פציעות ספורט

פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד מהעיסוק בספורט, הן לחובבנים והן למקצוענים, אבל הקפדה על כללים פשוטים יכולה למנוע חלק גדול מהן. אם כבר נפצעתם, לרפואה המשלימה יש דרכים לסייע

ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

פעילות ספורטיבית אינטנסיבית עלולה לגרום לפציעות שונות. מקובל לחלק אותם לשני סוגים: האחד, פציעות טראומטיות שנגרמות מחבלה כגון נפילה, התנגשות ועוד וגורמות לנזק פתאומי לרקמות הגוף, לדוגמה: נקע בקרסול או קרע של רצועה בברך. הסוג השני הינו תוצאה של פעילות ספורטיבית לא נכונה השוחקת את היכולת של הגוף להתמודד עם מאמץ ממושך, לדוגמה שברי מאמץ או שחיקת סחוס.

הרפואה המשלימה יכולה להקל ולקצר את תהליך ההחלמה של פציעות ספורט משני הסוגים באמצעות שיטות טיפול שונות. לעיתים יידרש שילוב של מספר שיטות לפי סוג הפציעה. אבחון כזה יינתן בשלב הייעוץ ע"י הרופא.

 

דיקור סיני (אקופונקטורה)

פציעה מלווה תמיד בדלקת ובכאב ברמות חומרה שונות, מחקרים גילו כי לדיקור הסיני השפעה נוגדת דלקת וממתנת כאב.
מצב של פציעת ספורט או כל חבלה חריפה אחרת נחשב ברפואה הסינית כמצב של עצירה פתאומית של זרימת הצ'י לאורך המרידיאן והתוצאה היא כאב חזק מאוד, לעיתים בלתי נסבל.
פעולתו של הרופא המטפל בשיטה זו תהיה לנסות ולשחרר את החסימה ולהחזיר מחדש את התנועה לאורך המרידיאן. קיימות נקודות דיקור ספציפיות לכל פגיעת ספורט וכן ניתן להשתמש בנקודות מקומיות מסביב לאיזור הפגיעה, כתוצאה מכך תפחת רמת הכאב באופן משמעותי וקצב ההחלמה ישתפר גם הוא. לעיתים לטיפול בדיקור תתלווה המלצה על תזונה לחיזוק צ'י המתבססת על ירקות כתומים כמו גזר, דלעת, בטטות וכד' כדי להגדיל את יכולת הריפוי הטבעי של הגוף.

שיאצו

העקרונות העומדים מאחורי שיטה זו מתבססים על עקרונות הרפואה הסינית, כלומר במצבים המאפיינים פציעות ספורט תהיה הפרעה בזרימה או באיזון בין היין ליאנג. המטפל בשיאצו מזהה חוסרים או עודפים של כוחות אלו ופועל לאזן אותם בעזרת לחיצות ומניפולציות קלות לאורך המרידיאניים. הטיפול מסייע במתיחות שרירים , כאבי גב צוואר ברכיים ועוד.

עיסוי סיני – טווינא

הטווינא מתבססת על טכניקות טיפול שונות בדומה לפיזיותרפיה אך בנוסף נעשה שימוש בנקודות הצובו שהן הנקודות הסיניות המיוחדות ודרכן ניתן להשפיע באופן אנרגטי על אזורים בגוף ועל תפקוד האיברים (לדוגמה: ניתן לטפל בכאב אקוטי בכתף על ידי נקודות רחוקות הנמצאות באזור השוק, האמה ובגב ולאחר מכן לטפל בכתף עצמה).
טכניקות הטיפול בטווינא דינמיות ועוצמת המגע משתנה מעיסוי שטחי עדין ואיטי עד עיסוי עמוק חזק ומהיר. הטיפול בטווינא יחודי לטיפול בבעיות אורטופדיות החל מדלקות גידים דרך מצבים של כאבי גב, כתף קפואה, מרפק טניס וכלה בכאבי צוואר ושכמות. הטווינא תעזור במיוחד כאשר יש מוגבלות בתנועה (עם או בלי כאב).

פלדנקרייז

לעיתים קרובות מסתבר שמאחורי קשיים בתנועה הגבלות וכאבים מסוגים שונים מסתתרת תוכנית תנועתית לא טובה ומערכת דיווח תחושתית לא מדויקת.
לכל אדם הרגלים תנועתיים שונים שרכש לאורך השנים בהתאם לניסיון חייו ולדמוי הגוף שלו. חלק מההרגלים טובים אבל חלקם מגבילים את האדם ואילו חלקם אף גורמים לו לכאב ונזק וזאת לעיתים בלי שיהיה מודע לכך. גם הרגל אופטימלי יכול לעבוד היטב שנים רבות, עד שמצטברת שחיקה וכיווצי שרירים כרוניים או עד שמתרחש משבר עקב עומס.
לפיכך שיפור צורת התנועה, התוכנית שמאחוריה והשליטה בה, פותר ומקל על בעיות שטיפול במרכיב אחד -כמו שריר או עצם – לא יביא באותה מידה.
אנשים הנוטים להיפצע באופן תכוף קרוב לוודאי פועלים עם תוכנית תנועתית שגוייה ולכן זקוקים לטיפול בפלדנקרייז על מנת למנוע או לצמצם את הנטייה להיפצע.

בנוסף לטיפול המגע ניתן להיעזר גם בטיפולים המתבססים על צמחים, תוספים ותכשירים הומאופתיים כדי להקל על פציעות ספורט.

נטורופתיה

בדומה לעיקרון התזונה ע"פ הרפואה הסינית, גם הנטורופתיה תמליץ על תפריט של מזונות עשירים בחומרים החשובים לתהליכי האנרגיה בתאי השריר וכן לשיקום רקמות חיבור כגון וויטמין E,A,C סידן ומגנזיום.
כמו כן דיאטה אנטי דלקתית תקצר את ההחלמה מפציעות ספורט.

הומאופתיה

ARNICA MONTANA – צמח הארניקה נחשב בהומאופתיה כטיפול המוביל והעיקרי לחבלות, מתיחות, נקעים, שברים ושטפי דם. שימוש מידי בארניקה בהכנה הומאופתית מקצר משמעותית את משך ההחלמה מפגיעות ספורט ואף גורם לספיגה מהירה יותר של שיטפי דם.
SYMPHYTUM – צמח הסימפיטום מתאים לטיפול במתיחות שריר ובנקעים וכן בהקלה ובשיפור של איחוי שברים או פגיעה חזקה בעצם ללא שבר.
RUTA – צמח הרותה משמש בהומאופתיה להקלה על מתיחות שריר, נקעים, פגיעה בגידים ופגיעה בעיקר בקרסוליים.
LEDUM (לדום) – צמח הגדל בביצות משמש בעיקר לטיפול בפגיעה מחפץ חד, נקעים ברגליים.
AGNUS CASTUS (אגנוס קסטוס) – משמש להקלה על פגיעות כתוצאה מהרמת משקל כבד וכן לפציעות אצל מרימי משקולות.
NATRUM CARBONICUM (נטרום קרבוניקום) – ניתן לאנשים הנוטים לסבול ממתיחת שרירים, גידים ונקעים לאחר כל פעילות גופנית גם אם מדובר בפעילות קלה יחסית.
ניתן גם להשתמש במשחות הומאופתיות לטיפול חיצוני המכילים ארניקה בשילוב עם חלק מהמרכיבים שהוזכרו.

צמחי מרפא

בצל – משמש ברפואה העממית לקומפרסים באיזורים של מתיחה או חבלה להקלה על כאב.
JUNIPERUS COMMUNIS – צמח לשימוש מקומי לאחר השלב החריף של פגיעת ספורט לקיצור משך ההחלמה.
מנטה – קומפרסים קרים של משרה מנטה מסייעים להקטנת הבצקת והכאב באיזור החבלה.
סרפד – להקלה על גרוי מקומי, מתחיחות, נקעים.

הומוטוקסיקולוגיה

השיטה מתבססת על שילוב סינרגיסטי (חיזוק הדדי) של תרופות הומאופתיות לקבלת טווח פעולה רחב בפגיעות ספורט. השיטה שימושית מאוד באירופה לטיפול בספורטאים מיקצוענים בכל התחומים.
לסיכום, שיטות שונות ברפואה המשלימה יכולות לסייע מאוד להקלה במצבים של פציעות או פגיעות כתוצאה מפעילות גופנית ובכך לקצר את תקופת ההחלמה ואף לצמצם את עצמת הכאבים.