מיגרנות

כאב ראש הוא אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופא המשפחה. פעמים רבות הגורם לכאב הראש הוא מתח, אך לעתים מדובר ב - מיגרנה, שההתקפים החוזרים שלה מלווים את החולים במשך שנים.

צוות רופאי כללית משלימה

המיגרנה היא אחד מסוגי כאבי הראש הנפוצים ביותר בעולם – וכנראה גם הכאב המטריד ביותר, 15%-10% מהגברים  ו25%-30% מן הנשים סובלים מ- מיגרנה.

מקור השם מיגרנה  מיוון העתיקה HEMICRANIA (חצי ראש). המיגרנה מתחילה בדר"כ עם כאב חזק שהולם כפטיש במחצית אחת של הראש אשר בהמשך יכול להתפשט לראש כולו. התקף המיגרנה מוחמר בזמן פעילות גופנית וחשיפה לאור, לרעש או לריחות, ולעיתים קרובות יכלול גם בחילות והקאות.
התקף מיגרנה יכול להימשך בין כמה שעות לכמה ימים, חלק קטן מהאנשים סובל גם מתופעות מקדימות למיגרנה שנקראות "אאורה" כגון רגישות לאור, הפרעות בראיה, סחרחורת ובחילה.

רוב התקפי המיגרנה שכיחים בגילאי 20־40, אך לעתים גם ילדים סובלים מהתקפי מיגרנה (למעשה, מיגרנה היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבי ראש אצל ילדים). אצל אנשים מעל גיל 50 הסובלים מכאבי ראש חזקים לרוב לא מדובר במיגרנה, אלא בבעיה רפואית אחרת הדורשת בדיקה רפואית.

נשים סובלות ממיגרנות יותר מגברים ככל הנראה מסיבות הורמונאליות. תימוכין לכך ניתן למצוא בקשר שבין מעגל החיים של האישה לבין הופעת התקפי המיגרנות: נערות רבות סובלות ממיגרנות לפני או בזמן המחזור החודשי. לעומתן, נשים שסבלו ממיגרנות מדווחות על היעלמות כאבי הראש בתקופת ההיריון או בגיל המעבר לאחר הפסקת הווסת.

דרכי הטיפול ב- מיגרנה

עד היום הרפואה המערבית אינה יודעת מהי הסיבה להופעת כאבים אלה ומהי הדרך הנכונה לטפל בהם והיא מציעה לקחת משככי כאבים עם תחילת ההתקף. לכאבי ראש קשים, הרופא עשוי להציע תרופות ממשפחת הטריפטאנים אשר גורמות לשחרור של סרוטונין ומשפיעות על כיווץ והתרחבות של כלי הדם במוח – ועל כן הן גם מייצרות תופעות לוואי. מחקרים מראים שמעל 80% מהמשתמשים בתרופות אלו אינם מרוצים מהתרופות היות שאינן מצליחות בסופו של דבר להעביר את המיגרנה לחלוטין. לכן, רבים פונים אל הטיפולים השונים ברפואה משלימה, המציעה טיפול טבעי ללא תופעות לוואי שמצליח לפתור את בעיית כאבי הראש עבור חלק נרחב מהפונים, ולאחרים להפחית בצורה ניכרת את תדירות ועוצמת התקפי המיגרנות.

הטיפול במיגרנה באמצעות הרפואה המשלימה: 

לפי הרפואה הסינית, חלק מן הגורמים למיגרנות הם עבודה מרובה מסוג קריאה, עבודה על מחשב וכו'. גורמים נוספים כוללים מצבים אמוציונליים כגון: כעסים, פחדים וכו', ומזונות כמו אוכל שמן, מוצרי חלב, יין אדום, שוקולד, גבינה צהובה וכו'. כאשר מקורה של המיגרנה אינו בהכרח בעיה באיבר הפיסי אלא במסלול האנרגיה שלו, במרידאן.

לפי זה, הפתרון למיגרנות כולל שלושה רכיבים: איזון המרידאנים (ערוצי אנרגיה) המעורבים בכאב ראש, על ידי דיקור סיני (אקופונקטורה) שגורם לשחרור טבעי של חומרים כמו סרוטונין ואנדורפינים, אשר מטפלים בכאב בצורה טבעית וללא תופעות לוואי ויכול להיעשות גם בזמן ההתקף עצמו. תזונה נכונה ושימוש בצמחי מרפא המותאמים באופן אינדיבידואלי לכל מטופל עם זיהוי גורמי המיגרנה (באופן כללי מזונות שעשויים לגרום להיתקף לסובלים ממיגרנות הם: מזונות שומניים (מטוגנים, גבינות מותכות), חריפים, בשר אדום, אלכוהול, בננות, שוקולד ומתוקים), וטווינא (פיזיותרפיה סינית)- מאחר שמתח מהווה גורם משמעותי בהופעת מיגרנה ויוצר הפרעה בזרימה החופשית של האנרגיה (הצ´י), מומלץ לעשות פעילויות מפחיתות מתח כמו טווינא, ספורט וכדומה.

הטיפול בשילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא וטווינא פותר הרבה פעמים גם מצבים שכביכול לא קשורים למיגרנה כמו: מתחים, כאבי מחזור, הפרעות שינה, עייפות ועוד.

שיטת טיפול יעילה נוספת היא השיאצו

בדומה לדיקור, השיאצו מבוסס על טיפול במרידיאנים אך הוא נעשה על ידי עיסוי ומלווה בתנועות של לחיצה על נקודות הדיקור ("אקופרסורה"). שיאצו מתאים במיוחד למקרים שבהם המיגרנה קשורה למתח שרירים מוגבר באזור הצוואר, כמו באנשים הנוהגים שעות ארוכות או עובדים מול מחשב. מאחר שהטיפול מבוסס על אותם עקרונות כמו הדיקור, הוא יכול לשמש תחליף לאנשים החוששים ממחטים.

משך הטיפול במיגרנה נע בין חודש לחצי שנה על פי חומרת הבעיה ובסופו יש ירידה באופן משמעותי בתדירות ובעוצמת המיגרנה ואף היעלמותה.