוד השדרה והמוח, גלי רדיו והשתלת אלקטרודות.

מהו הטיפול המשלים?

דיקור סיני

כאב, על פי הסינים, נוצר במקום שבו קיימת הפרעה לזרימה התקינה של ה"צ'י", אנרגיית החיים. הטיפול בדיקור היה הטיפול המשלים הראשון שהוכנס כבר בשנות ה-70' למרפאות הכאב בבתי החולים בארץ בשל יעילותו הגבוהה והמוכחת. הטיפול מבוסס על דיקור במחטים עדינות בנקודות מפתח על פני המרידיאנים, ערוצי האנרגיה בגוף. מאחר שכל מרידיאן קשור לאיבר או למערכת, בעיות באותו איבר יורגשו במרידיאן שקשור אליו.  באמצעות הדיקור מורגשת השפעה מקלה על כאבים הקשורים לאיברים הפנימיים ומערכת העצבים. הדיקור יעיל במקרים של כאבים כרוניים מסוגים שונים, כאבי גב, כאבי מפרקים, כאבי גפיים וכאבים נוירולוגים על רקע טראומה. יתרונו בכך שאין תופעות לוואי ואפשר להמשיך עימו לזמן בלתי מוגבל, מה שאי אפשר לעשות עם תרופות. לדיקור גם אפקט אנטי דלקתי, ולכן הוא יכול לטפל גם בבעיה עצמה במקרים של דלקת בעקבות פריצת דיסק, דלקות זיהומיות וכד'.

רפלקסולוגיה

שיטה יעילה המשמשת תחליף למי שחוששים ממחטים. הטיפול נעשה באמצעות עיסוי ולחיצות בכף הרגל, המשמשת מפה ליתר איברי הגוף. היתרון של הרפלקסולוגיה הוא ביכולת להתמקד במקום הכאב, כולל במקרים של כאבים שאין לנו גישה ישירה אליהם, כמו באיברים פנימיים. הטיפול הוא בעל אפקט מרגיע, ומסייע גם בהקלה נפשית.

ביופידבק

במקרים שבהם נלווים לכאב תחושות של חרדה או אי שקט, הביופידבק היא שיטה מצוינת לשיפור התחושות. מדובר במערכת שקוראת את תגובות הגוף ואת רמת המתח, נותנת משוב שבעקבותיו מבצעים תרגילים שמבוססים על נשימה ומדיטציה. המטופל לומד לשלוט בלחץ ולהרגיע את עצמו, כמו כן ניתן לסייע לכאבים כמו כאבי ראש ע"י שחרור התכווצויות בצוואר למשל.

נטורופתיה

שיטה הגורסת כי צמחי מרפא, תוספים  ושיפור התזונה של המטופל תחזק את הגוף ותביא לשיפור באיכות חייו. את התזונה מתאימים למקרה, אך בכל מקרה מקפידים על מניעת סוכרים, מזון מטוגן וחלק מהירקות הסולניים – העלולים להגביר כאבים. ניתן גם להיעזר בצמחי מרפא לאיזון הגוף. לדוגמה, במקרים של כאבי מחזור ניתן לסייע בשימוש בצמחים כמו שיח אברהם או בכמוסות שמן נר הלילה.

פלדנקרייז

השיטה משפרת את הרגלי התנועה, היציבה והישיבה ומצוינת למקרים של כאבים כרוניים הנובעים ממקור של שלד ועצמות.

זה כואב?

דיקור סיני: הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.
רפלקסולוגיה: הטיפול נעשה על ידי עיסוי עדין ונעים של כפות הרגליים והחלק התחתון של הרגל. לא רק שהוא אינו כואב, הוא מפנק ומרגיע.

ביופידבק: הטיפול אינו כואב.

נטורופתיה: הטיפול אינו כואב.

פלדנקרייז: תרגול השיטה נעשה בשיעור פרטי שבמהלכו מותאמים הקצב ועוצמת התרגול ליכולותיו של המטופל. לכן, הטיפול אינו כואב בשום שלב ואף אינו קשה פיזית.

כמה זמן נמשך הטיפול?

דיקור סיני: במבוגרים הטיפול נמשך 30-40 דקות, ובילדים – 10-5 דקות.

רפלקסולוגיה: במבוגרים הטיפול נמשך עד 45 דקות, ובילדים – עד 30 דקות.

ביופידבק: כחצי שעה.

נטורופתיה: אורך המפגש הראשון הוא עד 45 דקות, והמפגשים הבאים – עד חצי שעה.

פלדנקרייז: 45 דקות.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל את ההיסטוריה הרפואית שלך בכלל והנושא שבו הטיפול עומד להתמקד בפרט. עדכן אותו גם בתרופות שאתה נוטל ואת הנטורופת גם בתוצאות בדיקות הדם האחרונות שלך.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

הטיפול בכאב כרוני הוא תהליך נמשך של טיפול בגורמי הכאב ובתחושת הכאב בו זמנית. השיפור המורגש יהיה הדרגתי ומצטבר.

דיקור סיני ורפלקסולוגיה: הקלה בכאב יכולה להופיע כבר אחרי הטיפול השני, והיא תהיה בתחילה זמנית. לאחר 8-6 טיפולים ההקלה בכאב צפויה להימשך כמה ימים, ולקראת הטיפול ה-12 היא כבר תהיה רצופה ותגשר בין טיפול לטיפול. שיפור נמשך יאפשר הורדה הדרגתית של תדירות הטיפולים, אך יש לקחת בחשבון כי במקרים שבהם לא ניתן לטפל בסיבת הכאב, יהיה צורך בטיפול תחזוקה קבוע בתדירות שתנוע בין טיפול אחת לשבועיים לבין טיפול חודשי.

ביופידבק: הטיפול מבוסס על למידה של טכניקות ותרגול שלהן. השיפור יופיע לאחר 4-3 טיפולים שבהם תתחיל רכישה של ידע בסיסי. לרוב, לאחר 8-6 טיפולים המטופל יודע די טכניקות כדי להקל על עצמו ולבצע את התרגילים שלמד לפי תוכנית שתיקבע יחד עם המטפל.

נטורופתיה: השפעתם של שינויים בתזונה ושל צמחי מרפא ותוספים היא הדרגתית ולרוב נדרשים כ- 3 שבועות בטרם מורגש שיפור. תוך כחודשיים מגיעים השינויים שבוצעו להשפעה מלאה ושמירה על התוכנית שנקבעה תהפוך את השיפור לקבוע.

פלדנקרייז: שינוי בהרגלי התנועה יכול לדרוש תרגול של מספר שבועות. שיפור יופיע לרוב לאחר 6- 4 טיפולים ויהפוך להיות קבוע לאחר 15-12.

האם הטיפול מתאים לילדים?

דיקור סיני: הטיפול בדיקור מתאים לילדים שבוגרים מספיק כדי להבין את רעיון הטיפול ולקבל אותו באותו אופן כמו מבוגרים, במחטים. בזכות החיוניות הגבוהה של הילדים (צ'י חזק) משך הדקירה קצר ועומד על 5-2 דקות בלבד.  בילדים עד גיל 8-6 נעשה שימוש בטכניקה שונה מזו המשמשת את המבוגרים. גירוי נקודת הדיקור נעשה על ידי מכשיר הנראה כמו עפרון קהה, שאיתו מפעילים לחץ על הנקודה ולא דוקרים אותה. במקרים בהם יש צורך יינתן דיקור רגיל במחטים.

רפלקסולוגיה: הטיפול מאוד מתאים לילדים בכל הגילאים והם אוהבים אותו ונהנים מכך שמעסים אותם. בתינוקות עד גיל 3 מבצעים את הטיפול תוך מתן הדרכה להורים כיצד להמשיך לעסות את הנקודות הטיפוליות בכף הרגל. כך מתגברים על הקושי שנובע מזה שילדים לא מוכנים לשכב חצי שעה בשקט והטיפול נעשה בהמשכים.

ביופידבק: הטיפול מומלץ לילדים מגיל 8.

נטורופתיה ופלדנקרייז: הטיפול מתאים לילדים בכל גיל.

האם עלולות להיות תופעות לוואי?

דיקור סיני: בדיקור נעשית הדקירה במחטים סטריליות וחד־פעמיות כדי למנוע סיכונים. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים – תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית. לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

רפלקסולוגיה: לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

ביופידבק: לטיפול אין תופעות לוואי

נטורופתיה: צמחי מרפא ותוספי מזון יותאמו באופן אישי מבחינת המינון ואופן הנטילה כדי למנוע תופעות לוואי.

פלדנקרייז: הטיפול נעשה באופן אינדיבידואלי כשיעור פרטי כדי להתאים את עוצמת התרגול למצבו של המטופל באותו רגע. כך נמנעת האפשרות של הופעת תופעות לוואי. לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

למי הטיפול לא מתאים?

מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

באופן כללי, הטיפולים מתאימים לכולם. מומלץ להימנע מטיפול ברפלקסולוגיה במקרה של זיהום מקומי או מחלת עור בכף הרגל. בטיפול הנטורופתי חלק מצמחי המרפא אינם מתאימים לחולים עם בעיית כבד קשה, חולים המשתמשים בדיאליזה וחולים עם מחלת כליות משמעותית.

האם ניתן למנוע כאב כרוני?

ניתן לטפל בכאב כרוני ולהגיע למצב של חיים ללא כאב. בחלק מהמקרים אפשר יהיה לטפל בגורם הכאב ולהעלים אותו, ובאחרים הטיפול יתמקד בתחושת הכאב וההקלה שלה, אך בכל מקרה – אפשר לעזור ולמנוע את הסבל והכאב ,ללא תופעות לוואי.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא:

פציעות ספורט ורפואה משלימה

כאבי שרירים? שיאצו הוא התשובה!